enginar.gen.tr https://www.enginar.gen.tr Enginar, Enginar Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, enginar.gen.tr Thu, 20 Apr 2017 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Dondurulmuş Enginar https://www.enginar.gen.tr/dondurulmus-enginar.html Sat, 20 Oct 2018 16:30:08 +0000 Dondurulmuş enginar, insan vücudunda bir çok organlara ve hücrelere faydalı olarak kanıtlanması üzerine mevsimsel zamanlarında temin edilerek derin dondurucularda, buzluklarda veya buzhanelerde muhafaza altına alınması üzeri Dondurulmuş enginar, insan vücudunda bir çok organlara ve hücrelere faydalı olarak kanıtlanması üzerine mevsimsel zamanlarında temin edilerek derin dondurucularda, buzluklarda veya buzhanelerde muhafaza altına alınması üzerine yılın her mevsiminde kolayca tüketilmesi sağlanmaktadır. Enginar yumuşak ve nemli iklimi sevdiği ve yetişebildiği için Akdeniz ülkelerinde yetişen bir sebze türü diyebiliriz. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilebildiği için ilk bahar aylarında olmaya başlayıp sonbahar ayına kadar devam etmektedir. Bu aylar arasında enginar bitkisi körpe ve taze olduğundan dolayı sert yapraklarından arındırıldıktan sonra  isteğe bağlı olarak çiğ de tüketilebilmektedir. Uygun mevsim zamanlarında enginarları temin ederek evimizde de çok kolayca buzluklar da muhafaza edip her zaman tüketebiliriz. 

Dondurulmuş enginar tüketileceği zaman dondurucudan çıkartılarak su dolu kabın içinde bir müddet bekletilmeli ve yumuşadıktan sonra kolayca kullanılmalıdır. Enginarın insan vücudunda bir çok organlara ve hücrelere faydalı olduğu bilinmekte ve bilimsel olarak da kanıtlanmaktadır. Enginarın faydaları hakkında bilgi verecek olursak şöyle diyebiliriz;

Enginarın faydaları
 • Enginar da antioksidan olduğu için kolesterolü dengeli  seviyesinde tutar. 
 • Karaciğer dostu olarak bilinmekte ve karaciğer hastalığı olanların bol bol tüketmesi halinde, karaciğeri iyileşmesinde katkı sağlar.
 • Kanı temizleyerek vücuda direnç katmaktadır.
 • Organlara ve hücrelere direnç kazandırdığı için cinsel yaşama olumlu etkisi olduğunu söyleyebiliriz.
 • Safranın düzenli ve sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
Dondurulmuş enginar sayesinde besin değerlerindeki bir çok vitamin, protein, karbonhidrat ve yüksek minerallerini muhafaza etmiş olup, dilendiği zaman tüketiminde sağlıklı ve faydalı bir şekilde kişilere fayda sağlayacaktır.
]]>
Enginar Konservesi https://www.enginar.gen.tr/enginar-konservesi.html Sun, 21 Oct 2018 16:00:00 +0000 Enginar Konservesi; Enginar aslında papatya familyasında gelmektedir.Ortalama bir enginar 25 kalori 3 gramdır C ve B vitamini içermektedir. Anemi Gut Cilt Kaşıntıları Hazımsızlık gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Bununla b Enginar Konservesi; Enginar aslında papatya familyasında gelmektedir.Ortalama bir enginar 25 kalori 3 gramdır C ve B vitamini içermektedir. Anemi Gut Cilt Kaşıntıları Hazımsızlık gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Bununla birlikte alkol kullanımı sonucunda meydana gelen baş ağrısı baş dönmesi ağız kuruluğuna da iyi gelmektedir.Organları temizleyen zihinsel kapasiteyi artıran enginar antioksidan özellikte olup toksit maddelerin atılmasını ve yaşlanmayı geciktirmeyi sağlamaktadır.Bu bakımdan evlerimizde kolayca yapabileceğimiz Enginar Konservesi daima mutfağımızda bulunması gereken bir sebze konservedir.Bu nedenle faydaları çok fazla bilinmeyen enginar konservesi tüketilmesi gereken bir konserve türüdür.

Enginar Konservesi Malzemeleri 
 • 1 kavanoz enginar konservesi  
 • 4 adet soyulmuş enginar çanağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu ve yarım limon
Enginar Konservesi Yapılışı

Orta boy bir tencereye yarısını iki parmak geçecek şekilde suyumuzu ilave edip ocağın üstünde suyumuzu kaynatıp daha sonra yarım limon suyunu kaynamakta olan suya ilave ediyoruz aradan 3 5 dakika geçtikten sonra ocağımızın altını kapatıp süzgece çıkarıyoruz. Artık diğer işlemleri geçebiliriz.Konserve yapımında orta büyüklükte daha önce hiç kullanılmamış sıkı kapaklı bir kavanoz kullanarak az miktarda haşlanmış enginarları üst üste yerleştiriyoruz aralarına bir miktar tuz ve limon tuzu serpiştirerek devam ediyoruz en son aşamada ise kalan tuzu ve limon tuzunu ilave edip kaynar durumdaki suyu dolduruyoruz ama tam olarak değil kapakla arasına 2 parmak boşluk kalacak şekilde suyu doldurup kapağı çok sıkı bir şekilde kapatıp kavanozu ters çevirerek yarısına gelene kadar kaynar su ilave edip suyun içinde ateşin üstüne yerleştirip 1 saat pişmesini bekliyoruz daha sonra ateşin altını kapatıp kavanozu tekrardan ters çevirerek soğumasını bekliyoruz. Daha sonra serin bir yerde güneş görmeyecek şekilde uzun süre muhafaza ediyoruz.Görüldüğü gibi çok kolay bir yapılışı ona Enginar Konservesini evlerimizde yapmak çok kolay ve zaman almayan bir işlemdir.
]]>
Enginar Çeşitleri https://www.enginar.gen.tr/enginar-cesitleri.html Sun, 21 Oct 2018 21:51:08 +0000 Enginar çeşitleri: Enginar, açılmamış çiçek tomurcuğu olan çok yıllık kışlık bir bitkidir. Mor çiçekleri vardır ve sert, dik gövdelidir. Bu bitki çok sıcak ve soğuktan hoşlanmaz. Düzenli olarak tüketilmesi gereken şif Enginar çeşitleri: Enginar, açılmamış çiçek tomurcuğu olan çok yıllık kışlık bir bitkidir. Mor çiçekleri vardır ve sert, dik gövdelidir. Bu bitki çok sıcak ve soğuktan hoşlanmaz. Düzenli olarak tüketilmesi gereken şifalı bir besin kaynağıdır. Dünya üzerinde bilinen 50 enginar çeşitleri vardır. Ortalama büyüklükteki enginar 25 kaloridir. Enginarın içeriğinde magnezyum, folat, potasyum, kalsiyum, demir, çinko bulunmaktadır. Bunların yanında A, B1, B6, C ve K vitaminleri de içermektedir. Enginarın bütün bu mineral ve vitaminlerinden yararlanmak için yapraklarıyla tüketilmesi gerekmektedir. Enginarın kanseri, kansızlığı, kalp ve damar hastalıklarını önleyici  etkisi bulunmaktadır. Ayrıca sindirim sistemi, bağışıklık sistemi ve kemik sağlığını da korumaktadır. Ülkemizde yetiştirilen  enginar çeşitleri farklı özellikler göstermektedir.

Enginar çeşitleri

Bayrampaşa enginarı: Marmara bölgesinin Bursa ve İstanbul yöresinde yetişmektedir. Bu enginar sofralık ve konservelik bir çeşittir. Oldukça iri, basık başlı ve iri çiçek tablası taşımaktadır. Mayıs ve Temmuz ayları arasında çıkmaktadır.

Yerli enginar: Bu enginar çeşidi Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Yaprakları parçalı olup, başlar küçük ve basıktır. Yerli enginarın bitkileri verime geç yatar.

Sakız enginarı: İzmir'de Balçova, Çeşme, Mordoğan ve Karaburun yöresinde yetişen bir türdür. Sakız enginarı yaprakları düz, erkenci, başı silindir şeklinde aşırı sıkı olmayan bir türdür. Kasım ayında başlayan hasat Nisan ayının sonuna kadar devam etmektedir. Taze tüketime uygun bir çeşittir.

Hibrit enginar: Bu çeşit Hibrit A-106 tohumu ile üretilmektedir. Hibrit enginarı çeşidinden 3-4 ay içerisinde ürün alınabilmektedir. Kafası yassı, sapı kalın, yavan ve çanağının dışı geniş, içi küçüktür.

Baby enginar: Bu çeşit bebek enginar ya da enginarın kalbi olarak adlandırılmaktadır. 5 ila 7 cm'lik enginar başlarına baby enginar denmektedir. Bu türde enginarın yaprakları olgunlaşıp, sertleşmeden toplanmış halidir. Yaprakları yumuşak ve besleyicidir. Yapraklı olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

İspanyol enginarı: Bu enginar çeşidi yaz mevsiminde yetişmektedir. Uçan daireye benzer bir şekli vardır. Boyutu küçük ve kenarları tırtıklıdır. Beyaz, yeşil ve sarı renkler de bulunur. Daha olgunlaşmamış hali daha yumuşaktır. İspanyol enginarı 6-7 cm çapına geldiğinde pişirilir.
]]>
Zeytinyağlı Enginar Salatası https://www.enginar.gen.tr/zeytinyagli-enginar-salatasi.html Sun, 21 Oct 2018 23:11:11 +0000 Zeytinyağlı Enginar Salatası, enginar genellikle garnitür eşliğinde zeytinyağlı bir yemek olarak pişirilmektedir. Özellikle düşük kaloriye sahip olan enginarın salatasıda oldukça lezzetli olmaktadır. Diyet yapan kişiler için Zeytinyağlı Enginar Salatası, enginar genellikle garnitür eşliğinde zeytinyağlı bir yemek olarak pişirilmektedir. Özellikle düşük kaloriye sahip olan enginarın salatasıda oldukça lezzetli olmaktadır. Diyet yapan kişiler için enginar salatası oldukça faydalı ve kilo vermenize yardımcı olan lezzetli bir sebzedir. Ayrıca enginar karaciğerin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olurken, aynı zamanda karaciğerin sağlığını da büyük ölçüde korumaktadır. Yapımı oldukça basit ve insan sağlığı açısından bu kadar faydalı olan zeytinyağlı enginar salatasını hala denemediyseniz, mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. 

Zeytinyağlı Enginar Salatası İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 3-4 adet temizlenmiş enginar
 • 1 tatlı kaşığı un
 • 2 su bardağı su
 • 2 avuç haşlanmış nohut
 • 1 adet limon suyu
 • 2-3 adet taze yeşil soğan
 • Yarım demet maydanoz
 • Sızma zeytinyağı
 • Yarım demet dereotu
 • Yarım kavanoz katkısız olan konserve garnitür (arzuya göre kendinizde hazırlayabilirsiniz)
 • İsteğe bağlı 1 çay kaşığı çörek otu
 • Yeterli miktarda tuz
Zeytinyağlı Enginar Salatasının Yapılışı, 

İlk önce temizlenmiş olan enginarları pişirmek için suyunu hazırlayalım. Tencerenin içerisine 2 su bardağı suyu, limon suyunu, tuzunu ve ununu ilave ederek çırpalım. Daha sonra enginarları tencerenin içine ilave edip kapağını kapatalım. Ocağın altını kaynadıktan sonra kısık ateşe ayarlayıp yaklaşık olarak 20 dakika enginarları pişirelim. Haşlanmış olan enginarları soğuması için tencereden çıkaralım, bu arada maydanozu ve dereotunu ayıklayıp yıkadıktan sonra ince olacak şekilde doğrayalım. Taze yeşil soğanı da ayıklayarak ince ince doğrayalım. Haşlanmış olan nohut'un suyunu süzelim ve konserve garnitürü de süzüp yıkayalım. Soğuyan enginarları istediğiniz büyüklükte olacak şekilde geniş bir kabın içine doğrayın, ardından doğranan yeşillikleri, garnitürü ve nohudu ilave ederek kaşıkla karıştıralım. Üzerine göz kararı tuzunu limon suyunu ve zeytin yağını ekledikten sonra son kez karıştırıp, servis tabağına alalım. Servis tabağına aldığımız zeytinyağlı enginar salatasını isteğe göre süsleyelim ve üzerine çörek otu serpelim.

 Afiyet olsun. 
]]>
Kıymalı Enginar https://www.enginar.gen.tr/kiymali-enginar.html Mon, 22 Oct 2018 05:39:36 +0000 Kıymalı Enginar,  tarifini oluşturmada önce sizlere enginar hakkında kısa bilgi vermek istiyorum. Enginar, papatyagiller familyasına ait olan mor ve mavi renkte çiçekleriyle 40 ile 150 santim boya sahip çık yıllık bir bitki tür Kıymalı Enginar,  tarifini oluşturmada önce sizlere enginar hakkında kısa bilgi vermek istiyorum. Enginar, papatyagiller familyasına ait olan mor ve mavi renkte çiçekleriyle 40 ile 150 santim boya sahip çık yıllık bir bitki türüdür. Bu bitki genel olarak Güney Avrupa ve Ülkemizde ise Akdeniz yörelerinde yetişmektedir. Enginar bitkisi içerik itibariyle cynarin maddesi içeriğinden dolayı karaciğer ve safra kesesinde birikmiş olan nikotin maddesi, vücuda alınan alkol ve yağın vücuttan atılmasına olanak sağlar. Bunun yanı sıra vücutta oluşan amonyak ve kolesterolün azalmasına yardımcı olur. Enginar bol miktarda A vitamini ve B vitamini içerdiği için atardamar kireçlenmesine iyi gelmektedir. Bunun haricinde cinsel gücü arttırır, ateş düşürücü etkisi vardır, kuvvet verici ve iştah açıcı etkileri olmaktadır. İshal oluşumu, sarılık, sinir sistemi rahatsızlıkları ve romatizma oldukça iyi gelmektedir.

Kıymalı Enginar Yapılışında Kullanılan Malzemeler:
 • 5 adet taze enginar
 • 2 adet taze havuç 
 • 2 dış sarımsak
 • 4 yemek kaşığı doğal sızma zeytinyağı 
 • 150 gram kadar taze kuzu kıyması
 • 1 adet kuru soğan
 • 2 adet domates 
 • 3 kaşık bulgur yada 3 kaşık pirinç 
 • 1 adet tavuk bulyon yada 2-3 kaşık et, tavuk suyu
 • 3-4 dal dereotu 
Kıymalı Enginar Yapılışı 

Kıymalı enginar yapılışına ilk olarak taze olarak aldığımız yada varsa bahçemizden topladığımız enginarları iyice yıkayarak süzüp doğrama tahtasında küp küp doğrayarak başlayalım. Doğranan enginarları bir kaba alalım. Domatesleri de aynı şekilde temiz yıkadıktan sonra küp küp doğrayalım. Sarımsaklı soyup ince ince kıyalım. Kuru soğanları da ince ince kıyalım. Havuçları ve dereotunu da güzelce doğradıktan sonra hazır olan doğal sızma zeytin yağını bir tavaya alarak iyice kızdıralım. Kızan yağın içerisine kıymayı, sarımsağı ve doğranmış olan kuru soğanları ilave edelim. Tavaya koyulan malzemelerin rengi değişinceye kadar kavuralım ve kavrulan malzemeleri 3 dakika kadar kısık ateşte bırakalım. Daha sonra havucu da ilave ederek aralıklı olarak karıştıralım. Havuç eklendikten sona birkaç dakika daha pişirelim ve hazırlanan enginar, domates, bulguru da ilave edelim. Tavaya alınan bütün malzemelerin üzerine et yada tavuk suyu ilave ederek malzemelerin üzerine çıkacak şekilde şu ekleyelim. Biraz karıştırıp tavanın kapağını kapatalım ve yaklaşık olarak 20 dakika kadar orta ateşte pişirelim. 2 dakika sonra enginarları kontrol ederek çatal batırdığımızda batıyorsa kısık ateşe alıp 5 dakika kadar daha pişirelim.5 dakika sonra ocağın altını kapatalım ve ince ince kıyılan dereotunu da ilave ederek karıştıralım ve ılık olduğu zaman servis tabaklarına alarak servise sunalım. Kıymalı enginar hazır

Afiyet olsun.
]]>
Etli Enginar Dolması https://www.enginar.gen.tr/etli-enginar-dolmasi.html Mon, 22 Oct 2018 15:22:34 +0000 Etli enginar dolması, enginar sebzesi tam bir şifa deposudur. Bu faydalı sebze bir çiçeğin tomurcuk kısmından oluşmaktadır. Bu enfes sebzenin yenilen kısmı etlidir. Bu yenilen etli kısma brakte ile çiçek tablası adı veril Etli enginar dolması, enginar sebzesi tam bir şifa deposudur. Bu faydalı sebze bir çiçeğin tomurcuk kısmından oluşmaktadır. Bu enfes sebzenin yenilen kısmı etlidir. Bu yenilen etli kısma brakte ile çiçek tablası adı verilen yapraklardan meydana gelen baş bölümüdür. Bu bölgede çiçek daha çıkmadan çiçek tablası üstünde tüyler çıktıktan sonra enginar olmuş demektir. Enginar oluştuktan sonra hasat edilir ve sofraları süsler. Bu faydalı sebze olgunlaştıktan sonra mor-mavi renkte gösterişli çiçekler açmaktadır. Enginarın çiçek kısımları açtıktan sonra artık sebze olarak yenilemez. Enginar sebzesi dünyanın en sağlıklı ve en lezzetli sebze türüdür. Estetik görüntüsü sayesinde her yemeği bir başka tatta olur. Bu faydalı sebze ilkbaharda çıkmaya başlar. Enginar dereotu ile iç bakla kullanılarak yapıldığında gerçektende enfes bir lezzet ortaya çıkar. Bu faydalı ve lezzetli sebze papatyagiller ailesinden​ gelen çok yıllık bir bitki türüdür. Şimdi sizlerle enfes etli enginar dolması yapacağız hadi başlayalım.

Etli Enginar Dolması İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 çay kaşığı yeni bahar
 • 5 tane orta boy enginar
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 250 gram dana kıyma
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 2 tane orta boy soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 3 tane domates
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 2 yemek kaşığı nar ekşisi bu nar ekşisinin 1 kaşığı suyuna 1 kaşığı da iç hazırlığına
 • 2 yemek kaşığı ince kıyılmış maydanoz
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 3-4 diş sarımsak
 • Yarım demet dereotu
 • 3-4 dal taze nane
Etli Enginar Dolması Yapılışı

Enginarın sap kısımlarını keserek iyice yıkayın. Daha sonra büyük bir tencere içine alın tencere üstüne su koyun ve bir müddet kaynatın. Kaynatma işlemi enginarların daha kolay açılmasını ve temizlenmesini sağlar. 
İç harcı için kıymayı derin bir kâse içerisine alın. Daha sonra kıymanın üstüne yıkanan pirinçleri  üstüne koyun. Kuru soğanları küçük, küçük doğrayın kıymanın üstüne soğanıda koyun. Kuru soğandan sonra sarımsağı da ince, ince doğrayın, dereotu ve maydanozu ince ince kıyın ve kıymanın üstüne koyun. En sonda nar ekşisini, salçayı, tuzu ve baharatları ilave ederek iyice karıştırın. Kısa bir süre kaynatmış olduğunuz enginarların suyunu süzün. Soğuk sudan geçirin enginarları orta kısmında bulunan küçük yaprakları çıkarın. Orta kısmından çıkarmış olduğunuz küçük yaprakları aldıktan sonra çay kaşığı kullanarak tüylü kısımlarını temizleyin. Daha sonra enginarın dış yaprak kısımlarından ilk katlarını koparıp üstte bulunan yaprak kısımlarını yarıdan kesin. İç kısmını biraz daha açarak orta kısmına daha önceden yapmış olduğunuz iç harç ile doldurun. Aynı işlemi diğer bütün enginarlarada uygulayın. Enginarları doldurduktan sonra geniş bir tencere içine dizip yarısına kadar su koyun. İçleri doldurulmuş enginarları yan yana koyun üst üste kesinlikle gelmesin. Suyun içerisine nar ekşisini, tuzu ve zeytinyağını ilave edin ve ocağın üzerine koyun. Etli enginar dolmasını orta ateş üzerinde pişirin. Enfes dolmalar pişerken ara sıra kapağını açıp suyundan dolmaların üstüne gezdirin. Piştikten sonra servis tabağına alın yanında cacık ile servis edin.

Afiyet Olsun.
]]>
Çiğ Enginar Yemek https://www.enginar.gen.tr/cig-enginar-yemek.html Mon, 22 Oct 2018 23:51:34 +0000 Çiğ Enginar Yemek: Enginar papatyagiller ailesinden ve mavi mor renkli çiçekleri olan, 50 ile150 santim kadar uzanabilen çok yıllıklı otsu bir bitkidir. Enginar daha çok Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Vücud Çiğ Enginar Yemek: Enginar papatyagiller ailesinden ve mavi mor renkli çiçekleri olan, 50 ile150 santim kadar uzanabilen çok yıllıklı otsu bir bitkidir. Enginar daha çok Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Vücuda pek çok yararı olan enginarın, en çok vücut içerisinde karaciğere ve kalbe faydaları bulunmaktadır. Çiğ enginar yemek, enginarın bu yararlarını, daha çok artıracaktır.

Çiğ Enginar Yemenin Faydaları: 

Nisan ayından başlayarak, yazın sonuna kadar yetişebilen enginarın, en önemli faydası karaciğeri temizlemesi ve safranın kolay bir şekilde akışını sağlamasıdır. Ayrıca yorgunluğu giderme, vücuda dinçlik verme, kanı temizleme, karaciğeri besleme gibi yararları saymakla bitmeyen enginarın, ekstra birçok özelliği daha bulunuyor. Kanda bulunan yağ ve kolesterol seviyelerini düşüren enginar, Böbreklerin çalışmasını düzenleyip, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırmakta ve bununla birlikte güçlü bir idrar söktürücü özelliği taşımaktadır. Kandaki kolesterol düzeyinin ayarlanmasına yardımcı olmakla beraber, kanın şeker seviyesini de düşürmektedir.

Enginar Nasıl Yenir: 

Enginar sebzesinin yenen bölümü, yapraklarının altında yer alan etli çiçek kısmıdır. Çiçek tablasının kartlaşması beklenilmeden taze olarak yenilmesi gerekir, Çünkü sonradan ipliksi tabaka oluşur ve bu durumda çiğ enginar yemek işkence görmek gibi olsa gerek. Bu bitkinin yeni sürgünleri yani çiçek sapları da körpe olarak soyulduktan sonra çiğ enginar yenir.  İlkbahar da baş bağlayan enginar, ülkemiz mutfağındaki enginarla yapılan dolma, bezelye ya da bakla ile beraber hazırlanan enfes zeytinyağlı yemekleri vardır. Pişmiş ya da çiğ enginar yemenin yanında, körpe çiçek sapları ve yaprağının kaynatılarak ortaya çıkan suyunun içilmesi de önerilmektedir.

Enginarın bütün bu etkilerini görmek üzere, konservesinden ayrı olarak, daha çok mevsiminde tazesinin bol miktarda yenilmesi önerilir. Zengin mineral unsurları taşıması nedeniyle bilhassa mevsiminde çiğ enginar yemek ve haşlayarak salatalara ekleyip veya zeytinyağlı ya da pirinç-bulgur harcıyla, içini doldurup dolma yapıp, yapraklarından da faydalanarak yemek vücut için çok yararlıdır.

]]>
Enginar Yemek Çeşitleri https://www.enginar.gen.tr/enginar-yemek-cesitleri.html Tue, 23 Oct 2018 10:58:15 +0000 Enginar yemek çeşitleri, mevsimin güzellerinden biri olan enginar hazmı kolay, az kalorili ve özel bir tada sahip bir sebzedir. En bol bulunduğu ay nisan olan enginar, hem sağlık açısından hem de lezzet açısından oldukça Enginar yemek çeşitleri, mevsimin güzellerinden biri olan enginar hazmı kolay, az kalorili ve özel bir tada sahip bir sebzedir. En bol bulunduğu ay nisan olan enginar, hem sağlık açısından hem de lezzet açısından oldukça iyi bir sebzedir. Enginar karaciğer dostu olarak bilinir ve karaciğeri güçlendirir. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir ve düşük oranda karbonhidrat ve yağ içerdiğinden genellikle diyet listesinde yerini alır. Bunun yanında romatizma hastalıklarına da iyi gelmektedir. Yani kısaca özetlersek, pazarda ve markette görüp özendiğimiz enginar, sayılamayacak kadar birçok derde devadır.

Etli Enginar Dolması İçin Gerekli Malzemeler
 • 300 gram orta yağlı kıyma
 • 4 tane enginar
 • 2 tane orta boy kuru soğan
 • 2 yemek kaşığı kıyılmış dereotu
 • Tuz, karabiber
 • 6 yemek kaşığı pirinç
 • 2.5 su bardağı su
 • Yarım çay bardağı sıvıyağ
Etli Enginar Dolması  Yapılışı

Enginarların tencerede düz durmaları için saplarını kesiniz. Tepesindeki tüm yaprakları kesip, ortasında bulunan tüyleri çıkarınız. Ardından yıkayarak, kararmamaları için limonlu suda bekletiniz. Bu sırada iç harcını hazırlayınız. İç harcı için soğanları rendeleyerek, pirinç, baharat, dereotu ve zeytinyağının yarısını da ekleyerek kıymayı iyice harmanlamaya başlayınız. Enginarların yapraklarını elleriniz ile açabildiğince açmaya çalışınız. Açtığınız orta yere hazırlamış olduğunuz kıymalı harcı koyunuz. Ardından enginarları tencereye dizip, suyu ve zeytinyağını ekleyiniz. Kapalı olarak 45 dakika kadar pişiriniz.

Enginarlı Pilav İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 su bardağı pirinç
 • 2.5 su bardağı kaynamış su
 • Yarım çay bardağı sıvıyağ
 • 1 tane tavuk bulyon
 • Dereotu
 • Tuz
 • 1 kase bezelye
 • 2 tane enginar
 • 1 tane orta boy kuru sağan
 • Yarım limon suyu
Enginarlı Pilav Yapılışı

Pirinçleri önceden güzelce yıkayıp, ister soğuk isterseniz de sıcak suyla ıslatınız. Diğer yandan enginarları temizleyip dörde beşe bölünüz. Enginarları tencereye koyup, üzerine yarım limon suyu, zeytinyağı, tuz, bezelye ve suyu ekleyerek, haşlamaya bırakınız. Pilavına geçecek olursak, soğanları ince ince doğrayarak sıvıyağ ve tereyağında soteleyip, pirinçleri ilave ediniz. Haşlanmış olan bezelye ve enginarları da süzerek kavrulan pirinçlerin üzerine ekleyiniz. Ardından sıcak suyu ve 1 tane tavuk bulyonu da ekleyerek pişirmeye bırakınız. Pilav suyunu çekince bir kere karıştırıp kapağını katarak, demlenmeye bırakınız. Son olarak da ince kıyılmış dereotunu ekleyiniz. Böylece pilavınız hazır hale gelmiştir. 

Afiyet olsun.
]]>
Enginar Çayı https://www.enginar.gen.tr/enginar-cayi.html Tue, 23 Oct 2018 23:18:02 +0000 Enginar çayı, papatyagiller cinsinden olan enginar; daha çok Güney Avrupa ve Akdeniz' de yetişen oldukça faydalı bir sebzedir. Boyları 2 metreye kadar uzayabilen enginar bitkisi çok yıllık bir bitkidir. Yenilebilir tohumları Enginar çayı, papatyagiller cinsinden olan enginar; daha çok Güney Avrupa ve Akdeniz' de yetişen oldukça faydalı bir sebzedir. Boyları 2 metreye kadar uzayabilen enginar bitkisi çok yıllık bir bitkidir. Yenilebilir tohumları olan enginar, yüksek miktarda K ve C vitamini içermektedir. Ayrıca bünyesinde; sağlık açısından önemli olan kalsiyum, demir çinko, lif, potasyum bileşenleri de enginarda bol miktarda bulunur. Yağ oranı bakımından oldukça düşük olduğundan kalorisi de çok azdır. Bir zamanlar çok pahalı olmasından ötürü alınamayan enginar, şimdilerde pazarlarda mevsiminde rahatlıkla alınıp tüketilebilmektedir. 

Dünyanın en eski sebzeleri arasında yer alan enginar, sadece yemeği yapılan bir sebze değildir. Yapraklarından yararlanılarak çayını hazırlayabilir ve pek çok rahatsızlıkta tedaviye yardımcı olabillirsiniz. Enginar çayı, antioksidan bakımından zengin olan yapraklarından hazırlanır ve düzenlenli tüketilmesi oldukça önemlidir. Bazı aktar ve marketlerde hazır olarak satılmakta olan enginar çayını, evde de kendiniz rahatlıkla elde edebilirsiniz. Enginar yapraklarını gölgede kurutarak bir kavanozda ve serin yerde muhafaza edebilirsiniz. Enginar çayını hazırlayacağınız zaman bu yapraklardan 2 yemek kaşığı, kaynayan suya atıp demleyiniz. Ancak şunu belirtmeliyim ki; birçok kişi enginarın saplarını kesip doğrudan kendisini kaynatarak da enginar çayı hazırlayabilmektedir. Tabi bu şekilde tüketmek de gayet mümkün. Tercih tamamen size kalmış. 

Enginar çayı faydaları: 
 • Vitamin ve mineraller açısından zengin içeriğe sahip olan enginar çayı; özellikle sindirim sitemi oldukça faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır, kabız, gaz, mide ağrısı ve mide bulantısı sorunlarını giderir.
 • Güçlü bir idrar söktürücü olan enginar çayı, üre oluşumunu önler, ödemi atarak kilo vermeye yardımcı olur. 
 • Kandaki kötü kolestrol seviyesini düşürür.
 • Kalp rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen enginar çayı, kalp krizi ve felç riskini en aza indirir.
 • Bağışıklılık sistemini güçlendirerek, vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.
 • Enginar çayı, böbrek rahatsızlığı olanlarda tüketilmesi önerilen bitkisel çaylardan biridir.
 • Akne ve sivilce gibi cilt problemlerinde enginar çayının engelleyici etkisi vardır.
 • Safra akışını düzenler, karaciğer fonksiyonlarını çoğaltır, karın ağrılarında rahatlama sağlar.
 • Egzema rahatsızlığı olanlarda enginar çayı çok etkilidir.
 • Sarılık, romatizma ve hepatit hastalıklarında, enginar çayı tüketilmesi tavsiye edilir.
]]>
Enginar Faydaları https://www.enginar.gen.tr/enginar-faydalari.html Wed, 24 Oct 2018 11:21:34 +0000 Enginar faydaları, günlük hayatta pek tüketmediğimiz ama bilmediğimiz birçok rahatsızlığa şifa olan enginarın yenilebilen kısımları bitkinin çiçeklenmeden önceki tomurcuklarından meydana gelen sebzedir. Milattan ö
Enginar faydaları, günlük hayatta pek tüketmediğimiz ama bilmediğimiz birçok rahatsızlığa şifa olan enginarın yenilebilen kısımları bitkinin çiçeklenmeden önceki tomurcuklarından meydana gelen sebzedir. Milattan önce 8. yüzyıla kadar geçmişi olan enginar, o zamanlar süs bitkisi olarak kullanılırken, sonradan yenildiği ve birçok faydasının olduğu ortaya çıkmıştır. Enginar ilk olarak Akdeniz bölgesinde bulunmuştur ve buradan dünyaya yayılmıştır. Enginar Türkiye'de ise, Ege Akdeniz ve Marmara Bölgesinde yetiştirilmektedir.
Enginarın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Her derde deva olan enginar, düşük miktarda kolesterol ve yağ içermektedir. Çeşitli vitamin ve mineraller bakımından da zengin lan enginar, lif bakımından da oldukça zengin bir besindir. C vitamini, folat, B12 ve B6 vitamini, D vitamini, K vitamini, A vitamini, E vitamini de içermektedir. Aynı zamanda enginar demir, kalsiyum, çinko, fosfor, sodyum, magnezyum gibi mineraller bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Enginar Faydaları
 • Kalp Sağlığı: Kalp sağlığını destekleyen ve koruyan enginar, kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür. Arterlerin yapısını koruyan yağ içermektedir. Enginar kan akışını düzenleyerek, tansiyonu dengeler ve ölümcül kalp krizine yol açan kötü kolesterolün seviyesini de düşürür.
 • Karaciğere Faydaları: Enginar çok etkili antioksidandır. Ve bu özelliği sayesinde vücudun hayati önem taşıyan bütün organların korunmasını sağlar. Enginarın yapısında bulunan bu antioksidanlar, karaciğere yerleşmiş toksin maddelerini dezenfekte eder. Yani karaciğerin ağır yükünü hafifletir ve karaciğerin sağlığını korur. Aynı zamanda enginar karaciğeri temizler, karaciğer hücrelerini yeniden onarır ve tekrar üretilmesini sağlar.
 • Mide Ekşimesi: Enginarın yaprağı, göğüste ağrılı yanma hissine neden olan reflüyü büyük bir oranda azaltır. Enginar safra akışını artırarak, bağırsak spazmlarını da azaltarak mide ekşimesi sorununun önüne geçer. Bunun yanında şişkinlik, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi bir çok sindirime bağlı sorunların birçoğuna iyi gelmektedir.  
 • Kanseri Önler: Enginar bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. Enginar kanser hastalığının yavaşlamasını sağlar ve kanser hücrelerinin gelişmesini durdurmaya yardımcıdır. Enginarın yapısında önemli miktarda bulunan ve antioksidan özelliğine sahip olan C vitamini, fibrosiz ve mukozit etkisi göstererek, meme kanseri riskini düşürmektedir. Yani, enginar bu özellikleri sayesinde prostat kanseri, lösemi gibi kanser türlerinin ve kanser hücrelerinin yol edilmesi sağlar.
 • Tansiyonu Düzenler: Potasyum gibi bazı özel mineraller bakımından zengin olan enginar, tansiyonu düzenleyerek, yüksek tansiyonu önler. Özellikle de yüksek tansiyon ilaçlarının yapısında bulunan enginar, yüksek potasyum mineralli bileşenleri sayesinde, tansiyon ve ona bağlı olarak gelişen bütün sağlık problemleri ile mücadele eder.
 • Sindirim Sistemini Düzenler: Lif bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olan enginar, sindirim sistemi organlarını koruyarak, sağlıklarını destekler. Lifli gıdalar tüketmek bağırsak hareketlerini ve fonksiyonlarını düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Yapısında yüksek lif içeriği sayesinde çeşitli karın bölgesi ağrıları, kabızlık, midede gaz ve şişkinlik gibi birçok sağlık problemleri ile mücadele etmektedir.
 • Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir: Beyin sağlığı açısından oldukça yararlı bir sebze olan enginar, beyine daha çok oksijen gitmesini sağlar. Aynı zamanda enginar, beyin fonksiyonlarını da güçlendirir. Bileşenindeki fosfor minerali sayesinde, beyindeki bilişsel faaliyetleri hızlandırarak, hafızanın güçlenmesini sağlar.
 • İdrar Söktürücü: Enginar yaprağını, vücuda fazla gelen suyun dışarı atılmasını sağlar. İdrar söktürücü özelliği vardır. Yaprakların içinde bulunan bileşenler mesaneyi uyararak, idrar yolu ile sıvının vücuttan uzaklaştırılması sağlanır. Eğer idrar söktürücü il]]> Enginar Suyu Zayıflatırmı https://www.enginar.gen.tr/enginar-suyu-zayiflatirmi.html Thu, 25 Oct 2018 03:37:49 +0000 Enginar suyu zayıflatırmı, alternatif tıp içerisinde kullanılan sebzeler içerisinde yer alır. Özellikle enginarın kullanılması sayesinde çağımızın problemi olan obezitenin gerilemesi desteklenir. Vücut içerisinde oldukça fa Enginar suyu zayıflatırmı, alternatif tıp içerisinde kullanılan sebzeler içerisinde yer alır. Özellikle enginarın kullanılması sayesinde çağımızın problemi olan obezitenin gerilemesi desteklenir. Vücut içerisinde oldukça fazla bulunan yağ oranının yakılmasına fayda eder. Ayrıca enginar bitkisinin içerisinde bulunan magnezyum, C vitamini, E vitamini, B vitaminleri ve içerdiği lif sayesinde birçok hastalığın giderilmesini sağlanır. Kilo ile birlikte insan bedeninde birçok hastalık ortaya çıkar. Özellikle karaciğer problemleri, tansiyon, şeker, karaciğer hastalıkları gibi hastalıkların tetiklenmesine sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı vücutta fazla miktarda yer alan yağların yakılması ile oluşan bu hastalıklarda gerileme sağlanır. Enginarın idrar söktürücü özelliği bulunur. Böylece yağ yakımını hızlandırır. Enginar bitkisinin kullanılması ile karaciğerde bulunan hücrelerinin onarılması desteklenir. Ayrıca hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Kilo sebebiyle kişide görülen kolesterol probleminin giderilmesine fayda eder. 

  Enginar suyu zayıflatırmı, bu süreç içerisinde tüketilmesi halinde zayıflamaya destek olduğu görülür. Enginarın lifli bir bitki olması ile birlikte sindirimdeki problemleri yok eder. Bu süreç içerisinde bağırsağın daha hızlı çalışmasını destekler. Ayrıca bağırsak ve midede bulunan sindirimin daha kolay olmasını sağlar. Kalori bakımından oldukça düşük olması sebebiyle tüketilmesi halinde kilo vermeyi destekler. Böylece kilo alımı yönünü kilo verme olarak değiştirir.

  Enginar suyu zayıflatırmı, nasıl uygulanır

  Enginar bitkisinin yaprağının suyunun ve sapının kullanılarak birçok hastalıkta kullanıldığı görülür. Özellikle içerisinde bulunan lif miktarı sebebiyle bağırsaktaki hareketliliği arttırır. Kilo vermede son derece etkilidir. Çünkü kabızlığın giderilmesine fayda eder. İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücutta yer alan zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.Diyet yaparken kullanılması sayesinde diyabete karşı koruyucu etkisinden yararlanılır. Enginar suyu zayıflatırmı sürecinde kullanılması halinde kilo vermeyi desteklemesi amacıyla kullanılır. Enginarın 100 gramının 47 kalori olduğu belirtilmektedir. Ayrıca enginar bitkisinin zeytinyağı ile pişirilmesi halinde sağlık açısından daha faydalı hale gelir.

  Enginarın hoşlanarak suyunun tüketilmesi zayıflamayı destekler. Gün içerisinde enginarın haşlanması ile düzenli olarak günde 3 kez tüketilmesi vücutta bulunan karbonhidratların yakılmasına yardımcı olur. Haşlanmış olan enginarın suyunun tüketilmesinin yanı sıra haşlanan enginarın da tüketilmesi gerekir. Böylece vücutta bulunan fazla yağların giderilmesi desteklenir. Vitamin ve mineral açısından zengin olması sebebiyle vücudun genel sağlığını korumaya yardım eder. Bağırsak, böbrek ve karaciğerde bulunan olumsuzlukları giderirken bu organlarının daha kolay çalışmasına fayda sağlar. Enginar suyu zayıflatır sürecinde kanda bulunan şekerin dengede kalmasına yardım ettiğin için açlık hissini ortadan kaldırır. Böylece kişide bulunan yüksek kolesterolü düşürür. İdrar söktürme sebebiyle düzenli kullanılması halinde kilo vermeyi kolaylaştırır. Bu sebepten dolayı diyet listelerinde enginarın yeri aldığı belirtilir. Haşlama olarak tüketilmesi ile Enginar suyunun kilo verdirme sürecinde fayda ettiği kanıtlanmıştır. Enginarın dört parçaya bölünerek 2 litre su içerisinde yaklaşık 15 dakika kaynatılmasının ardından; sabah, öğle, akşam  vakti aç karnına ikişer bardak tüketilmesi ile zayıflama sağlanır.
  ]]>
  Enginar Tohumu https://www.enginar.gen.tr/enginar-tohumu.html Thu, 25 Oct 2018 13:57:24 +0000 Enginar tohumu, diğer bitkilerin tohumlarına nazara daha iri fakat hafif bir tohum türüdür. İlk olarak Etiyopya'da rastlanmış ardından göçler alışverişler vs aracılıklarıyla Avrupa'ya yayılmıştır. Bir bitkinin tohumunun ta Enginar tohumu, diğer bitkilerin tohumlarına nazara daha iri fakat hafif bir tohum türüdür. İlk olarak Etiyopya'da rastlanmış ardından göçler alışverişler vs aracılıklarıyla Avrupa'ya yayılmıştır. Bir bitkinin tohumunun taşınması demek o bitkinin üretiminin de o tarihle beraber getirilen bölgede başlaması demek olduğu için enginar üretimi de Avrupa'da böylece başlamıştır.
   
  Enginar tohumu besin olarak tüketmek için değil de yetiştirmek için kullanılacaksa önce çimlendirilmesi gereklidir. Bu işlem de karanlık bir ortamda ılık suyun içinde bekleterek gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında tohumlar oda sıcaklığında tutulmalıdır. Tam bir gün bu şartlar altında çimlenmeye bırakılan enginar tohumu bir gün bitiminde artık ekilmeye hazır hale gelmiştir. Ekim bardaklarının içerisine yaklaşık 2-3 cm derine ekilen tohumlar, filizleri toprak üzerine çıkıp gözle görülene kadar güneş alan ortamda bırakılır. Boyları ortalama 25-30 cm olunca artık dikilmeye hazır fideler olmuşlardır ve bardaktan çıkarılarak toprağa dikilirler.

  Besin değeri oldukça yüksek olan enginar bitkisinin yaprağının dahi kullanılmasının üzerine tohumu da uzun zamanlardır kullanılmaya başlanmış ve de kullanılmaya devam etmektedir. Enginar tohumunun faydaları ve kullanımı, enginar yaprağıyla neredeyse aynıdır. Üstelik kalori oranı çok düşük olduğu için diyet yapan insanların da gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir besindir.

  Enginar tohumunun faydaları nelerdir 
  • Enfeksiyona karşı korur, bağışıklığa etkisi yüksektir.
  • Cilt güzelliğine etkisi yüksektir çünkü antioksidan özelliği vardır.
  • Özellikle tip 1 diyabet olmak üzere, kandaki şeker miktarını düşürdüğü için diyabet hastalığına iyi gelmektedir.
  • Karaciğer sağlığını korumada etkilidir.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Kabızlık sorunu olan insanların boşaltım sisteminin düzene girmesini sağlar.
  • Kolesterol dengesi sağlar.
  • Kalbin günlük temposu sebebiyle yorulma oranını en aza indirir, kalp sağlığını korur.
  Enginar tohumu nasıl tüketilir

  Kullanımı enginar yaprağıyla neredeyse aynıdır. Hazırlanan enginar yaprağı çayının içerisine serpiştirilerek tüketilebilir. Yapılan bir enginar yemeğini süslemek amacıyla kullanıp aynı zamanda besin değeri yükseltilebilir. Yakışabileceğini düşündüğünüz herhangi bir yemeğin içinde hem lezzet vermek hem de yemeğin besin kalitesini yükseltmek amacıyla kullanılabilir. 
  ]]>
  Enginar Sirkesi Faydaları https://www.enginar.gen.tr/enginar-sirkesi-faydalari.html Fri, 26 Oct 2018 11:56:40 +0000 Enginar sirkesi faydaları: Ilıman bölgelerde yetişen, çok yılık, lezzetli sevilen bir besindir. Ülkemizde Akdeniz ve çevresinde yetiştirilmektedir. Enginar sert, dik gövdeli ve mor renkte çiçek başıdır. Enginardan yapılan sirk Enginar sirkesi faydaları: Ilıman bölgelerde yetişen, çok yılık, lezzetli sevilen bir besindir. Ülkemizde Akdeniz ve çevresinde yetiştirilmektedir. Enginar sert, dik gövdeli ve mor renkte çiçek başıdır. Enginardan yapılan sirke, insan vücuduna bir çok faydası bulunmaktadır. Enginar sirkesinin faydalarından biri de karaciğer yağlanmasında etkili olmasıdır.  Doğal yöntemlerle elde edilmiş olan enginar sirkesi, bütün mineral ve vitaminleri içerisinde barındırmaktadır. 

  Enginar sirkesinin faydaları:
  • Enginar sirkesinin en önemli özelliği karaciğer yağlanmasını engellemesidir. Bunun yanı sıra karaciğer hastalıklarında da etkilidir.
  • İştahı açıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Vücudu kuvvetlendirerek, zinde tutar.
  • Enginar sirkesi kansızlığa karşı faydalıdır.
  • Bağırsak hastalıklarında dezenfekte edici özelliğinden dolayı iyileştirici etkisi vardır.
  • Safra kesesi rahatsızlıklarında etkili olmaktadır.
  • Ağız ve diş sağlığında etkili olan enginar sirkesi, gargara olarak da kullanılmaktadır.
  • Enginar sirkesi beyin hücrelerini yenileyici özelliğe sahiptir.
  • Kanı temizleme özelliğine sahiptir.
  • Yorgunluk ve kronik yorgunluğu giderici etkisi vardır.
  • Kolesterol rahatsızlığında faydalıdır.
  • Enginar sirkesi, doğal bir idrar söktürücüdür.
  • Mide rahatsızlıkların da iyileştirici etkisi vardır.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Mide ekşimesine karşı faydalıdır.
  Enginar sirkesi her sabah aç karnına, su katılmadan yarım çay bardağı içilmelidir. Mide rahatsızlığı yaşayan kişiler özellikle tok karnına içmelidirler. Tansiyon hastası olan kişiler de enginar sirkesine limon sıkarak da içebilirler. İçilen enginar sirkesinin doğal ve katkısız olduğundan emin olmalısınız. Ancak bu şekilde faydalarından yararlanabilirsiniz.
  ]]>
  Enginar Kalbi Salatası https://www.enginar.gen.tr/enginar-kalbi-salatasi.html Sat, 27 Oct 2018 00:59:07 +0000 Enginar kalbi salatası, en sevdiğim hafif lezzetlerden biri olmaktadır. Faydalarının saymakla bitiremediğimiz enginar kalbi muhteşem bir salata ile sofraların süslenmesini sağlamaktadır. Özellikle diyet yapanlar ve hafif bes Enginar kalbi salatası, en sevdiğim hafif lezzetlerden biri olmaktadır. Faydalarının saymakla bitiremediğimiz enginar kalbi muhteşem bir salata ile sofraların süslenmesini sağlamaktadır. Özellikle diyet yapanlar ve hafif beslenenler için mutlaka sofralarında bulundursunlar derim. Özellikle yaz aylarına girdiğimiz bu dönemde hafif tatların peşinden koşmanın zamanı gelmekte. Artık kızartmaların ve yağlı yiyecekleri bir kenara bırakalım ve yazı hafif lezzetler ile geçirelim. Enginar kalbi salatası için malzeme listemiz aşağıdaki gibi olmaktadır. 

  Enginar kalbi salatasının malzemeleri 
  • 1 kutu hazır enginar kalbi,
  • 2 orta boy salatalık,
  • 8 adet çeri domates,
  • 1 orta boy göbek,
  • Ufak bağ roka,
  • Limon suyu,
  • Nar ekşisi,
  • Zeytinyağı,
  • Hafiften tuz.
  Enginar kalbi salatasının yapılışı

  Enginar kalbi salatası göbeği doğrayıp iyice yıkayalım. Yıkadığımız göbeği kurutma aparatı ile kurutalım. Islak kalan yeşillikler çabuk sararma yapacaktır. Kuruttuktan sonra bir kabın içine alalım. Rokayı da aynı şekilde yıkayıp kurutalım ve doğrayalım. Daha sonra üzerine büyük ise çeri domateslerini ikiye bölüp koyalım. Soyup doğradığımız salatalıkları da malzemenin içine atalım. Enginar kalbi salatasının son aşamasında enginar kalplerini boyutlarına göre bütün yada ikiye bölerek aynı kapa alalım. Bütün malzemenin üstüne zeytinyağı, limon suyu ve hafiften nar ekşisi ilave edip karıştıralım. Hemen servis etmeyecekseniz sosları sonradan koyup karıştırın. Tuz ve limon suyu malzemenin sulanmasına neden olacaktır. Sunum yaparken isterseniz kurutulmuş ekmek parçaları koyarak süsleme yapabilirsiniz. Enginar kalbi salatası bu kadar basit. 

  Afiyet Olsun..
  ]]>
  Enginar Yaprağı Suyu https://www.enginar.gen.tr/enginar-yapragi-suyu.html Sat, 27 Oct 2018 01:31:42 +0000 Enginar Yaprağı Suyu; Enginar yapraklarında bulunan sinarin dediğimiz madde karaciğerin safra üretimini uyarmaktadır. Yağların sindirilmesini sağlayarak kolesterolün düşürülmesine çok faydalı olan enginar yapraklarını Enginar Yaprağı Suyu; Enginar yapraklarında bulunan sinarin dediğimiz madde karaciğerin safra üretimini uyarmaktadır. Yağların sindirilmesini sağlayarak kolesterolün düşürülmesine çok faydalı olan enginar yapraklarını kurutarak elinizde her zaman bulundurabilirsiniz. Enginar bir Akdeniz bitkisidir. K vitamini ve B vitamini yönünden oldukça zengin olan enginar yaprakları suyundan sağlıklı bir şekilde faydalanabilirsiniz.

  Enginar Yaprakları Nasıl Kurutulmalı; 

  Enginar alırken yapraklarının yeşil olmasına dikkat ederek aldığınız enginarı yıkayarak yapraklarını ayırdıktan sonra güneş görmeyecek şekilde örtü üzerine sererek kurutmanız gerekmektedir. Enginarın yaprakları yeşilin tonları ve mor renklerde bulunuyor ve harika rengi çıkıyor.

   Enginar Yaprağı Suyunun Faydaları;
  • İdrar söktürücüdür
  • Yağların yakılmasını sağlar
  • Karaciğeri temizlemede etkilidir
  • C vitamini deposudur
  Enginar Yaprağı Suyu Nasıl Hazırlanır; 

  Büyük bir cezveye 2 su bardağı su koyarak kaynatın. Su kaynayınca içine kurutulmuş olan enginar yapraklarından 10 adet ekleyerek 5 dakika daha kaynatın. Kaynattıktan sonra ister sıcak enginar çayı olarak veya soğutarak enginar yaprağı suyu olarak tüketeceğiniz şifalı su karaciğerin dostudur ve çok faydalıdır. Enginar yapraklarından hazırlanan su gerçek anlamıyla çok lezzetli ve hoş bir kokusu ile severek içeceksiniz. Yaz günlerinde sizi serinletecek olan enginar suyunu lütfen ihmal etmeyiniz. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olabileceği gibi enginar yaprakları suyunu içerken de abartmadan içmeli ve bir süre ara vermelisiniz. Enginar ege bölgesinde yetişen bir besin kaynağı olduğu için çok daha ucuzken bazı yerlerde ithal geldiğinden daha pahalı ve çok kıymetlidir.
  ]]>
  Enginar Kaç Kalori https://www.enginar.gen.tr/enginar-kac-kalori.html Sat, 27 Oct 2018 21:33:50 +0000 Enginar kaç kalori: Enginar hemen hemen herkes tarafından bilinen bir sebzedir. Enginar insan vücuduna faydalı olan birçok vitamin ve mineral değerlerini bünyesinde taşıyan bir besindir. Kalori oranı oldukça düşüktür. bu nedenle Enginar kaç kalori: Enginar hemen hemen herkes tarafından bilinen bir sebzedir. Enginar insan vücuduna faydalı olan birçok vitamin ve mineral değerlerini bünyesinde taşıyan bir besindir. Kalori oranı oldukça düşüktür. bu nedenle birçok diyet listesinde enginar yer almaktadır. Enginar içeriği birçok hastalığın vücutta oluşma riskini düşürmektedir. Enginarın yapraklarının sindirim organlarının geneline iyi geldiği bilinmektedir. Çok geçmiş dönemlerden bugüne kadar tüketilmek üzere ekimi yapılan enginar özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat edenlerin gözdesi olan bir sebzedir. Enginar birçok yemek çeşidi ile tüketilmektedir. enginarın kavurması, dolması, haşlaması, salatası sebze ağırlıklı beslenen kişilerin sofralarında sıkça yer almaktadır. Enginar vücudu çoğu zaman ölümle sonuçlanan kansere karşı da koruyan bir besindir. bu nedenle birçok kişinin sofralarında sıkça yer alan bir besindir.
  Enginar içerisinde bol miktarda folik asit, C vitamini, K vitamini, fosfor, potasyum, magnezyum, lif ve antioksidan içeren bir besindir. Birçok hastalığa karşı vücudu koruyan enginar, kalorisinin düşüklüğü nedeni ile obozite hastalıklarının oluşmasını da engellemektedir. Enginar kaç kalori diye sorulduğunda ise çok düşük kaloriye sahip olduğunu bilmek gerekir. Kilo kontrolü sağlamaya çalışanlar için en ideal besinlerden biri olan enginar vücutta kilo depolanmasına engel olan besinlerdendir. Enginar kaç kalori sorusuna doğru cevap verebilmek için kişinin tükettiği enginarın miktarı oldukça önemlidir. Enginarın nasıl pişirildiği ve pişim aşamasında içine eklenen malzemelerin kalorisi de iyi hesaplanmalıdır ki tam sonuç ortaya çıksın.
  Enginar kaç kalori hesaplamak için kişinin porsiyonu öncelikle gram olarak incelenmeli ve kalorisi bu şekilde hesaplanmalıdır. Şimdi aşağıda saf olarak pişirilen sade enginarın kalorisi verilmiştir. Sizde enginar kaç kalori merak ediyorsanız aşağıdaki porsiyon ve gram hesabına göre enginar kaç kalori inceleyebilirsiniz.

  Enginar kaç kalori gram ve porsiyon hesabı ile hesaplanması:
  • 1 porsiyon enginarın 100 gram olduğu düşünüldüğünde 22 kalori olarak bilinmektedir.
  • Orta porsiyon enginarın 150 gram olduğu düşünüldüğünde ise 33 kalori olarak bilinir.
  • Tam porsiyon enginarın 300 gram olduğu düşünüldüğünde ise 66 kalori olarak hesaplanır.
  ]]>
  Enginar Salatası https://www.enginar.gen.tr/enginar-salatasi.html Sun, 28 Oct 2018 19:29:35 +0000 Enginar salatası, Enginar papatyagiller familyasından olup renkli çiçeklere sahiptir. Enginar hem Türkiye de hemde diğer ülkelerde üretilebilen çok faydalı bir sebzedir. Enginardan hem yemek hemde bir çok farklı salata çeşidi y Enginar salatası, Enginar papatyagiller familyasından olup renkli çiçeklere sahiptir. Enginar hem Türkiye de hemde diğer ülkelerde üretilebilen çok faydalı bir sebzedir. Enginardan hem yemek hemde bir çok farklı salata çeşidi yapılabilmektedir. Enginarda magnezyum, folik asit, lif, krom, potasyum gibi vitamin ve mineraller bulunur. Ayrıca enginar A ve C vitamini açısından da  oldukça zengindir. Enginar ister salata olarak ister yemek olarak yapılıp tüketilsin birçok faydası olan bir besin kaynağıdır. Enginar salatası hem yoğurtlu hemde hemde zeytinyağlı olarak yapılabilmektedir. Ayrıca enginar salatası diyet yapanlar içinde oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Çünkü enginarın içerisinde yüksek miktarda protein, karbonhidrat, vitamin, mineral, ve en önemlisi düşük miktarda yağ içerir. Enginar ve enginardan yapılan salata sayesinde mide ve bağırsaklar temizlenir, vücuda canlılık verir, karaciğeri korur, karaciğer hastalıklarına iyi gelir, bağırsakların düzeli çalışmasına yardımcı olur, kolesterolü düşürür, kandaki şeker oranını ayarlar, kanı temizler, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar ve kalp sağlığını korumaya yardımcı bir besindir. Ayrıca enginar salatası da diğer besinler gibi özellikle diyet yapanlar için içerisine  konulan yağ ve garnitürlerin miktarına dikkat edilmesi gerekir.

  Enginar salatası için gerekli malzemeler
  • 3 adet orta boy enginar
  • 3 adet kornişon turşusu
  • 2 yemek kaşığı konserve mısır
  • 1 tutam dereotu
  • 1 tutam maydanoz
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tuz
  Enginar salatası yapılışı

  Öncelikle üç adet enginarı limonlu suyun içerisine koyup hafif yumuşayıncaya kadar haşlıyoruz. Haşlamış olduğumuz enginarların suyunu süzüp soğuması için bir kenara alıyoruz. Haşlayıp soğuttuğumuz enginarları salata yapmak için küp küp doğruyoruz. Orta boy bir cam kase içerisine enginarları koyup üzerine küçük küçük doğradığımız maydanoz ve dereotunu ekliyoruz. Daha sonra üzerine ince ince doğradığımız kornişonu, mısırı, zeytin yağını, limon suyunu ve tuzunu ekleyerek tüm malzemelerin karışması için güzelce harmanlıyoruz. Hazırlamış olduğumuz zeytinyağlı enginar salatamızı ister garnitür olarak ister ana yemeklerin yanına salata olarak servis yapıyoruz. Enginar salatası hem lezzetli hemde besleyici bir salata çeşididir.
  ]]>
  Enginar Nasıl Ayıklanır https://www.enginar.gen.tr/enginar-nasil-ayiklanir.html Mon, 29 Oct 2018 12:09:39 +0000 Enginar Nasıl Ayıklanır, enginar özellikle bir çiçeğin tomurcuğudur. Enginarın sebze şeklinde tüketilen kısmı çiçek tablası gibi etli kısmı ve brakte ismindeki yapraklarından meydana gelen baş kısmıdır. Çiçek daha olgu Enginar Nasıl Ayıklanır, enginar özellikle bir çiçeğin tomurcuğudur. Enginarın sebze şeklinde tüketilen kısmı çiçek tablası gibi etli kısmı ve brakte ismindeki yapraklarından meydana gelen baş kısmıdır. Çiçek daha olgunlaşmadan yani çiçek tablasının üzerinde tüyler ortaya çıkınca enginar hasat edildikten sonra tüketilmektedir. Enginar tamamen olgunlaştığı zaman mor- mavi renkte mükemmel çiçekler açmaktadır. Eğer enginar çiçek açmışsa sebze şeklinde kesinlikle tüketilemez. Oldukça estetik bir bitki olan enginar dünyadaki en sağlıklı ve en lezzetli sebzelerinden bir tanesidir. Özellikle ilkbahar aylarında çıkan enginar nerede ise, bütün dertlere deva olan bir sebzedir. 

  Enginar ile hazırlanan her yemeğin lezzeti gerçekten bir başka olmaktadır. Çoğunlukla enginarı pişirirken içerisine dereotu ve iç bakla ilave edilerek pişirildiği zaman çok daha lezzetli bir yemek haline gelmektedir. Enginar bitkisi familyasında ve uzun yıllık bitkidir. Latincede enginar "cynara scolymus" İngilizcesi "artichoke" ile bilinir. Başka bir görüşe göre de enginarın kendi atasının kenger ismi ile bilinen deve dikenidir. Diğer görüşte eski zamanlardan bu tarafa en faydalı olan bitkiler içerisinde yer alan bitkidir.Türkiye'de yetişen enginar Bayrampaşa ve sakız enginarı olarak ikiye ayrılmaktadır. Enginar besin değeri oldukça yüksek olan bir sebzedir. Aynı zamanda lifli bir besin maddesi olan enginarın içerisinde A ve C vitaminleri ile B1, B2 ve B6 vitaminleri bulunur. Ayrıca mineral bakımından zengin olan enginarda çinko, sodyum, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor içermektedir. 

  Enginar Ayıklama Yöntemi

  Genellikle pazarlardan aldığımız enginarlar soyulmuş ve ayıklanmış olarak satılmaktadır. Ayrıca enginarların kararmaması için ayıklama işlemi sonrasında genellikle limon tuzu atılmış suyun içerisinde bekletirler. Kendi arzunuza göre isterseniz pazarda enginarı ayıkladıktan sonra eve geldiğinizde hemen limonlu suya koyabilirsiniz. Aslında enginarı ayıklamak hiç de zor değildir. Ufak püf noktalar sayesinde pazar ya da marketten aldığınız enginarı evde kolaylıkla ayıklayabilirsiniz. Enginarı sağlıklı bir şekilde pişirmek istiyorsanız, mutlaka etrafındaki kaba olan yaprakları temizledikten sonra etli yapraklarını pişirmelisiniz. Çünkü enginarın faydalı olan kısımı etli yapraklarıdır. Sakız enginarının yaprakları oldukça lezzetli ve çok sağlıklıdır. Ancak enginarı bütünü ile ayıklamak isterseniz, o zaman yapmanız gereken ellerinizin kararmaması için eldiven kullanmaktır. Bayrampaşa enginarının yalnızca çanak olan kısımı kalacak şekilde ayıklanmalıdır. 

  Enginarı kesme tahtasının üstüne alalım ve ardından keskin bir bıçak yardımı ile üst kısımdan iki parmak aşağı olacak şekilde keselim. Enginarın kenarlarında olan kart yapraklarını eliniz ile kopartın. Daha sonra enginarı kendi ekseninde çevirerek bıçak ile kenarlarını düzeltin. Enginarın iç kısmında bulunan tüylü bölgeyi bir kaşık ile kazıyarak çıkartabilirsiniz. Kararmaması için ayıklanmış olan enginarın iç tarafını limon ile ovun ve limonlu suyun içinde bekletin.
  ]]>
  Enginar https://www.enginar.gen.tr/enginar.html Tue, 30 Oct 2018 01:37:33 +0000 Enginar: Papatyagiller familyasının içerisinde yetişen bir bitki çeşididir. Oldukça faydal ve önemli olan bu bitkinin saymakla bitmeyecek kadar çok faydası vardır. Enginar daha çok kış meyvesi olduğu için daha çok kış a Enginar: Papatyagiller familyasının içerisinde yetişen bir bitki çeşididir. Oldukça faydal ve önemli olan bu bitkinin saymakla bitmeyecek kadar çok faydası vardır. Enginar daha çok kış meyvesi olduğu için daha çok kış aylarında tüketilen bir besindir. Enginar bitkisi daha çok sıcak iklimlerde yetişen bir bitkidir. Bu yüzden de akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişir. Enginarı birçok yerde görmeniz mümkündür. Özellikle de enginar yemekleri çok lezzetli ve sağlıklı olmaktadır. Enginarbbitkisinin birçok tarifi vardır. Her türlü sebzeye eşlik ederek yemeklerin daha güzel olmasını sağlar. Yapraklı bir sebze olan enginarın çok hoş bir görüntüsü vardır. Ayrıca enginar bitkisinin pembe renkli çanakları ve küçük tohumları vardır. Ayrıca bu tohumları yenilebilir.
  Enginar bitkisi oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır. Her türlü sağlık sorununa iyi gelmekle birlikte vücut için gerekli olan vitaminin alınmasını sağlar. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde birçok faydası bulunmaktadır. Enginar bitkisi daha önceki yıllarda pek fazla tüketilen bir besin kaynağı değil iken günümüzde oldukça fazla tüketilen sebzeler arasında yerini almaktadır.  Enginar bitkisinin içerisinde bol miktarda C vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminler ise vücudun ihtiyacı olan vitaminin alınmasına katkı sağlamaktadı. Ayrıca enginar yenildiği zaman vücuda potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve yüksek oranda lif içermektedir. Lifli yapısından dolayı da sindirim sistemine yardımcı olan besin kaynağıdır.

  Enginarın faydaları:

  Enginar bitkisinin birçok yönden faydası bulunmaktadır. Özelikle de içermiş olduğu vitaminler sayesinde vücudun vitamini ihtiyacının karşılanmasında büyük rol oynamaktadır. Yapısı gereği lifli bir sebze olduğu için hazımsızlık problemi çeken insanların ya da kabızlık sorunu yaşayan kişilerin mutlaka enginar tüketmesi gereklidir. Ayrıca enginar çok etkili ve önemli bir antioksidan özelliği taşımaktadır. Vücuda giren ya da vücutta bulunan mikroorganizmaların azalmasına hatta yok edilmesinde oldukça etkin bir rol oynar. Enginarın antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında kolesterol seviyesinin de normal kalmasını  sağlar. Şimdi sizler ile birlikte enginarın ne gibi faydaları olduğunu göreceğiz.

  Kolestrol: Kötü kolesterol dediğimiz LDL ye iyi gelerek kolesterol seviyesinin normal kalmasını sağlar. Kolesterol hastalığı olan kişilerin mutlaka enginar tüketmesi gereklidir. Çünkü sürekli inişli çıkışlı kolesterole sahip olan hastaların kolesterol seviyesinin sabit kalmasına yardımcı olur.

  Sindirim sistemi: Enginar bitkisi oldukça lifli bir yapıya sahiptir.  Lifli besinlerin de en önemli özelliği bağırsakların çalışmasını sağlayarak kişinin sindirim rahatsızlığının giderilmesini sağlar. Hazımsızlık problemi çeken ya da sürekli kabız olan kişilerin enginar yemesi gereklidir.

  Kansızlık ( Anemi hastalığı ) : Kanda demir eksikliği meydana gelmesine kansızlık ya da anemi denir. Enginar bitkisi kansızlığa çok iyi gelen bir bitkidir. Çünkü içerisinde bulunan demir miktarı oldukça fazla olduğu için kesinlikle enginar tüketilmesi gerekir.

  İdrar söktürücü: Enginar lifli bir yapıya sahip olduğu için öncelikle ishal sorunu yaşayan kişilerin tükenmemesi gereklidir. Çünkü bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayarak kişiye fayda yerine zarar vermektedirler. Ayrıca enginar bitkisi antioksidan bir özellik taşıdığı için vücudun bağışıklık sisteminin de korunmasında büyük bir rol oynar. Ayrıca mesane kanseri ile kolon kanserine de iyi gelmektedir.

  Kemik gelişimi: Birçok faydası olan enginarın kemik gelişimi üzerinde de büyük bir etkisi vardır. Enginar bol miktarda K vitamini içeren bir besin kaynağıdır. K vitamini yönünden zengin olduğu için de kemiklerin güçlenmesini ve sağlıklı olmas]]> Enginar Çorbası https://www.enginar.gen.tr/enginar-corbasi.html Tue, 30 Oct 2018 03:58:37 +0000 Enginar çorbası, enginar sebzesinin ne kadar faydalı olduğunu hemen hemen herkes bilir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan enginarın bir çok türde yemek seçeneği vardır. Enginar çorbası severek yapılan ve Enginar çorbası, enginar sebzesinin ne kadar faydalı olduğunu hemen hemen herkes bilir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan enginarın bir çok türde yemek seçeneği vardır. Enginar çorbası severek yapılan ve tüketilen bir çeşitidir. Aynı zamanda ana yemeklerden önce sunuma kolaylıkla eklenebilir. Enginarın bilinen bir özelliği karaciğerde bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olmasıdır. Uzmanlar bu tarzda yararlı olan enginarın bu kadar marifetli faydalarını her fırsatta vurguluyorlar.

  Bebeklere yedirebileceğimiz enginar çorbası tam bir vitamin deposudur. Hem yetişkinler hemde küçükler rahatlıkla tüketebilirler. Enginar düşük yağ içeriği nedeni ile diyet dostu bir sebzedir. Diğer sebzelerden farklı, yüksek oranda protein ve karbonhidrat içerir.
  Enginar çorbası haricinde enginarın her türlü yemeği yapılır. Enginar dolması, kuzu etli enginar, zeytinyağlı enginar bunlardan sadece bir kaç tanesidir. Şifa deposu olan enginar tam mevsimi gelmişken güzel bir çorba tarifi hazırlayalım.

  Enginar çorbası için gerekli malzemeler
  • 2 veya 3 adet soyulmuş enginar
  • 1 adet patates
  • 1 adet havuç 
  • 1 orta boy soğan veya 3 yada 4 adet arpacık soğan 
  • 2 - 3 diş sarımsak arzuya bağlı 
  • 1 adet kırmızı biber
  • 1- 2 damla limon suyu 
  • 1 yemek kaşığı tereyağı 
  • 1 yemek kaşığı un 
  • Tuz
  Enginar çorbası yapılışı

  Patatesin kabuklarını soyup küçük küpler halinde doğranır. Havuçta aynı şekilde küçük küpler halinde doğranır. Soğanın kabukları soyulup 5 veya 6 parçaya bölünür yada arpacık soğanları tüm tüm atılır. Bu arada kırmızı biber doğranır ve sarımsaklar hazırlanır. Tüm sebzeler tencereye koyulur, üzerine enginarları koyup, suyu eklenip, 1 -2 damla limon suyu sıkılır. Ardından 1 çay kaşığı un eklenip pişirilir.

  Enginar iyice yumuşayınca enginarları alıp küçük küpler halinde doğrayıp tencereye geri koyun ve çorba kaynamaya devam etsin. Bu arada sos tavasına tereyağı alınır ve eritilir. Üzerine 1 yemek kaşığı un ekleyip kavrulur ve tuzu ilave edilir. Suyu ilave ederek çırpma teliyle iyice karıştırılır. Koyulaşan unlu sulu karışım kaynamakta olan tencereye aktarılır ve blenderden geçirilir. Gerekirse tuz yada su ekleyip tadına bakın gerekirse baharatlarla tatlandırın altını kapatıp sıcak servis yapın. Servis esnasında dilerseniz dere otunu ince keserek üzerine serpip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Yabani Enginar https://www.enginar.gen.tr/yabani-enginar.html Tue, 30 Oct 2018 14:15:36 +0000 Yabani enginar: İnsanlar tarafından pek tercih edilmeyen yabani enginar aslında çok faydalı bir bitkidir. Günümüzde de çoğu insan tarafından faydaları öğrenildiği zaman aslında bazen ilgi çekici olabilmektedir. Yabani enginar Yabani enginar: İnsanlar tarafından pek tercih edilmeyen yabani enginar aslında çok faydalı bir bitkidir. Günümüzde de çoğu insan tarafından faydaları öğrenildiği zaman aslında bazen ilgi çekici olabilmektedir. Yabani enginarın sağlık açısından saymakla bitmeyecek kadar çok etkisi ve faydası vardır. Yabani enginar bitkisi yeşil yapraklı bir bitkidir. Yabani enginarın tam orta kısmında pembe renkli bir çiçeği vardır. Dikenli bir bitki olan yabani enginarın oldukça uzun bir boyu vardır. Hatta bazı türleri yaklaşık olarak 2 metre uzunluğa yaklaşmış bir durumdadır. Uzun süren bir yaşama adapte olmuş olan yabani enginar bileşikgiller ailesine mensup olan bir bitki çeşididir. Yörelere göre ya da illere göre farklı isimler de anılmaktadır. Özellikle de en bilindik yabani enginar isimleri; kenger, deve dikeni, kengel, domuz dikeni, eşek dikeni gibi isimler ile bilinmektedir.

  Yabani enginar faydaları:

  Yabani enginar bitkisi belki de çoğu insan tarafından ne olduğu ya da nasıl bir faydası olduğu bilinmeyen bitkiler arasında yerini almaktadır. Sağlık açısından kişiye oldukça büyük bir fayda sağlayan enginarın çeşitli hastalıklara iyi geldiği uzman kişiler tarafından kanıtlanmıştır. Yabani enginarın kullanım alanı pek farklı geniş olmasa bile mutlaka evinizde pişirip yemeniz gereken besinler arasında yer almaktadır. Yabani enginar bitkisinin faydaları:
  • Mide rahatsızlığı olan kişilere çok iyi gelmektedir. Özellikle de midenin daha güçlü olmasına yardımcı olur.
  • Nedeni belli olmayan ve zamansız giren kramplara iyi gelir.
  • Sinir sisteminin güçlü olmasını sağlayarak kişinin olaylara karşı daha sabırlı olmasını sağlar.
  • Baş ağrısı, sinüzit ya da migren gibi rahatsızlığı olan kişilere çok iyi gelir.
  • Vücuttaki birikmiş olan kirli kanın temizlenmesine yardımcı olur.
  • Bağırsak hastalıklarına ve bağırsak solucanlarına iyi gelir.
  • Ağrı kesici özelliği olan yabani enginarın diş ağrılarına iyi geldiği de söylemektedir.
  • Sindirim problemi yaşayan kişilerin tüketmesi gereklidir.
  • Kalp ve damar hastalıkları olan kişilerde özellikle da damar tıkanıklığı gibi durumların giderilmesini sağlar.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar.
  • İltihap giderici özelliği vardır.
  • Karaciğer rahatsızlıklarına ve safra yolunda oluşan iltihaplanmalara karşı etkilidir.
  Yabani enginar bitkisi yukarıda da belirttiğim gibi son derece faydalı ve önemli bir bitki çeşididir. Herhangi bir zararı olduğuna bir bilgi yoktur. Genel olarak faydaları ağır basan bu bitkinin vücutta bulunan birçok sistemi etkilediği ve faydalı olduğu belirtilmektedir. Sindirim sistemi, sinir sistemi ve dolaşım sistemini etkileyen bu bitki kişinin birçok hastalığının giderilmesinde rol oynamaktadır.
  ]]>
  Tavuklu Enginar https://www.enginar.gen.tr/tavuklu-enginar.html Wed, 31 Oct 2018 05:19:24 +0000 Tavuklu Enginar, mutfakta kullanılan sebzeler içerisinde yer alan enginarın tüketilmesi sayesinde vücudun gerekli vitamin ihtiyacı karşılanır. Özellikle içerdiği B vitaminleri, E vitamini, magnezyum, gallik asit, çinko, sodyum say Tavuklu Enginar, mutfakta kullanılan sebzeler içerisinde yer alan enginarın tüketilmesi sayesinde vücudun gerekli vitamin ihtiyacı karşılanır. Özellikle içerdiği B vitaminleri, E vitamini, magnezyum, gallik asit, çinko, sodyum sayesinde vücudun gerekli ihtiyaçları karşılanır. Enginarın çocuklara da yedirilmesi son derece faydalıdır. Böylece daha sağlıklı gelişmeleri desteklenir. Bu sebepten dolayı en az haftada bir kez tüketilmesi gerekir. Özel akşam yemeklerinde, hafta sonları yapılması tavsiye edilir. Enginar sade olarak pişirilirken; tavuk, et gibi malzemeler ile tat bakımından farklılık yaratır. Farklı malzemeler kullanılarak pişirilmesi hem sunum açısından güzel görünürken; hem sağlık açısından daha besleyici olmasını sağlar. Oldukça doyurucudur. Şimdi tavuklu enginar yemeğinin yapılışını sizlerle paylaşalım.

  Tavuklu enginar için gerekli malzemeler
  • 8 adet enginar 
  • 2 adet limon
  • Bir çay bardağı zeytinyağı 
  • 1 tatlı kaşığı şeker 
  • Bir tutam tuz sıcak su
  İç harcı için 
  • 2 adet havuç 
  • Yarım kilo tavuk göğsü 
  • 2 adet orta boy patates
  • 1 adet büyük boy kuru soğan 
  • Bir tutam tuz
  Tavuklu enginar yapılışı

  Pazardan taze olarak alınan enginarın öncelikle yapraklarının soyularak temizlenmesi gerekir. Daha sonrasında enginarın bol suyla yıkandıktan sonra tencerenin içerisine konularak üzerine limon suyu sıkılır. Daha sonrasında şeker ve bir tutam tuz ilave eklenerek zeytinyağının yarısı konulup üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edilir. Ocağın altı yakılarak pişirilmesi sağlanır. Kaynadıktan sonra altı kısılarak 20 dakika kadar pişmesi gerekir. 

  Diğer taraftan iç harcın hazırlanması için tencerenin içerisine kalan zeytinyağı dökülerek ocağın altı yakılır. Tavuk göğüsü yıkandıktan sonra istenilen büyüklükte doğranır. İnce ince Jülyen halinde doğranması tavsiye edilir. Sonrasında tavuklar tencereye ilave edilip karıştırılarak kavurma işlemine bağışlanır. Diğer taraftan soğan soyulup küçük küçük doğranarak tencereye ilave edilir. Kavurma işlemi devam ederken ardından patates soyulup küçük küçük doğrandıktan sonra içerisine konulur. Diğer taraftan havucun yüzü soyularak küp küp doğranıp tencereye eklenir. 

  Tenceredeki malzemelerin yavaş yavaş kavrulması sağlanır. Üzerine gerekli miktarda tuz ilave edilir. Beş dakika kadar kavurma işlemi gerçekleştirildikten sonra haşlanan tenceredeki enginarın suyundan bir bardak kadar alınarak iç harcın içerisine ilave edilir. Böylece içerisinde bulunan tavuk ve patatesin daha güzel pişmesi sağlanır. İç hariç 10 dakika kadar piştikten sonra ocaktan alınarak bir kenarda bekletilir. Diğer taraftan haşlanmış olan enginarlar kontrol edildikten sonra servis tabağına alınarak içerisine hazırlanan iç harçlar ilave edilir. İsteğe bağlı olarak enginarın suyundan da servis tabağına birkaç kaşık konulur. Tavuklu enginar yemeğinin içerisine isteyenler bezelyede ilave edebilir. Bezelyeli olması halinde tadında farklı bir aroma olması sağlanır. Tavuklu enginar yemeği servise hazırdır. Sevdiklerinizle birlikte, Afiyet olsun..
  ]]>
  Enginar Çiğ Yenirmi https://www.enginar.gen.tr/enginar-cig-yenirmi.html Wed, 31 Oct 2018 20:29:07 +0000 Enginar Çiğ Yenirmi, Enginar, boyu 2 metreye kadar çıkan yumru şeklinde çiçekleri de olan bir bitki çeşididir.  Marmara, İzmir ve ak deniz bölgesinde yetişmektedir. Bazı sebzeler soframıza vitaminlerini kaybetme Enginar Çiğ Yenirmi, Enginar, boyu 2 metreye kadar çıkan yumru şeklinde çiçekleri de olan bir bitki çeşididir.  Marmara, İzmir ve ak deniz bölgesinde yetişmektedir. Bazı sebzeler soframıza vitaminlerini kaybetmeden koymamız, tüketmemiz daha sağlıklıdır. Enginarı çiğ yemek, vitaminlerinin kaybolmamasını sağlar ve daha fazla faydalanmış oluruz. Bu nedenle enginar çiğ olarak tüketilir. Kalp ve karaciğer dostu olan enginar çiğ olarak üzerine limon sıkarak tüketilebilmektedir. Enginarı çiğ yemek vücuda direnç, güç verir. Enginar çiğ olarak salatalarda bol limon ve zeytin yağ dökerek tüketilmektedir. Yeme zevki ve lezzeti çok güzeldir. Enginar sağlık anlamında çok faydalı ve vitaminli, besin değeri yüksek bitkidir. Yüksek oksidan özelliği vardır. 

  Enginarın Çiğ Yenir mi, Faydaları Nelerdir

  • Karaciğer dostudur. Karaciğerin yağlanmasını önler kara ciğerin yenilenmesini sağlar. 
  • Sigara ve alkol tüketenler salatalık gibi enginarı çiğ tüketebilirler, karaciğer için çok faydalıdır.
  • Diyabet ve tansiyon rahatsızlığına çiğ enginar yemek faydalıdır.
  • Enginarı, çiğ veya pişmiş olarak zamanında tüketmek gerekir. Konserveden daha yararlı olacaktır.
  • Enginarın sapı kaynatılarak içilebilir. İçinde bulunan lifler çok faydalı olduğu için her yaş gurubu tüketebilir.
  • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur, enginarı çiğ olarak tüketmek sindirim sistemini düzenler.
  • Enginar bol miktarda C vitamini, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri içermektedir.  
  • Enginarın kalın yapraklarının, etli kısımları çiğ olarak tüketilirse İdrar sökücü etkisi vardır. 
  • Enginar vücuttaki kanı temizler, kolesterolü düzenler.
  ]]>
  Bezelyeli Enginar Dolması https://www.enginar.gen.tr/bezelyeli-enginar-dolmasi.html Thu, 01 Nov 2018 18:33:01 +0000 Bezelyeli enginar dolması; zeytinyağlı olarak hazırlayabileceğiniz en güzel lezzetlerden bir tanesidir. Enginar kalp dostu olarak bilinir. Özellikle enginarın kalbi olarak adlandırılan çiçeğe benzer kısmı enginarın en fayd Bezelyeli enginar dolması; zeytinyağlı olarak hazırlayabileceğiniz en güzel lezzetlerden bir tanesidir. Enginar kalp dostu olarak bilinir. Özellikle enginarın kalbi olarak adlandırılan çiçeğe benzer kısmı enginarın en faydalı yeridir. Hafif ekşi olan bu kısım salata olarak hazırlanabileceği gibi konserve olarak da yapılabilir. Enginar özellikle zeytinyağlı olarak pişirilen bir sebzedir. Zeytinyağlı olarak hazırlanan enginarın içerisi daha çok garnitürle doldurulur. Fakat bazı yörelerde kıyma kullanarak da enginar yemeği hazırlanır. Ancak bu sağlıklı bitkiden en iyi şekilde istifade edebilmek için evde hazırladığınız bezelyeli garnitürden yararlanmanızı tavsiye ederim. 

  Bezelyeli enginar dolması için gerekli olan malzemeler:
  • 6 adet ayıklanmış enginar,
  • 1 çay bardağı zeytinyağı,
  • 1 adet limon,
  • 1 adet havuç,
  • 1 adet patates,
  • 1 çay bardağı çiğ bezelye,
  • 1 tutam dereotu,
  • 1 çay kaşığı toz şeker,
  • Yeteri kadar tuz,
  Hazırlanışı: 

  Bezelyeli enginar dolması için ayıklanan enginarları iyice yıkayın ve suyunu süzün. Daha sonra yayvan bir tencereye dizin. Üzerine zeytin yağının yarısını ve 1 çay bardağı ılık su ilave ederek kısık ateşte pişirmeye başlayın. Kolay pişmesi için tencerenin kapağının kapalı olması gerekir. Diğer taraftan garnitürü hazırlamaya başlayın. Havuç ve patatesi küp küp doğrayın. Bir tencereye boşaltın ve üzerine bezelye ve ılık su ilave ederek haşlayın. Ocaktan indirmeden evvel tuzunu da ekleyin. Enginar çatalla yenilebilecek yumuşaklığa ulaştığında ocaktan indirin. Üzerine hazırlanan garnitürü doldurun ve limon dilimiyle süsleyin. Tuz, şeker, dereotu ve kalan zeytin yağını da ekleyip biraz suyla lezzetin karışması için kaynatın. Bezelyeli enginar dolması hazırdır.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Enginar Suyunun Faydaları https://www.enginar.gen.tr/enginar-suyunun-faydalari.html Fri, 02 Nov 2018 01:30:08 +0000 Enginar Suyunun Faydaları; Enginar suyu en az enginar kadar insan vücuduna faydalıdır. Ama bazı maddeleri enginara oranla daha fazla bulundurur. Bu nedenle enginarı yemeklerde, salatalarda, mezelerde tüketmek dışında enginar suyunu d Enginar Suyunun Faydaları; Enginar suyu en az enginar kadar insan vücuduna faydalıdır. Ama bazı maddeleri enginara oranla daha fazla bulundurur. Bu nedenle enginarı yemeklerde, salatalarda, mezelerde tüketmek dışında enginar suyunu da tereddüt etmeden tüketebilirsiniz. Enginar suyunun vücut için hiçbir yan etkisi bulunmaz. Enginar suyu enginar yaprakları ile hazırlanabilir. Enginarı öncelikle yapraklarından ayırmak gerekir. Enginar yaprakları içine su konularak bir tencerede haşlanır. Haşlandıktan sonra soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra yaprakları sıkılır, ayrılır. 1 su bardağının 1/4 oranı kadar enginar suyu ile doldurulur kalan 1/4 oranı normal kaliteli bir içme suyu ile doldurulur. Bu su gün içinde 3 bardak kadar tüketilebilir.

  Enginar Suyu Faydaları
  • Enginar suyu, sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardım eder ve kilo vermede etken, kolaylaştırıcı olan bir maddedir.
  • Enginar suyunun yapısında yüksek oran lif vardır. Bu özelliği sayesinde bağırsakların çalışmasına olumlu etki eder. Böylelikle kilo vermeye destek olur, kabızlık rahatsızlığını giderir, yok eder.
  • Enginar suyu oldukça iyi bir idrar söktürücüdür. Günde bir bardak enginar suyu tüketimi mesane sorunlarının oluşumunun önüne geçer.
  • Enginar suyu kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcıdır. Kolesterol seviyesini dengede tutması direk olarak kalp sağlığını olumlu etkiler. Ayrıca kolesterol seviyesinin dengede olması felç yada inme gibi riskli durumlara engel olur.
  • Enginar suyu antioksidan niteliktedir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemin güç verir, vücut direncini artırır, hastalıklara karşı vücudu korur.
  • Enginar suyu antioksidan niteliği sayesinde kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Enginar suyu antioksidan niteliği sayesinde vücutta enfeksiyon oluşumuna karşı bünyeyi korur.
  • Enginar suyu cilt sağlığını korur. Ciltte meydana gelen egzema, sivilce, kurdeşen, mantar gibi hastalıklara tedavi edici olarak kullanılır.
  • Beyin ve sinir sistemi oldukça faydalıdır. Enginar suyu beyin sağlığını korur. Düzenli olarak kullanıldığı zaman hafızaya kuvvetlendirir.
  • Enginar suyu kemik ve iskelet sağlığına olumlu etki yapar. K vitamini açısından da zengindir.
  • Enginar suyu Alzheimer hastalığına karşı etkili bir tedavi yöntemidir. K vitamini bakımından zengin olması hem Alzheimer hem de kemik sağlığı için etkilidir.
  • Enginar suyu kabızlık hastalığına karşı tedavi edicidir. Kabızlık sıkıntısı yaşayan bireylerin enginar suyunu sabahları aç karnına tüketmeleri iyi gelir.
  • Enginar suyu metabolizma sağlığına yardımcıdır. 
  • Kan basıncını sağlıklı seviyede tutar.
  • Kanın akış hızını artırır ve damar tıkanıklığının önüne geçer. 
  ]]>
  Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır https://www.enginar.gen.tr/enginar-buzlukta-nasil-saklanir.html Fri, 02 Nov 2018 10:35:45 +0000 Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır, Enginar bitkisi en sağlıklı olan sebzeler arasında ilk sırayı almaktadır. Enginar içerdiği antioksidan etkisinden dolayı kanser ve daha birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. Enginarın Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır, Enginar bitkisi en sağlıklı olan sebzeler arasında ilk sırayı almaktadır. Enginar içerdiği antioksidan etkisinden dolayı kanser ve daha birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. Enginarın hasat dönemi çok kısa olmaktadır. İçeriğinde vitaminler ve mineraller oldukça fazladır. Enginar içermiş olduğu vitaminleri ve minerallerin sağlık açısından olan faydalarını kaybetmeden buzlukta 1 sene boyunca saklanabilir. Enginar bitkisi mevsimi erken olmakla birlikte türleri açısından da farklılık göstererek haziran ayı ve temmuz ayında gelişim gösterir. Yani bu aylarda hasat edilir. Bu bitki pazarlama aşamasına ulaştığında temizlenmiş olsak halkalar şeklinde bizlere sunulur. Bunun haricinde yapraklarıyla da bulunmakta ve enginar yaprakları da oldukça lezzetli olmaktadır. Enginar yapısı itibariyle beyaz olduğundan dolayı karara erken gerçekleşir fakat soyulan enginar limonlu suda bekletilir ise bu kararma oluşmaz. Enginar tüketicileri zaten buruşuk yada bayatlamış olan enginarı kolaylıkla tüketmezler. Çünkü bu şekilde besin değerleri en aza inmiştir.

  Enginar Buzlukta Nasıl Saklanır

  Enginar bitkisi içerdiği besin değerinden dolayı herkesin tercih ettiği sağlıklı bir yiyecektir. Enginar bitkisi temizlendikten sonra buzlukta saklanacağı gibi yapraklı olarak da saklanabilir. Yaprakları soyulmadan buzlukta saklanacağı olan enginar küçük, yapraklarının kart olmaması gerekir. Kartlaşmış olan enginarların kabukları ve yaprakları sert olduğundan dolayı pek tercih edilmez. Bu enginarların tadı da değişmiş olmalıdır.

  Enginar Gövde Kısmını Buzlukta Saklama:

  Gövdesi saklanacağı olan enginarlar yani yaprakları alınan enginarların buzlukta saklanması için ayıklama işlemi bittikten sonra şoklama yapılarak saklama işlemi yapılır. Saklanacak olan enginarlar bir tencere içerisine alınır ve bol miktarda su ilave edilerek kaynatılır. Yani bu kaynama 5 dakika kadar sürmektedir. Kaynayan enginarlar için ayrı bir kap içerisine buz olan şu hazırlanır. Kaynayan enginarlar buz olan suya atılır ve bütün enginarlara aynı işlem yapılarak enginarlar buzda 5 dakika bekletilir. Islak olan enginarlar sudan çıkarılarak kurulanır. Kurulanan enginarlar buz dolap poşetine dizilir ve 1 yıl boyunca buzlukta saklanabilir.

  Enginar Yapraklı Olarak Buzlukta Saklama:

  Pazardan alınan enginarlar bol suyla iyice yıkanır. Enginarın dış kısmında olan kalın sertleşmiş yaprakları alındıktan sonra keskin bir bıçak alınarak enginar gövdesinden ayrılır. Enginarın göbek bölgesinde tüylü olan kısım temizlenerek etli olan bölge dışa çıkarılır. Bir kaba soğuk su doldurulur ve limon sıkılarak limonlu şu elde edilir. Temizlenen enginarlar bütün şekilde suya koyulur. Bütün enginarlara aynı işlem uyguladıktan sonra enginarlar sudan çıkarılır ve kurutulur. Fazla suları kurtulan enginarlar buz dolap poşetine koyulur ve düzgünce sıralanır. Bu şekilde işlem tamamlanmış olur. Saklanan enginarlar buzlukta 1 yıl boyunca muhafaza edilir. Bu şekilde enginar buzlukta nasıl saklanır sorusuna cevap oluşturarak sizlerin taze ve sağlıklı şekilde enginar tüketmenize yardımcı olmaya çalıştık.
  ]]>
  Enginar Karaciğer https://www.enginar.gen.tr/enginar-karaciger.html Sat, 03 Nov 2018 05:26:28 +0000 Enginar karaciğer: Faydalarını bilen birçok kişi enginar sebzesini mutfaklarından eksik etmez. Aynı zamanda yapraklarını da kullanıp yemeğini yapan birçok kişi vardır. Sağlıklı beslenmek adına tüketilebilecek en lezzet Enginar karaciğer: Faydalarını bilen birçok kişi enginar sebzesini mutfaklarından eksik etmez. Aynı zamanda yapraklarını da kullanıp yemeğini yapan birçok kişi vardır. Sağlıklı beslenmek adına tüketilebilecek en lezzetli sebzeler arasında sayılabilecek enginar, besin değeri oldukça yüksek olan bir sebzedir. Yapılan araştırmalara göre enginar sebzesinin özellikle de akciğer hastalıklarına karşı oldukça faydalı olduğu belirlenmiştir. Enginarın en çokta yaprakları karaciğer organının kimyası açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bilindiği gibi karaciğer kendi kendini yenileme özelliğine sahip olan ve vücut için oldukça önemli bir organdır. Bu organın yenileme özelliğine destek olan enginar karaciğer açısından değerli bir sebzedir. 

  Enginarın karaciğer hastalıklarına etkisi, 

  Karaciğer vücutta bulunan zararlı bakterilerin temizlenmesi açısından oldukça büyük öneme sahip olan bir organdır. Vücut için önemli olan bu organımız da oluşabilecek karaciğer yağlanması ve hepatit hastalıkları gibi hastalıklara karşı kullanılabilecek bitkiler bitkiler vardır. Bunlar arasında en etkili olanının enginar olduğu bilinir. Birçok kişinin enginar tüketmesi sayesinde karaciğerini koruyarak karaciğer hastalıklarına karşı önlem almıştır. Antioksidan özelliğe sahip olması sayesinde enginar karaciğer organının toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Karaciğerin güçlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olmak için uygulanacak enginar kürlerinin karaciğer üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Karaciğer hastalıkları olan kişiler ve bu hastalıklara karşı önlem almak için enginarın özellikle de yapraklarının taze olarak satın alıp zeytinyağlı yemeğini tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yapraklarını taze olarak salata yaparak da tüketerek enginarın karaciğerin işlevlerine destek olmasına yardımcı olabilirsiniz.

  Enginar karaciğer sağlığı, 

  A, B1, B2, C vitamini açısından oldukça zengin olmakla beraber kalsiyum ve Manganez içeren enginar çok lezzetli bir sebzedir. İçerisinde bulunan değerli bileşenler sayesinde karaciğeri temizlemekle beraber safra akışını kolaylaştırır. Karaciğerin düzenli olarak çalışmasına katkı sağlayan enginar karaciğer organına destek olarak yorulmasını engeller. 

  Enginar karaciğer kürü, 

  Marketlerde yada pazarlarda ıspanak gibi bağ olarak satın alabileceğiniz enginarlar yapraklarını iyice yıkayın ve bir tencerenin içerisine aldıktan sonra üzerine 5 su bardağı su ilave edip kısık ateşte 4-5 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek bir sürahinin içerisine alın. Enginar kürünün aç yada tok karnına içebileceğiniz gibi bu kürü bir haftada 2 ya da 3 gün ara vermeden 1 ay boyunca uygulayın. Enginar kürü düzenli olarak uyguladığınız takdirde enginar karaciğer yağlanması başta olmak üzere birçok hastalık açısından faydalı olacaktır.
  ]]>
  Enginar Dolması https://www.enginar.gen.tr/enginar-dolmasi.html Sat, 03 Nov 2018 11:42:50 +0000 Enginar Dolması; Enginar yağ ve kalori değeri düşük, besin değeri fazla olan kış sebzeleri arasında yer alır. Her sebzenin tüketiminde olduğu gibi enginarda da mevsiminde ve taze olanı tüketmek daha sağlıklıdır. Enginarın Enginar Dolması; Enginar yağ ve kalori değeri düşük, besin değeri fazla olan kış sebzeleri arasında yer alır. Her sebzenin tüketiminde olduğu gibi enginarda da mevsiminde ve taze olanı tüketmek daha sağlıklıdır. Enginarın faydaları; böbrek yetmezliğine iyi gelir, cilt hastalıklarında tedavi edicidir, kilo vermeye yardımcı olur, kan akış hızını artırır. Yalnızca enginar değil enginar yapraklarından elde edilen enginar suyunun da insan sağlığına faydaları oldukça fazladır. Enginar suyu; sindirime yardımcı eder, kolesterol dengesini sağlar, karaciğer hastalıklarında tedavi edicidir, anne sütünü artırır gibi daha birçok faydası vardır. 

  Enginar Dolması İçin Gerekli Malzemeler
  • 4 tane taze yapraklı enginar
  • 2 tane limon
  • 1 çay bardağı kadar zeytinyağı
  • 2 su bardağı kadar pirinç
  • 2 tane orta boylarda domates
  • 1 tane küçük kuru soğan
  • 3-4 dal kadar taze soğan (kökleri kullanılmaz)
  • Birkaç dal maydanoz
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • 1 tatlı kaşığı kadar karabiber
  • Yarım çay kaşığı kadar kimyon
  • 1 tatlı kaşığı kadar pul biber
  Enginar Dolması Yapılışı

  Enginar dolması teferruatlı bir yemektir fakat yapmak oldukça eğlencelidir. Ve kesinlikle uğraşmaya değer bir lezzete sahiptir. 
  Enginarın tüyleri temizlenir. Bu tüyler ne yaparsak yapalım biraz kalır, bu sorun değildir. İsterseniz enginarın tüylerini temizlemeyebilirsiniz. 
  Bir limon sıkılır ve derin, geniş bir kap içerisinde bol su ile karıştırılır. Enginarın sap bölümü tam dibinden kesilir, enginarların tam düz durabilmesi için yapılır. Yaprakların düz olmasına göre en dışta yer alan yapraklardan bazıları çıkarılabilir. Daha sonra enginarların dışını ve yapraklarını en orta bölüme kadar aralayarak ılık su ile yıkayın ve limonlu içine bırakın.
  Enginar dolması harcı için pirinçler önceden yaklaşık olarak 30 dakika kadar ıslatılılabilir. Pirinçler, rendelenmiş domatesler, ufak ufak doğranmış kuru soğan, ufak ufak doğranmış yeşil soğan, ince ince kıyılmış maydanoz bir kap içerisinde karıştırılır. Ardından karabiber, kimyon, tuz ve pul biber eklenir, özdeşleşene kadar karıştırılır. 
  Enginarlar kesme tahtası üzerinde doldurulur, harç dağılmasını önlemek için. İlk olarak en dış yapraklardan başlayın ve iç yapraklara doğru doldurulur, iç harcı fazla koyulmaz, pirinçler şişeceği için fazla doldurmak iyi değildir. 
  İç harcı doldurulan enginarlar derin bir tencere içine alınır. Enginarların yarı kısmına gelecek kadar su ilave edilir. Diğer bir limonu da bu su içerisine sıkılır. Zeytinyağı üzerinde gezdirilir. 
  Tencere kapağı kapatılır. Su kaynayana dek orta ateş daha sonra kısık ateşte pişmeye bırakılır. Enginar kabukları yumuşadığı ve pirinçler de şiştiği zaman enginar dolması yemeği pişmiş demektir. Servise hazır. 

  Afiyet Olsun
  ]]>
  Baklalı Enginar Yemeği https://www.enginar.gen.tr/baklali-enginar-yemegi.html Sun, 04 Nov 2018 09:27:05 +0000 Baklalı enginar yemeği; nefis bir tat ve harika bir lezzet olduğu kadar çok besleyici bir zeytinyağlı yemektir. Özellikle iç bakla ile birleştiği zaman daha çok lezzetli ve besleyici olmaktadır. Sağlıklı beslenmek ve yaşam Baklalı enginar yemeği; nefis bir tat ve harika bir lezzet olduğu kadar çok besleyici bir zeytinyağlı yemektir. Özellikle iç bakla ile birleştiği zaman daha çok lezzetli ve besleyici olmaktadır. Sağlıklı beslenmek ve yaşamımızı daha uzun ve kaliteli bir şekilde sürdürmek için nasıl beslendiğimize çok dikkat etmemiz gerekir. Özellikle sebzeleri ve meyveleri mevsiminde yani zamanında tüketmek çok önemlidir.

  Baklalı enginar yemeği özellikle karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesi konusunda yardımcı olmaktadır. A, B2 ve B6 vitaminleri ile başta C vitamini bakımından oldukça zengindir. Şeker hastalığı rahatsızlığı olan kişilerin çok fazla tüketmesi önerilmektedir. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırdığı gibi bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücuda dinçlik kazandırmaktadır. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayarak, mide dostu bir sebzedir. Şimdi baklalı enginar yemeği için malzemelerine bir göz atalım;

  Baklalı enginar yemeği tarifi için gerekli malzemeler;
  • 4 orta boy enginar
  • 250 gram iç bakla
  • Bir adet büyük boy soğan
  • 1 adet orta boy havuç
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 2 çay kaşığı un
  • 1 adet limonun suyu
  • Bir miktar tuz
  • Yarım demet dere otu
  • 1,5 su bardağı su
  Baklalı enginar yemeği hazırlanışı

  İç baklalar yıkandıktan sonra bir tencereye koyun. Daha sonra üzerini geçmeyecek kadar su ilave ettikten sonra orta ateşte pişmeye bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika haşladıktan sonra süzgece alıp, süzdükten sonra üzerine soğuk su tutun ve soğumasını bekleyin. Daha sonra tüm baklaların zar biçimindeki kabuklarını çıkartın. Diğer taraftan havuçların kabuklarını soyarak, çok kalın olmayacak şekilde daire şeklinde dilimleyin. Dilimlenen havuçları tencereye alarak, üzerine zeytinyağı ekleyerek ocak üzerinde kısa bir süre kavurun. Üzerine yemeklik olarak doğranmış soğanları ekleyin ve bir süre kavurarak, tencerenin kapağını kapatın.

  Diğer tarafta 1,5 su bardağı suya 2 çay kaşığı un ve bir adet limonun suyu eklenerek, un eriyinceye kadar iyice karıştırarak, bir miktar tuz ekleyin. Güzelce karıştırdıktan sonra kavrulmuş havuç ve soğanların üzerine bu yaptığımız karışımı ekleyin. Karışım eklendikten sonra iç baklaları ve enginarları da ekleyerek ocak üzerinde kısık ateşte pişirmeye bırakın. Yaklaşık 30 dakika sonra ince kıyılmış dereotunu ekleyip, 1-2 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

  Soğuyan enginarları servis yapılacak tabağa alınıp, bakla ve havuçlu dere otlu karışımı içine doldurarak servis yapabilirsiniz. Şık bir sunum için üzerine dere otu ekleyerek servis yapabilirsiniz. Nefis ve harika bir lezzet olan baklalı enginar yemeğini hem soğuk hem de sıcak olarak tüketebilirsiniz. 

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Bezelyeli Enginar https://www.enginar.gen.tr/bezelyeli-enginar.html Sun, 04 Nov 2018 20:26:34 +0000 Bezelyeli Enginar, Oldukça değerli bir sebze olan enginar ülkemizde en çok Ege ve Marmara Bölgesinde yetiştirilen bir sebzedir. Sağlığa olan faydası bakımından birçok kişi tarafından tüketilmesi tercih edilen bu şifalı sebze Bezelyeli Enginar, Oldukça değerli bir sebze olan enginar ülkemizde en çok Ege ve Marmara Bölgesinde yetiştirilen bir sebzedir. Sağlığa olan faydası bakımından birçok kişi tarafından tüketilmesi tercih edilen bu şifalı sebze demir açısından oldukça zengin olması ile beraber aynı zamanda besin değeri de oldukça yüksektir. Temizlenmesi biraz zahmetli olsa da şahane lezzeti ile bu açığı kapatan enginar en çok da bezelyeli yapıldığı zaman güzel oluyor. Sizde bugünkü akşam yemeğinizde farklı bir sebze yemeği sunmak istiyorsanız bezelyeli enginar tarifini mutlaka denemelisiniz. Özel davetlerinizde de şahane görünüşü ile gönül rahatlığıyla sunum yapabileceğiniz bezelyeli enginar sofranızda göz doldurucu bir yemek olacağına emin olabilirsiniz.

  Bezelyeli enginar malzemeleri: 
  • 6 adet enginar 
  • 1 adet kuru soğan 
  • 2 adet orta büyüklükte havuç 
  • 1 adet patates
  • 1 su bardağı bezelye 
  • Yarım çay bardağı zeytinyağ
  • 1 çay kaşığı toz şeker 
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı su 
  Üzerini süslemek için:
  • 1 adet limon
  • 1 demet maydanoz
  Bezelyeli enginar tarifinin yapılışı: 
  Öncelikle enginar satın alırken taze olmalarına özen gösterilmelisiniz. Bunun için aldığınız enginarları baş bölümünden tutarak salladığınızda eğer enginar sallanıyorsa bu enginarın taze olduğu anlamına gelir. Enginarın yumru biçiminde etli olan bölümü ve sap bölümünün bir bölümü yenebileceği için ilk olarak enginarın yapraklarını ayıklamak gerekir. Yaprakları ayıkladıktan sonra enginarın baş kısmını kesin ve daha sonra tıpkı elma soyar gibi enginarın dış kabuğunu soyun. Daha sonra enginarın göbek kısmını bulunan tüyleri bıçakla oyduktan sonra enginarları dış kısmını kararmaması için limonla ovalayın ya da limonlu suyun içerisine alın. Eğer bu işlemleri yapmak istemiyorsanız enginarı hazır soyulmuş olarak da satın alabilirsiniz. Enginarları temizleme işlemi bittikten sonra gelelim bezelyeli enginar tarifini hazırlamaya. 

  Enginarlar limonlu suda beklerken bu arada bir tavada biraz zeytinyağı içerisinde ince doğradığınız kuru soğanı ilave edip kısık ateşte pişmeye bırakın. Bu arada havuç ve patateslerin kabuklarını soyarak küp küp doğradıktan sonra soğanların üzerine ilave edip hafif kavurduktan sonra bezelyeyi de ekleyip karıştırın ve tavanın altını kapatın. Daha sonra hazırlamış olduğunuz enginarların göbek kısmına hafif kavurduğunuz garnitürlü karışımı doldurun ve geniş bir tavanın içerisinde yan yana dizdikten sonra üzerine zeytinyağı gezdirip suyunu ilave edip tuzunu da attıktan sonra tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte yaklaşık yarım saat kadar pişirin. Pişmeye yakın enginarların üzerine toz şekeri serpip tavanın altını kapatın ve 10 dakika dinlendirin. Hazır olan enginarları servis tabağına olarak üzerine ince kıyılmış maydanozları serperek limon dilimleri ile sunabilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Enginar Dolması Nasıl Yapılır https://www.enginar.gen.tr/enginar-dolmasi-nasil-yapilir.html Sun, 04 Nov 2018 22:22:47 +0000 Enginar dolması nasıl yapılır, sorusuna cevap arayanların enginar dolmasının hangi çeşitini hazırlayacağına karar vermesi gerekir. Enginar yeşil sert yaprakları olan bir bitkidir. Enginar dolması bu haliyle hazırlanabilec Enginar dolması nasıl yapılır, sorusuna cevap arayanların enginar dolmasının hangi çeşitini hazırlayacağına karar vermesi gerekir. Enginar yeşil sert yaprakları olan bir bitkidir. Enginar dolması bu haliyle hazırlanabileceği gibi ayıklanarak ortaya çıkan çanak da doldurulabilir. Elde edilen bu çanaklar daha çok sebze veya et kullanılarak doldurulur. Ancak dolma denilince akla genellikle pirinç kullanarak yapılan lezzetler geldiğinden sizlerle pirinçle yapılan enginar dolmasının tarifini paylaşmak istiyorum. Enginar dolması görüntüsü itibariyle çok farklıdır ve yenilmesi zordur. Fakat misafiriniz için özel ve şık yemek hazırlamak isteğinde iseniz enginar dolmasını mutlaka deneyin. 

  Enginar dolması yapımı için gerekli olan malzemeler:   
  • 5 tane taze ayıklanmamış enginar,
  • 150 gr dana kıyma,
  • 1 çay bardağı pirinç,
  • 1 adet büyük boy kuru soğan,
  • 1 avuç dereotu,
  • 1 avuç maydanoz,
  • 1 çay bardağı zeytinyağı,
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası,
  • 1 fiske toz şeker,
  • Yeteri kadar tuz,
  • Yarım çay kaşığı karabiber,
  Enginar dolması nasıl yapılır

  Enginarı iyice yıkayın ve suyunu süzün. Daha sonra yaprak kısmından biraz keserek enginarın içini doldurmak için yaprakları açmaya çalışın. Enginarın tam ortasındaki küçük kısmıysa tamamen çıkartın. Zeytinyağının yarısını bir kenara ayırın ve kalan tüm malzemeleri birleştirerek enginar dolmasının içini hazırlayın. Elde edilen iç malzemeyle enginarları çok tepmeden doldurun. Eğer pirinci sıkıştırarak doldurursanız pirinç hava almayacağı için dolmanın pişmesi daha fazla zaman alır. Doldurulan enginarları tek sıra halinde uygun bir tencereye dizin. Üzerine bir miktar ılık su ve kalan zeytin yağını ekleyerek kısık ateşte pişirmeye başlayın. Enginar dolması pişerken tencerenin kapağını kapalı tutun. Enginar dolması piştiğinde ılık olarak servis edebilirsiniz. Zeytinyağıyla hazırlanan bu lezzetin içinde kıyma olduğu için bekletmeden tüketilmesi tavsiye edilir. Enginar dolması nasıl yapılır diye düşünenlere için denemeye değer basit bir tarif paylaştık.
  ]]>
  Enginar Kızartması https://www.enginar.gen.tr/enginar-kizartmasi.html Mon, 05 Nov 2018 12:22:50 +0000 Enginar Kızartması, Papatyagiller ailesine mensup çok senelik otsu bitki türü olan enginarın yağ ile işlemden geçirilmiş halidir. En çok Akdeniz ve Güney Avrupa çevresinde yetiştirilen enginar mor ve mavi renkte çiçeklere sahip Enginar Kızartması, Papatyagiller ailesine mensup çok senelik otsu bitki türü olan enginarın yağ ile işlemden geçirilmiş halidir. En çok Akdeniz ve Güney Avrupa çevresinde yetiştirilen enginar mor ve mavi renkte çiçeklere sahip olup gelişme aşamasında çiçeğini dökerek ve kabuklarının soyulmasıyla birlikte kızartma türlerine dahil edilebilir. Dik gövdeli, sert yapılı, sapsız yapraklı, oval şeklindeki enginar belirli aşamalardan sonra kızartma olarak hazır hale getirilir. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir sebze olan enginar kızartması doğru bir şekilde yapıldığında vücudun ihtiyacı olan besin maddelerinin alınmasını sağlar. Söz konusu enginar kızartması sade veya çeşitli soslar eşliğinde yapılmaktadır. Herkesin kendi damak zevkine göre tercih edeceği bu kızartma oldukça lezzetli bir gıda niteliğindedir.

  Her yerde kolaylıkla temin edebileceğiniz bir ürün olan enginar her mevsimde kızartma haline getirilebilir. İnsanlar tarafından pek tüketilmeyen bir besin olarak değerlendirilmeyen enginar kızartması ana yemeklerin yanına aparatif bir seçenek olarak tercih edilebilir. Enfes bir lezzete sahip bu gıda tek başına dahi iştahla tüketilebilecek besinler içerisinde yer almaktadır. Bu değerli bitkisel kökenli ürünün kızartılması hususunda sağlık açısından sorjn teşkil etmeyen yağların kullanımı oldukça önemlidir. Tercih sunmak gerekirse zeytinyağı ile hafif bir şekilde enginar kızartması yapıldığı taktirde hem lezzetli hem de vitamini ölmeyen bir gıda tüketmiş olursunuz.

  Enginar Kızartması İçin Gerekli Malzemeler
  • 6 adet enginar
  • 2 adet yumurta
  • 1 fincan galeta unu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 dilim limon
  • Zeytinyağı
  Enginar Kızartması Yapılışı

  Mucizevi faydaları olan enginarın belirli aralıklarla vücuda alınması halinde birçok hastalığın önlenmesi kolaylaşır. Bu hususta yağ miktarının çok az bir düzeyde kullanılması sağlığa yönelik önem teşkil eder. Gelelim enginar kızartmasının yapılışı hakkında sizlere bilgi vermeye. Öncelikle enginarların yaprak ve sapından ayıklanması gerekmektedir. Gövde kısmının ise iyi bir şekilde soyulup katı noktaların kesilmesi önemlidir. Oval bir şekilde soyulup elde edilen enginarların kararmaması için az miktarda limon sıkılan suyun içerisine konulması gerekir. Öte yandan sert yapıya sahip enginarların yumuşaması için bir miktar su içerisinde yaklaşık 15 dakika bunların haşlanması gerekir. Bu aşamadan sonra uygun bir kap içerisine yumurta ve tuz alınarak çırpma işlemi yapılır. Ardından enginarlar tek tek yumurtaya bulanarak ardından galeta ununa bulanıp önceden kızdırılan yağın içerisine konulur. Enginarların üzerine bulamış olduğunuz galeta unu pembeleştikten sonra bu besin maddesi kızarmış demektir. İştah kabartan bir koku ile sıcak bir şekilde enginar kızartmasını servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Enginar Fidesi https://www.enginar.gen.tr/enginar-fidesi.html Mon, 05 Nov 2018 16:50:41 +0000 Enginar Fidesi, Çok yıllık bir sebze olan enginar fidesi yetiştiriciliği oldukça kolay yapılabilir. 8-10 yıl boyunca yetiştirildiği yerde kalan ve uzun süre ürün verme özelliğine sahip olan enginar fidesi gövdesi 200 cm ye kad Enginar Fidesi, Çok yıllık bir sebze olan enginar fidesi yetiştiriciliği oldukça kolay yapılabilir. 8-10 yıl boyunca yetiştirildiği yerde kalan ve uzun süre ürün verme özelliğine sahip olan enginar fidesi gövdesi 200 cm ye kadar ulaşabilir. Ilıman iklimlere daha iyi uyum sağlayan enginar besin değeri yüksek bir sebzedir. Aynı zamanda yaprağı da oldukça şifalıdır. Tohumdan üretilmiş fidelerden enginar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler enginar fidesi yetiştiriciliği hakkında bilmeniz gerekenleri öğrendiğiniz takdirde bu şifalı bitkiyi yetiştirmenin oldukça kolay olacak.
   
  Enginar fidesi yetiştiriciliği, kış aylarında 0 derecenin altındaki sıcaklıklarda oldukça zarar gören enginar fidesi 20 dereceden daha fazla sıcaklarda ise fazla gelişim göstermez. Sıcak ve kurak olan bölgelerde baş bölgesi sertleşerek kalitesi düşen enginar fidesini ilk donlardan korunmaya özen göstermelidir. Enginar fidesi yetiştiriciliği açısından en uygun bölgeler Akdeniz, Ege ve Marmara bölgeleridir.

  Enginar fidesinin toprak isteği, çok yıllık bitki olmasından dolayı enginar fidesi humus açısından zengin ve drene yapılmış olan topraklarda daha iyi yetişir. Kumlu ya da ağır karakterli topraklardan hoşlanmayan bu bitki hafif kumlu topraklarda yetiştirildiği takdirde erken verim alınır. Ancak bu durum başlarının küçük gelişmemesine ve verimin azalmasına yol açar. Bu nedenle enginar fidesi yetiştiriciliği hafif kumlu topraklarda yapılacaksa sulamaya daha iyi önem verilmelidir. Ağır karakterli topraklarda enginar fidesi için uygun değildir. Bu topraklarda fidelerin kökleri havasız kalır ve bu durumda çürümesine neden olur. Bunun için enginar fidesi yetiştirileceği için toprağın pH oranı 6.0-6.5 olmasına özen gösterilmesi gerekir.

  Gübreleme, enginar fidesi yetiştiriciliğinde plantasyon yapılmadan evvel uygulanacak olan gübreleme işlemi verim açısından büyük önem taşır. Bunun yanı sıra fidenin gelişme döneminde derin toprak işlemesinin yapılmasının ardından çiftlik gübresi toprağa karıştırılarak verilebilir. Ayrıca fosfor ve potasyum gübreleri de enginar fidesi yetiştirilmesinde tercih edilen gübreler arasındadır.

  Çapalama, fide dikildikten sonra gelişme döneminde toprağı kabartmak için zararlı otların temizlenmesi gerekir. Hasada kadar 2-3 defa çapalama işleminin yapılması enginar verimi açısından oldukça önemlidir.

  Sulama, enginar fidesinin özellikle de gelişme döneminde suya daha fazla ihtiyaç duyacağı için kış döneminde yağışlar başlayana kadar bol ve düzenli su verilmelidir. Enginar fidesi yetiştirilirken özellikle hasattan evvel yeteri kadar yağış yoksa sulama daha ağırlıklı yapılmalıdır. Susuz kaldığı takdirde verim ve kalitesi büyük oranda düşeceği için enginar fidesi yetiştirilmesinde sulama büyük önem taşır. Sulama işlemi yapılırken karıkla sulama yöntemi uygulanmasında fayda vardır.

  Sürgün, ilkbahar mevsiminde veya yaz sonunda fidelerde çıkan sürgünler bitkinin köküne zarar vermeden gövdeden alınmalıdır. Enginar fidesi yetiştirmede sürgünlerin alınması fidenin daha iyi kuvvet almasını sağlayacaktır.

  Hasat, enginarın olgunluğa erişmesi kullanıldığı yere göre değişebileceği için hasat zamanı değişir. Eğer taze olarak tüketilecekse yapraklar sertleşmeden hasat yapılır. Ancak konserve yapımında kullanılacak enginarlar tam boyuna ulaştığında hasat edilir. Hasadı yapılan enginarlar tazeliğinin korunması için su ile temas etmemesine özen gösterilmelidir. Enginar fidesi yaklaşık 3 yıl geçtikten sonra daha verimli olur.
  ]]>
  Enginar Hapı https://www.enginar.gen.tr/enginar-hapi.html Mon, 05 Nov 2018 21:49:34 +0000 Enginar Hapı, Enginar tableti papatyagiller türünden mavi ve mor renkli çiçekler açar ve çok asırlık otsu bir bitki çeşididir. Enginar cynarin içerdiğinden dolayı karaciğer ve safra kesesinde toplanan nikotin, mide ve karın k Enginar Hapı, Enginar tableti papatyagiller türünden mavi ve mor renkli çiçekler açar ve çok asırlık otsu bir bitki çeşididir. Enginar cynarin içerdiğinden dolayı karaciğer ve safra kesesinde toplanan nikotin, mide ve karın kısmında olan alkol ve yağın vücuttan atılmasına çok yardımcı olur. Bir de vücuttaki amonyak ve kolesterolün azalmasında çok etkili olur. Çok A ve B vitamini içerdiği için atardamar kireçlenmesini önler ve safra kesesi hastalıkların da giderir. Bundan başka cinsel gücü yükseltici, ateş düşmesine, vücudu güçlendirici ve bir de  iştah açıcıdır. Romatizma,sarılık ishal hastalıklarına ve sinirleri yatıştırmaya çok iyi geldi kanıtlanmıştır. Enginar Tablet ruteolin maddesi yüzünden kolesterol LDE yi de düşürmekte etkili olur. İyi kolesterol HDL yi artırarak zehirli ve yorgunluk vermekte olan maddeleri de idrarla vücuttan dışarı atar. Beyin de oluşan yorgunluğun da çabuk geçmesine yardımcı olur. Bedeni ve zafiyet, ruhi yorgunluk, sinir ve sürme jenal, olanları çok çabuk bir biçimde iyiliğe kavuşmasını sağlar. Kalp damarlarını da güçlendirir kalbin güçlü ve iyi olmasını sağlar.

  Enginar hapı faydaları

  Karaciğerin bilinen en iyi dostudur. Hızlı bir biçimde karaciğerin kendi kendini iyileştirmesini tedavi etmesini güçlenmesini ifrazatının yükselmesini de sağlayan bir ilaçtır. Siroz ve sarılıkta çok etkili ve faydalıdır. Böbreklerin çalışmasını sağlayarak kum ve taş dökülmesinde de çok başarılı olur. Mafsallarda ürat toplanmasını durdurur ve bu yüzden de  romatizma ağrılarının azalmasına yararlı olur. Şeker hastalarına çok yardımcı olur ve iyi gelir güç verir. Enginar bitkisinde tabii olarak bilinen insülin yerini geçen bir madde de vardır. Bu sebeple de kan şekerinin düşmesini sağlar. Enginar mide ve bağırsakları temizleyerek ishal olmalarını engeller yani durdurur. Kullanım şekli  karaciğer, sindirim sistemi ve kolesterol kontrolü için bir gün de 3 adet 700 MG lık hap alın. Çok fazla yağ tükettiğiniz zamanlarda sindirim için 700 mg lık 6 tane hap alabilirsiniz. Yemek ile birlikte veya yemeklerden hemen sonra soğuk olan bir su ile için. Kanıtlanmış hiç bir yan etkisi yoktur.
  ]]>
  Enginar Bitkisi https://www.enginar.gen.tr/enginar-bitkisi.html Tue, 06 Nov 2018 13:01:21 +0000 Enginar bitkisi, doğada yer alan bitkiler arasında bulunur. Papatyalar familyasından olup çok yıllı bitkidir. Enginar bitkisinin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara Enginar bitkisi, doğada yer alan bitkiler arasında bulunur. Papatyalar familyasından olup çok yıllı bitkidir. Enginar bitkisinin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara bölgesinde yetiştiriciliği yapılır. Enginar bitkisi ılıman bitki örtüsünün seven bir bitkidir. Özellikle kışları ılık geçen yerlerde yetiştirilir. Soğuğa karşı dayanıklı olmadığı için toprak üstünde bulunan kısmının donması sonucu ölmesine neden olur. 

  Türkiye'de iki çeşit enginar bitkisi yetiştirilir. Bayrampaşa enginarı ve sakız enginarı olarak ülkemizde İzmir, Karaburun, Çeşme, Bayrampaşa bölgelerinde yetiştiriciliği yapılır. Enginar bitkisi mutfaklarımızda kullandığımız sebzeler içerisinde bulunur. Son yıllarda rövanşta olmasına rağmen önceki dönemlerde mutfakta tüketimi fazla değildi. Ancak yapılan araştırmalar ve tanıtımının üzerine son zamanlarda tüketildiği belirtilir. Enginar bitkisinin yaprağının ve iç kısmında bulunan tabak bölümü tüketilir. Oldukça faydalı olması ile içerdiği vitaminlerden faydalanılır.

  Enginar bitkisinin içeriği

  Alternatif tıp içerisinde enginar bitkisinin yapraklarının ve tabaksı kısmının tüketilmesine ile birçok hastalığa şifa sağlandığı görülür. En sağlıklı kısmı yaprağıdır. Yaprak kısmında sinarin ismi verilen yararlı madde vardır. Yüksek oranda olması ile birlikte birçok hastalığa gidermede fayda eder. Enginarın sapı, yaprakları ve üzerinde bulunan çiçekse kısmı bitkisel tedavide kullanılır. Ayrıca enginarın haşlanarak elde edilen suyunun da birçok faydası olduğu belirtilmektedir. Lifli bir bitki olmasının yanı sıra içerdiği E vitamini, B2, B1 vitamini, B6 vitamini, C vitamini ve A vitamini açısından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan yüksek minareler, kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, demir, potasyum, çinko bakımından zengindir. Enginar bitkisinin içeriye içerisinde yer alan kuarsetin, gallik asit, rutin sayesinde birçok hastalığı giderir. Yüksek oranda antioksidan içerir. 

  Enginar bitkisinin faydaları

  Kalp hastalığı, kolesterol seviyesi ve kanser hastalarının giderilmesinde fayda sağlar. Tüketilmesiyle bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunur. Ayrıca karaciğerde bulunan yağlanmanın giderilmesinde son derecede etkilidir. Enginar bitkisi kullanılması ile sinarin sayesinde karaciğerin temizlenmesi sağlanırken; bu süreç içerisinde karaciğer hasarını giderir. Enginar bitkisinin kan şekerini düşürme etkisi vardır. Ayrıca vücut içerisinde bulunan hücrelerinin yenileyici özelliğini artırır. Bu sebepten dolayı sindirim sisteminde büyük katkısı var. Enginar bitkisi kullanılarak diyet yapılır. Özellikle içerdiği düşük kalorili sebebiyle yağ yakma özelliği bulunur. Ayrıca Detoks etkisi yaratır. Özellikle vücutta yer alan zararlı toksinlerin vücuttan atılarak idrar yolu yolu ile dışarı çıkartılmasına fayda eder. 

  Enginar bitkisi tüketimi 

  Enginar bitkisi çiçek açmadan önce yaprakları kapandığı zaman hasat edilir. Yapraklarının fazla olgunlaşmadan hasat edilmesi önemlidir. Enginar ayıklanmış olarak veya kapalı şekilde satılır. Bu süreç içerisinde açık olan enginarın limon suyunda bekletilmesi gerekir. Aksi halde kararma yapar. Bu sebepten dolayı kapalı enginarın alınarak tüketilmesi daha sağlıklıdır. Tüketilmeden önce kabukları soyularak pişirilmesi gerekir. Enginarın iç kısmında tabaksı etli kısım bulunur. Çok lezzetli ve sağlıklı olması sebebiyle uygun pişirme tekniği ile tüketilerek faydalanılır. Enginar bitkisinin buharda pişirilmesi halinde içerdiği vitaminleri koruduğu açıklanmıştır. Haşlanması halinde vitaminlerinde azalma olur. Bu sebepten dolayı haşlanmış suyunun da tüketilmesi fayda sağlar. Zeytinyağlı olarak pişirilmesi gerekir. Yapraklarının salata tüketilmesi tavsiye edilir. Etli kısmının ise fırında, haşlama veya salatalar içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir]]> Sebzeli Enginar https://www.enginar.gen.tr/sebzeli-enginar.html Tue, 06 Nov 2018 20:51:05 +0000 Sebzeli Enginar; Enginar kış sebzelerinden vitamin değeri yüksek olanların arasında yer alır. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen enginarı kesinlikle mevsiminde tüketmek gerekir. Enginarı sofralarda farklı farklı ikr Sebzeli Enginar; Enginar kış sebzelerinden vitamin değeri yüksek olanların arasında yer alır. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen enginarı kesinlikle mevsiminde tüketmek gerekir. Enginarı sofralarda farklı farklı ikram edebilirsiniz. Salatası, mezeleri, ana yemek gibi birçok farklı şekilde servise sunulabilir. Farklı sebzeler ile bir araya getirilerek enginardan vitamin değeri yüksek yemek salata, mezeler yapılır. 

  Sebzeli Enginar İçin Gerekli Malzemeler
  • 5 tane enginar çanağı
  • 1 tane orta boy kuru soğan
  • 1 su bardağı taze bezelye
  • 1 tane havuç
  • Yarım demet dereotu
  • 1 tatlı kaşığı un
  • Tuz
  • Zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 su bardağı soğuk su
  Sebzeli Enginar Yapılışı

  Tencere içerisine 1 tatlı kaşığı un, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 su bardağı soğuk su koyulur ve karıştırılır. Enginarlar hazırlanan su içerine konulur ve pişirilir. Su kaynayana kadar ocak orta ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşe alın ve pişmesini bekleyin. Enginarlar kısık ateşte pişerken bir yandan da başka bir tencereye zeytinyağı koyulur. Kuru soğan ufak ufak küp şeklinde doğranır ve zeytinyağının olduğu tencereye eklenir ve kavrulur. Soğanlar kavrulduktan sonra küp şeklinde doğranmış havuç ve bezelyeler ilave edilir. İnce ince dilimlenmiş der otu eklenir. Pişen enginarlar ocaktan alınır, ters çevrilir, sebzelerin üzerine yerleştirilir. Üstüne enginarın haşlama suyu eklenir. Tuzu da eklenir ve pişmeye bırakılır. Enginar piştiği zaman ocağın altı kapatılır, yemek dinlenmeye bırakılır. Sebzeli enginar dinlendikten sonra yemek servise hazır, servis etmeden önce süs olsun diye dereotu serpiştirilir. 

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Enginar Kürü https://www.enginar.gen.tr/enginar-kuru.html Wed, 07 Nov 2018 13:57:25 +0000 Enginar Kürü, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir bitkisel yöntemdir. İçerisinde A vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum, demir ve manganez bulunan enginar mineral bakımından oldukça zengin bir yapıya sahipti Enginar Kürü, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir bitkisel yöntemdir. İçerisinde A vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum, demir ve manganez bulunan enginar mineral bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. İnsan vücudunda birçok organ ve hücreye faydalı olan bu besinini tüketimine önem verilmelidir. Enginar yumuşak ve nemli iklimi sevdiği ve yetişebildiği için  Akdeniz ülkelerinde yetişen bir sebze türü diyebiliriz. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilebildiği için ilk bahar aylarında olmaya başlayıp sonbahar ayına kadar devam etmektedir.Bu aylar arasında enginar bitkisi körpe ve taze olduğundan dolayı sert yapraklarından arındırıldıktan sonra  isteğe bağlı olarak çiğde tüketilebilmektedir. Enginar sebzenin başlıca faydaları arasında kolesterolü dengede tutması gelmektedir. Bunun yanı sıra karaciğer dostu olarak bilinmekte ve karaciğer hastalığı olanların bol bol tüketmesi  halinde, karaciğeri  iyileşmesinde katkı sağlar. Ayrıca kanı temizleyerek vücuda direnç katmaktadır. Enginar organlara ve hücrelere direnç kazandırdığı için cinsel yaşama olumlu etkisi olduğu da bilinmektedir. Enginardan elde edilen kürler ise bir çok rahatsızlığa karşı kullanılmaktadır. 

  Enginar kürü faydaları
  • Kalp ve damar hastalıklarına karşı mükemmel bir koruma sağlamaktadır. 
  • Hücrenin yaşlanmasını engelleyen bu kür ayrıca hücrenin yıpranmasına da engel olmaktadır. 
  • Sarılık hastalığı olan kişiler için mükemmel bir bitkisel tedavi ilacıdır. 
  • Bunun yanı sıra ishal ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına fayda sağlamaktadır. Sindirim ve boşaltım sistemi için oldukça faydalı bir yapıya sahip olan enginar kürü ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır. 
  • Uzmanlar tarafından bu kürün iştah açıcı bir özelliği olduğu da söylenmektedir. 
  • Kalp dostu olan bu enginar kürü kalpte meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı da etkili bir uygulamalıdır. Bunun yanı sıra kalbe pompalanan kan miktarının dengede kalmasına fayda sağladığı gibi kalbin dinlemesine de çok büyük bir etkisi bulunmaktadır. 
  • Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Sindirim sisteminde meydana gelebilecek her türlü rahatsızlığa karşı fayda sağlayan bu kür ishal ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalmasına da fayda sağlamaktadır. 
  • Hepatit türü hastalıklar karaciğerden meydana gelmekte olan iltihaplanmalardan dolayı oluşmaktadır. Enginarın içerisinde bulunan güçlü maddeler karaciğerde meydana gelmiş olan rahatsızlıkların hızlı bir şekilde tedavisine yardımcı olmaktadır. İltihabın vücutta atılmasına fayda sağlayan enginar ve enginar kürü hepatit türü hastalıklara karşı da oldukça faydalı bir yöntemdir. 
  Enginar kürü nasıl yapılır
  • Altı adet enginar yaprağı
  • Bir bardak su
  Yapılışı:  Öncelikle elimizde bulunan suyun bir çaydanlık içerisine konularak kaynatılması gerekmektedir. Su kaynama başlayınca elimizde bulunan enginar yapraklarının çaydanlığın içine atarak yedi ile on dakika arası beklenilmelidir. Enginar yaprakları suyun içerisine atıldıktan sonra kısık ateşte bu işlem gerçekleşmelidir.  Enginar yaprakları yumuşadıktan sonra ve suya rengini verdikten sonar ateş üzerinden alınarak şeker atılmadan tüketilmesi gerekmektedir. Bu kürün günde üç defa içilmesi karaciğere büyük bir fayda sağlayacaktır. 
  ]]> Garnitürlü Enginar https://www.enginar.gen.tr/garniturlu-enginar.html Wed, 07 Nov 2018 23:51:48 +0000 Garnitürlü enginar; özellikle otel ve restaurantlarda en çok tercih edilen zeytinyağlı yemek çeşitlerinden bir tanesidir. Görüntüsü itibariyle çok şık olan bu yemeğin yapımı son derece kolaydır. Bazı insanlar sebze yem Garnitürlü enginar; özellikle otel ve restaurantlarda en çok tercih edilen zeytinyağlı yemek çeşitlerinden bir tanesidir. Görüntüsü itibariyle çok şık olan bu yemeğin yapımı son derece kolaydır. Bazı insanlar sebze yemeklerinden ziyade etle hazırlanan yemekleri daha fazla tercih eder. Et her ne kadar protein kaynağı olsa da hazmının ve sindiriminin zor olduğu asla akıldan çıkartılmamalıdır. Özellikle ilerleyen yaşlarda tansiyon gibi kronik hastalıklarda eklenince artık tüketilen gıda maddelerine daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. İnsan sağlığı için sebze tüketimi çok önemlidir. Özellikle zeytin yağıyla pişirilen sebzelerin insan sağlığı için önemiyse tartışma götürmez. Hemen hemen her yaşta dikkat edilmesi gereken sağlıklı beslenmenin ilk koşulu bol zeytin yağlı sebze tüketmektir. Enginar da bu sebzeler içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Enginar sadece kalp sağlığı için değil aynı zamanda karaciğer için de gerekli bir besin maddesidir. Enginar garnitür olarak adlandırılan bazı sebzelerle doldurularak pişirilebilir. Tabi enginarı hazırlarken kullanılan sebze çeşitliliği arttıkça fayda daha da artar. 

  Garnitürlü enginar hazırlarken çok fazla vaktiniz yoksa piyasada satılan konserve garnitürden faydalanabilirsiniz. Ancak yemeğe ayıracak 15-20 dakikanız varsa daha lezzetli bir yemek ortaya koymak için kendi garnitürünüzü kendiniz hazırlayabilirsiniz. 

  Garnitürlü enginar için gerekli olan malzemeler:
  • 6 adet enginar çanağı,
  • Yarım su bardağı zeytin yağı,
  • Yarım limonun suyu,
  • Yeteri kadar su,
  • Yarım çay kaşığı karabiber,
  • 1/2 bağ dereotu,
  • Yeteri kadar su,
  • Tuz.
  Garnitür için;
  • 1 adet küçük boy havuç,
  • 1 adet patates,
  • Yarım su bardağı taze bezelye,
  • Yeteri kadar tuz,
  • Kaynar su.
  Hazırlanışı;

  Garnitürlü enginarın yapımı için ilk önce iç malzemeyi hazırlayın. Bunun için patates ve havucu küçük küpler halinde doğrayın. Küçük bir tencereye doldurup üzerini örtecek kadar sıcak su ilave edip kısık ateşte pişirin. Havuç ve patates yaklaşık 5 dakika kaynadıktan sonra içerisine taze bezelyeyi de ilave edip tuzunu ayarlayın. Garnitürün lezzetli ve sağlıklı olması açısından suyunu çekmesi çok önemlidir. Garnitür piştikten sonra enginar çanaklarını hazırlayabiliriz. Önceden hazır olarak alınan enginar çanağını iyice yıkayıp limonlu suyun içinde bir süre haşlayın. Enginar çanağı daha sonra garnitürle de pişeceğinden dağılmamasına özen gösterin. 

  Haşlanan enginar çanağını yayvan bir tencereye dizin. Çanakların içerisini hazırlanan harçla doldurun. Tencerenin bir kenarından çanakların içinden harç çıkmayacak şekilde sıcak su, zeytin yağı ve tuzu ilave edin. Kullanılacak su miktarı enginar çanağının boyunu geçmesin. Kaynamaya başladığında baharat, toz şeker ve ince kıyılmış dereotunu ekleyip yaklaşık 10 dakika boyunca pişirin. Garnitürlü enginar servise hazır. Soğuk olarak servis yapabilirsiniz. 

  Afiyet olsun.
  ]]> Zeytinyağlı Enginar Dolması https://www.enginar.gen.tr/zeytinyagli-enginar-dolmasi.html Thu, 08 Nov 2018 09:42:19 +0000 Zeytinyağlı enginar dolması, deve dikeni ailesinden olan enginar, en iyi C ve K vitamini kaynaklarından biridir. Son derece yüksek miktarda lif içermesi nedeni ile karaciğerin yanı sıra sindirim problemleri olanlarında b Zeytinyağlı enginar dolması, deve dikeni ailesinden olan enginar, en iyi C ve K vitamini kaynaklarından biridir. Son derece yüksek miktarda lif içermesi nedeni ile karaciğerin yanı sıra sindirim problemleri olanlarında bol bol tüketmesi gereken sebzelerin başında gelir. Kolesterol sıkıntısı olanlarda enginarı bol bol tüketmelidir. Ayrıca enginar bilinen en önemli antioksidan kaynağıdır. Enginarın en bilindik pişirilme şekli olan zeytinyağlı enginar dolması özellikle et yemeklerinin yanında nefis bir garnitür olma özelliği taşır. Tam bir kalsiyum deposu olan enginarı süsleyerek çocuklarınızın da bol bol tüketmesini sağlamalısınız. 

  Zeytinyağlı enginar dolması için gereken malzemeler;

  • 6 adet soyulmuş temizlenmiş enginar
  • Yarım su bardağı bezelye
  • 1 adet orta boy patates
  • 1 adet havuç
  • 1 adet orta boy yemeklik kuru soğan
  • 1 kahve fincanı sızma zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı soğuk su
  • Ve üzerini süslemek için ince kıyılmış dere otu

  Zeytinyağlı enginar dolmasının yapılışı;   

  Enginarları satın aldıktan sonra suyu ile birlikte muhafaza etmeye dikkat edin. Limon sıkılmış su dolu bir kabın içerisine attığınız enginarları güzelce yıkayın. Patatesleri ve havuçları garnitür malzemesi halinde küp şeklinde doğrayın. Bezelye, havuç ve patatesi karıştırarak bir kenara alın.Enginarları yayvan bir tencereye birbirlerinin üzerine gelmeyecek şekilde dizin. Yemekli kuru soğanı piyazlık doğrayın ve her bir enginarın üzerine azar azar serpiştirin. Hazırlamış olduğunuz havuç, patates ve bezelye karışımından enginarların çukur kısımlarına doldurun. Toz şekeri de azar azar her bir enginara denk gelecek şekilde serpiştirin.Tuzunu da aynı şekilde damak tadınıza göre ayarlayıp üzerlerine ekledikten sonra sızma zeytin yağını enginarların üzerine gezdirin. Tencerenin dip kısmına soğuk suyu da ekledikten sonra kaynayana kadar yüksek ateşte daha sonra kısık ateşte enginarlar ve iç malzeme yumuşayana kadar pişirin. Zeytin yağlı enginar dolması pişince üzerlerine ince kıyılmış dere otu serpiştirin ve tencerenin kapağını kapatın ki dere otları da buharla bir nebze yumuşasın.  Soğuduktan sonra şık bir sunum tabağında servis edebilirsiniz.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Enginarın Karaciğere Faydaları https://www.enginar.gen.tr/enginarin-karacigere-faydalari.html Fri, 09 Nov 2018 01:13:24 +0000 Enginarın Karaciğere Faydaları, Geçmiş dönemlerden itibaren faydalı bir bitki olması sayesinde tüketilen enginar, besin değeri oldukça yüksek olan şifalı bir sebzedir. Yapraklarından meyvesinden kadar kullanılan bu bitkiye ayn Enginarın Karaciğere Faydaları, Geçmiş dönemlerden itibaren faydalı bir bitki olması sayesinde tüketilen enginar, besin değeri oldukça yüksek olan şifalı bir sebzedir. Yapraklarından meyvesinden kadar kullanılan bu bitkiye aynı zamanda oldukça lezzetlidir. Günlük C vitamini ihtiyacını büyük bir oranda karşılayan enginar aynı zamanda demir, protein, lif, kalsiyum, manganez ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Kolesterol içermeyen ve posa oranı oldukça yüksek olan enginar zengin besin değerine sahip olması sayesinde başta karaciğer olmak üzere kolesterol dengelenmesi, sindirim sistemi ve mide açısından oldukça faydalı bir sebzedir. Enginarın karaciğere faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Genellikle zeytinyağlı yemek olarak tüketilen bu sebze bu şifalı sebze lezzetli olmasının yanı sıra aynı zamanda faydalı olması bakımından tüketilmelidir.

  Enginarın karaciğere faydaları nelerdir, bilindiği gibi karaciğer vücudumuzda oldukça önemli bir organdır ve karbonhidrat, vitamin, protein ve yağların vücuda kazandırılması gibi önemli özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kendini yenileme özelliğine sahip olan karaciğerin bu özelliğine katkı sağlamak için bir takım yiyecekler tüketilebilir. Bu yiyecekler arasından enginar büyük bir önem taşır. Çünkü enginar karaciğer organı açısından oldukça faydalı bir sebzedir.
  • Karaciğerin yükünün azaltılması sağlayacak doğal besinler arasında yer alan enginarın, lif açısından zengin olması karaciğer üzerinde olumlu etkilerini artırır. İçerisinde bulunan ciarin isimli madde karaciğerin düzenli çalışmasına katkı sağlar.
  • Enginar sebzesi kadar yaprakları da karaciğer açısından oldukça faydalıdır. Kanda kolesterol düzeyini dengeleyen, ana enzim üretilmesinin önüne geçen ve bu sayede kolesterolün normal seviyeye ulaşması ile karaciğerin görevi daha da hafiflemiş olur. Enginarın karaciğere faydaları arasında aynı zamanda safra akışını desteklemesi ve bu sayede karaciğerde bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olması da sayılabilir. 
  • Düzenli olarak tüketildiği takdirde karaciğerinin güçlenmesine yardımcı olarak karaciğerin görevlerini yorulmadan yapabilmesini sağlar. 
  • Karaciğer dostu bir sebze olan enginarın karaciğere faydalarından biri karaciğere biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olması ve bu sayede hepatit B, C ve karaciğer yağlanması gibi problemlerden korumasıdır. 
  • Karaciğeri destekleyici etkisi olan enginar aynı zamanda antioksidan etkiye sahiptir ve bu özelliği sayesinde vücut için hayati öneme sahip olan karaciğerin sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  Enginarın karaciğere faydalarından yararlanmak için bu sebzenin mevsiminde tüketilmesine özen gösterilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda enginarın küçük boyutta olanlarının tercih edilmesi daha makbuldür. Zeytinyağlı yapılması tavsiye edilen enginar aynı zamanda suyu kaynatılarak da içilebilir.
  ]]>
  Mantarlı Enginar https://www.enginar.gen.tr/mantarli-enginar.html Fri, 09 Nov 2018 05:07:52 +0000 Mantarlı Enginar; Enginar kış sebzelerindendir. Her sebzeyi olduğu gibi enginarı da mevsiminde tüketmek en sağlıklı yoludur. Enginarı mantarı da sadece ana yemek olarak değil, salata, meze gibi farklı farklı şekillerde sofralar Mantarlı Enginar; Enginar kış sebzelerindendir. Her sebzeyi olduğu gibi enginarı da mevsiminde tüketmek en sağlıklı yoludur. Enginarı mantarı da sadece ana yemek olarak değil, salata, meze gibi farklı farklı şekillerde sofralarınızda yer alabilir. Hem mantarın hem de enginarın vücuda sağladığı faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle yemekler eksik edilmemelidir. Mantar ve enginar ile yapılan dolma sadece sağlık açısından değil enfes tadı ile de vazgeçemeyeceğiniz yemekler arasında yerini alır. 

  Mantarlı Enginar Dolması İçin Gerekli Malzemeler,
  • 4 tane enginar
  • 2 tane küçük boylarda soğan
  • Yaklaşık 400 gram kadar mantar
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tane limon
  • Tuz
  • Kimyon 
  • Karabiber
  Mantarlı Enginar Dolması Yapılışı,

  Öncelikle 4 tane enginar iyice yıkanır. Enginarlar limonlu su içerisinde yumuşayıncaya kadar haşlanır. Bir yandan da ince ince doğranmış olan 2 tane soğanı içerisinde zeytinyağı olan tencereye ekleyin ve kavurun. Soğanlar kavrulduktan sonra 400 gram doğranmış mantar eklenir, suyunu çekene kadar kavrulur. Mantarlar suyunu çektikten sonra yeterli miktarda tuz, karabiber ve kimyon eklenir, karıştırılır. Daha önceden haşlanmış olan enginarların içerisine hazırlanan harç koyulur. Servis etmeden önce maydanozlar süs amaçlı içerisi harç ile doldurulmuş olan enginarlara koyulur. Mantarlı enginar servise ve ikrama hazırdır. 

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Kuzu Etli Enginar Yemeği https://www.enginar.gen.tr/kuzu-etli-enginar-yemegi.html Fri, 09 Nov 2018 08:58:54 +0000 Kuzu etli enginar yemeği, Zeytin yağlı yemeklerden bahsedildiğinde ilk akla gelenlerden biri zeytinyağlı enginar yemeğidir. Fakat bir çoğumuz etsiz yemek tüketemediğimizden dolayı enginarı da etli olarak pişirebiliriz. Enginarı Kuzu etli enginar yemeği, Zeytin yağlı yemeklerden bahsedildiğinde ilk akla gelenlerden biri zeytinyağlı enginar yemeğidir. Fakat bir çoğumuz etsiz yemek tüketemediğimizden dolayı enginarı da etli olarak pişirebiliriz. Enginarı etsiz yiyemeyenlere mutlaka kuzu eti kullanarak pişirmelerini tavsiye ediyorum. Kuzu etli enginar yemeği hem lezzeti açısından hemde vitamin değeri açısından oldukça zengindir. Ayrıca enginar yemeğini kuzu eti ile hazırladığımızda nefis bir akşam yemeğine ana yemek olarak servis yapabiliriz. Kuzu etli enginar yemeğini daha önce hiç denemeyenler için denenmiş ve oldukça beğeni almış olan tarifi paylaşıyorum. Mutlaka denenmesini tavsiye ederken beğenileceğine de inanıyorum.

  Kuzu etli enginar yemeği için gereken malzemeler
  • 5 adet enginar,
  • 350 gram kuzu kuşbaşı,
  • 2 adet kuru soğan,
  • 2 adet havuç,
  • 4-5 yemek kaşığı limon suyu,
  • 1 yemek kaşığı tereyağ,
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağ,
  • 2 yemek kaşığı un,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 2,5 su bardağı kadar sıcak su,
  • 1 tutam dereotu,
  Kuzu etli enginar hazırlanışı; Öncelikle enginarın yaprakları temizlenip sert kısımları iyice ayıklıyoruz. Bir litre suyun içerisine 3 yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyip iyice temizlediğimiz enginarı suyun içerisine koyuyoruz. Enginarlar iyice beyazlayıncaya kadar yaklaşık 20-25 dakika kadar limonlu suda bekletiyoruz. Daha sonra derin bir tencerenin içerisine küp küp doğradığımız soğanları, zeytinyağ ve tereyağ ekleyip iyice kavuruyoruz. Daha sonra yıkayıp suyunu süzdüğümüz kuzu kuşbaşı etleri ekliyoruz. Sonrasında havuçları küp şeklinde doğrayıp ekledikten sonra tuzunu ilave ediyoruz. Etler sulanıp suyunu çekince sıcak suyu ilave ediyoruz ve tencerenin ağzını kapatıp 10 dakika pişmeye bırakıyoruz. Ardından iki kaşık limon suyunun içerisine unu ilave edip karıştırıyoruz. Enginarın suyundan iki kaşık ekleyip karıştırdığımız terbiyeyi tencereye ekleyip bir taşım karıştırıyoruz ve yaklaşık 10 dakika daha pişiriyoruz. Pişirdiğimiz kuzu etli enginar yemeğinin altını kapatıp karabiber serpiyoruz. Daha sonra servis tabağına aldığımız yemeğin üzerine ince ince kıydığımız dereotu serpip servis yapabiliriz. Afiyet olsun.
  ]]>
  İç Baklalı Enginar https://www.enginar.gen.tr/ic-baklali-enginar.html Fri, 09 Nov 2018 15:39:37 +0000 İç Baklalı Enginar, iki muhteşem sebzenin bir araya gelmesinden oluşan muhteşem bir lezzet demek iç baklalı enginar için söylenebilecek en doğru analiz olacaktır. Enginarın karaciğer için en iyi dost olduğunu bilme İç Baklalı Enginar, iki muhteşem sebzenin bir araya gelmesinden oluşan muhteşem bir lezzet demek iç baklalı enginar için söylenebilecek en doğru analiz olacaktır. Enginarın karaciğer için en iyi dost olduğunu bilmeyen yoktur. Fakat iç baklada enginar az kalır özelliklere sahip değil. Tam bir doğal depamin kaynağı olan iç bakla aynı zamanda enginarla birleşince idrar yolları, karaciğer ve böbrek temizleme özelliğine sahip bir yemek haline dönüşüyor. Kalsiyum ve yüksek demir oranı ile de son derece besleyici bir yemek olma özelliğine sahip olan iç baklalı enginar sağlığa olan faydalarının yanında lezzet açısından da değerlendirilirse yanında başka hiç bir şey olmadan bile keyifle yiyebileceğiniz bir tada sahip. Aynı zamanda iç baklalı enginar, kan dolaşımını artırarak cildinizin nefes almasını sağlar ve size mükemmel bir detoks yapar. İç baklanın yüksek şeker içeriği nedeni ile şeker hastaları tarafından tüketilmemesini belirterek bu muhteşem tarife geçelim.

  İç baklalı enginar için gereken malzemeler

  • 6 adet soyulmuş temizlenmiş enginar
  • 300 gram taze iç bakla
  • 1.5 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 adet sıkılmış limon suyu
  • Damak tadınıza göre tuz
  • 6 yemek kaşığı sızma zeytin yağı
  • 1 su bardağı soğuk su
  • 1 adet yemeklik kuru soğan
  • 5-6 sap taze yeşil soğan
  • Ve yarım bağ ince kıyılmış dere otu

  İç baklalı enginarın yapılışı;

  İlk olarak enginarları limon suyu sıkılmış su dolu bir kabın içinde beklemeye alın. İç baklaları da yıkayıp süzdürün.

  Enginarları geniş ve yayvan bir tencere içerisinde dizin. Yemeklik kuru soğanı piyazlık olacak şekilde doğrayın ve doğranmış soğanı her bir enginarın içine eşit miktarda paylaştırın. İnce kıyılmış dere otlarını da iki eşit parçaya ayırın bir kısmını enginarların içerisine doldurun. Daha sonra 300 gram iç baklayı da her bir enginarın içine eşit miktarda ilave edin. İç baklaların üzerine ince kıyılmış yeşil soğan ve kalan dereotunu da ekleyin.  

  Ayrı bir kasenin içerisinde tercihinize göre tuz, toz şeker, ve sızma zeytinyağını da ekleyerek şeker ve tuz iyice eriyinceye kadar çırpıp sos haline getirin. Hazırlamış olduğunuz sos karışımını iç baklalı enginarların üzerine gezdirin. Tencerenin dibine soğuk suyu da ekledikten sonra iç baklalı enginar yumuşayıncaya kadar pişirin. Şayet su yeterli gelmez ise bir miktar daha eklemeniz de sakın yok. Piştikten sonra kapağı kapalı bir şekilde soğumaya bırakın. Daha sonra şık bir servis tabağında servis edebilirsiniz.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Enginar Kavurması https://www.enginar.gen.tr/enginar-kavurmasi.html Sat, 10 Nov 2018 01:17:36 +0000 Enginar Kavurması, Enginar günümüzde bir çiçeğin tomurcuğu olup ılıman iklim bitkisi olmaktadır. Bu sebzenin ana vatanı ise Akdeniz bölgesi olmaktadır. Kışın ise ılık geçen yerlerde yetişmektedir. Enginarın sebze olarak t Enginar Kavurması, Enginar günümüzde bir çiçeğin tomurcuğu olup ılıman iklim bitkisi olmaktadır. Bu sebzenin ana vatanı ise Akdeniz bölgesi olmaktadır. Kışın ise ılık geçen yerlerde yetişmektedir. Enginarın sebze olarak tüketilen bölümü ise etli çiçek tablası ve brakte diye adı geçen yapraklardan oluşan baş kısmıdır. Çiçek hemen olgunlaşmadan, çiçek bölgesi üstünde tüyler çıkınca enginar toplanır ve tüketilir. Ancak geç kalınır ve enginar olgunlaşıp üzerinde mavi ile mor renklerde olan çiçekler açar ise artık sebze olarak tüketilmez. Oldukça lezzetli olan enginar en sağlıklı sebzelerden biri olmaktadır. İlk baharda çıkan bu sebzenin hemen hemen her yemeği yapılarak her derde deva olmaktadır. Enginar kavurması diğer yapılan enginar yemeklerine göre hem basit hemde pratik olmaktadır. Bu nedenle çalışan bütün bayanlara tavsiye ederim. 

  Enginar kavurması için gerekli olan malzemeler,
  • 4 adet ayıklanmış ve doğranmış enginar.
  • 1 adet kuru soğan
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 kesme şeker
  • 2 çay bardağı sıcak su
  • 1 demet dereotu
  • 1 demet maydanoz
  • 1 demet taze nane
  • 4-5 tane taze yeşil soğan
  • 5 diş sarımsak
  • Tuz ve isteğe bağlı baharat
  Enginar kavurması hazırlanışı

  Enginar kavurması  tarifi için ilk olarak almış olduğunuz enginarları iyice yıkayarak yarım saat boyunca temiz bir su içerisinde bekletin. Limonlu suyun içerisinde daha önce beklemiş ise limondan bu şekilde arındırın. Büyükçe bir tavaya yağı koyulur. Ocağın altı açılır ve yağ kızdığında içerisine ince ince kıyılmış olan soğanlar atılır. 5 dakika boyunca soğanlar kavrulur. Daha sonra enginarları ekleyin ve üzerine sıcak su eklenerek tavanın kapağını kapatın. Enginarlar yumuşayana kadar ocağın altı kısık bir şekilde pişirin. Enginar yumuşayıncaya kapağı acı ve üstüne doğranmış olan bütün malzemeleri ekleyin ve karıştırın daha sonra tuz ile şekeri de ilave ederek ocağın altını kapatın. Yemeğin sıcaklığıyla yeşillikler yumuşar ve son olarak istediğiniz baharatı ekleyerek sıcak yada isteğe bağlı soğuk servis yapılabilir. 
  ]]>
  Enginar Çanağı https://www.enginar.gen.tr/enginar-canagi.html Sun, 11 Nov 2018 00:48:33 +0000 Enginar çanağı; görüntüsü itibariyle sapsız mantara benzer. Bitki hem kalp hem de karaciğer için çok faydalıdır. Taze enginar yeşil ve sert yapraklara sahiptir. Dışında bulunan kabuklar soyulduğunda çanak kısmı ortay Enginar çanağı; görüntüsü itibariyle sapsız mantara benzer. Bitki hem kalp hem de karaciğer için çok faydalıdır. Taze enginar yeşil ve sert yapraklara sahiptir. Dışında bulunan kabuklar soyulduğunda çanak kısmı ortaya çıkar. Çanak enginarda tıpkı taze enginar gibi bir kısım malzemeyle doldurularak harika lezzetlerin oluşmasını sağlar. Pek çok sebze piştiğinde çiğ halinden çok farklı bir hal alır. Hatta bir çoğu tanınamaz bir hale bürünür. Oysaki enginar çanağı diğer birçok sebzeden bu yönüyle farklıdır. Bu özelliği sayesinde sebzeyi hangi malzemeyle doldurursanız doldurun harika bir görüntüye sahip olur. Özellikle misafir ve özel günler için hazırlayacağınız sofralarda bu şık görüntüsünden yaralanabilirsiniz. Bitki daha çok zeytinyağı kullanılarak pişirilir. Akdeniz ve Ege Bölgesi mutfağında çok fazla tercih edilen çanak enginar iyi bir meze ve zeytinyağlı çeşididir. Tavuk, kıyma veya çeşitli sebzelerle doldurulan sebzenin servisi de çok kolay olduğu için kalabalık misafirler için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. 

  Enginar çanağı dolmasının yapımı için gerekli olan malzemeler:  
  • 6 adet enginar çanağı,
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu,
  • Su
  İç  harcı;
  • 200 gr. dana kıyma,
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 adet büyük boy kuru soğan,
  • 1/2 adet havuç,
  • 1 yemek kaşığı konserve bezelye,
  • 1 adet küçük boy patates,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • Yarım çay kaşığı toz şeker,
  • Yeteri kadar tuz,
  • Yarım demet dereotu,
  • Sıcak su.
  Hazırlanışı: Yemeğin yapımı için daha önceden ayıklanan sebzeyi iyice yıkayın ve bir tencereye dizin. Üzerine limon suyu, tuz ve ılık su ilave ederek haşlayın. Haşlandıktan sonra soğuması için bir kenara alın. 
  Haşlanan sebzeyi doldurmak için iç harcını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bunun için ilk önce havuç ve patatesi küp küp doğrayıp tuzlu suda haşlayın. Suyunu çekecek kadar koymaya özen gösterin. Diğer taraftan kuru soğanı yemeklik doğrayın ve biraz zeytin yağıyla birlikte kıymayı da ilave ederek soteleyin. Kıyma ve soğan sotelendiğinde içerisine haşlanan sebzeleri ve konserve bezelyeyi ilave edip karıştırın. En son olarak baharat ve tuzunu da ekleyip harcı hazır hale getirin. Elde edilen harcı çanakların içine doldurun. Enginar çanaklarını yan yana uygun ebatta bir tencereye dizip üzerine sıcak suyla kalan zeytin yağını ve 1 fiske toz şekeri ilave edip yaklaşık 20 dakika boyunca kısık ateşte pişirin. Enginar çanağı dolması piştiğinde üzerine ince doğranmış dereotunu döküp ılık olarak servis edin. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kıymalı Enginar Yemeği https://www.enginar.gen.tr/kiymali-enginar-yemegi.html Sun, 11 Nov 2018 23:34:30 +0000 Kıymalı Enginar Yemeği; Enginar kış aylarında oldukça fazla tüketilen besin kaynağıdır. Genel olarak Akdeniz bölgesinde yetişen enginar sağlığa faydaları oldukça fazladır. Enginarın kalori ve yağ oranı da düşük olduğu Kıymalı Enginar Yemeği; Enginar kış aylarında oldukça fazla tüketilen besin kaynağıdır. Genel olarak Akdeniz bölgesinde yetişen enginar sağlığa faydaları oldukça fazladır. Enginarın kalori ve yağ oranı da düşük olduğu için diyet yapanların, kilo vermek isteyenlerin, kilo almak isteyenlerin de sık sık tercih ettiği besinler arasında yerini alır. Mevsiminde tüketilmelidir. Enginar ile sadece ana yemek değil salata ve mezelerde yapılabilir. Kıymalı enginar yemeği pratik, kolay, sağlıklı ve lezzetli olduğundan vazgeçemeyeciğiniz yemekler arasında yerini alacaktır.

  Kıymalı Enginar Yemeği İçin Gerekli Malzemeler
  • 4 yada 5 tane enginar
  • 1 tane orta boy kuru soğan
  • Yaklaşık 200 gram kadar kıyma
  • 2 diş sarımsak
  • 2 çorba kaşığı kadar zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı kadar domates salçası
  • 1 yemek kaşığı kadar biber salçası
  • Gerektiği kadar tuz
  • Kimyon
  • Kekik
  • Karabiber
  Kıymalı Enginar Yemeği Yapılışı

  Öncelikle enginarlar tencereye alınır ve üzerine limonlu suyu gezdirilir ve su eklenir. Enginarla bir yanda haşlanırken diğer yanda tava içine zeytinyağı eklenir. Kuru soğan ufak ufak doğrandıktan sonra zeytinyağının içine eklenir ve hafif kavrulur. Soğan hafif kavrulduktan sonra 2 diş sarımsak ince ince dilimlenir ve eklenir, 1-2 kez karıştırılır. Ardından 200 gram kayma tavaya eklenir ve kavrulur. Hemen hemen 5 dakika kadar sonra biber salçası ve domates salçası eklenir. Ardından kekik, kimyon ve karabiber eklenir, karıştırılır ve ocağın altı kapatılır. Bir yanda haşlanmış olan enginarların içine hazırlana kıymalı harç doldurulur. Yaklaşık 5-6 dakika kadar daha kaynatılır, servise hazır hale gelir. Kıymalı enginar yemeği ikrama hazır. 

  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Enginar Yaprağı Kürü https://www.enginar.gen.tr/enginar-yapragi-kuru.html Mon, 12 Nov 2018 06:47:54 +0000 Enginar yaprağı kürü; Sebzesi kadar aynı zamanda yaprakları da sağlık açısından oldukça faydalı olan enginar, birçok rahatsızlığa karşı oldukça etkili olması ve içerisinde oldukça değerli vitaminler bulunan sebzeler ar Enginar yaprağı kürü; Sebzesi kadar aynı zamanda yaprakları da sağlık açısından oldukça faydalı olan enginar, birçok rahatsızlığa karşı oldukça etkili olması ve içerisinde oldukça değerli vitaminler bulunan sebzeler arasında yer alır. Enginar yaprağı içerisinde sinarin, luteolin, alkaloit kül, apigenin, stigmasterol ve beta sitosterol gibi aktif bileşenler bulunur ve bu aktif bileşenler birçok rahatsızlığa karşı şifa kaynağı olur. Enginar yaprağının faydalarından yararlanabilmek için enginar yaprağı kürü oldukça etkili olmaktadır. Enginar yaprağı kürü ile başta karaciğerin toksinlerden arındırılması olmak üzere böbrek hastalıkları, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlığı, sindirim sistemini ve kolesterol açısından olumlu etkilerinden faydalanmak mümkündür. 

  Karaciğer sağlığı için enginar yaprağı kürü, 

  1 tane orta büyüklükte enginarın yapraklarını temizledikten sonra iyice yıkayın ve bir tencerenin içerisine alarak üzerine 2 su bardağı su ilave edip tencerenin altına açın. Kaynamaya başladığında 5 dakika daha kaynatıp elde ettiğiniz karışımı soğuduktan sonra haftada iki 2-3 gün 1 ay süre ile ara vermeden uygulayabilirsiniz. Enginar yaprağı kürü karaciğerin temizlenmesinde sağlamakla beraber karaciğerden kaynaklanan bir hastalık olan Hepatit B ve C hastalığına karşı oldukça etkilidir. Karaciğerde zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olarak karaciğer fonksiyonlarının desteklenmesinin sağlayan enginar yaprağı kürünün olumlu etkilerini görmek için düzenli olarak uygulamanız da fayda vardır. Enginar yaprağı kürü aynı zamanda sindirim sistemi problemi olan kişiler tarafından da uygulanabilir. Özellikle de kabızlık problemi konusunda oldukça etkili olan bu kürün başta hazımsızlık olmak üzere mide yanması ve bağırsak iltihaplanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de olumlu etkileri görülmektedir.

  Zayıflamak için enginar yaprağı kürü, 

  Detoks etkiye sahip olan enginar yaprağından yapılacak olan kür sayesinde metabolizma hızlanır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olursunuz. Midenin temizlenmesine yardımcı olan enginar yaprağı kürü kilo problemi olan kişiler tarafından uygulandığı takdirde zaman içerisinde olumlu etkileri görülmektedir. Zayıflamak için enginar yaprağı kürünü hazırlamak için enginar yapraklarını ufaladıktan sonra 1 su bardağının kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ilave edilip 10 dakika bekletin. Daha sonra süzün ve yemeklerden önce aç karnına yarısını içip kalan diğer yarısını da gece yatmadan evvel için. Zayıflamak için enginar yaprağı kürünü 30 gün boyunca tükettiğinizde faydalarını göreceksiniz.
  ]]>
  Fırında Enginar Dolması https://www.enginar.gen.tr/firinda-enginar-dolmasi.html Mon, 12 Nov 2018 15:57:59 +0000 Fırında Enginar Dolması, enginar özellikle zeytinyağlı soğuk yemekler arasında en çok tercih edilen yemek çeşididir. Normalde her evde enginar zeytinyağlı ve garnitürlü tencere yemeği olarak pişirilmektedir. Ancak fırında en Fırında Enginar Dolması, enginar özellikle zeytinyağlı soğuk yemekler arasında en çok tercih edilen yemek çeşididir. Normalde her evde enginar zeytinyağlı ve garnitürlü tencere yemeği olarak pişirilmektedir. Ancak fırında enginar dolması da bir o kadar lezzetli oluyor. Denemeyen hamarat hanımlar için işte muhteşem bir lezzet, ayrıca üzerinde eriyen kaşar peyniri ile de hem göze hem de damak lezzetinize hitap edecektir. Yapımı oldukça pratik olan fırında enginar dolması oldukça hafif ve çok lezzetli oluyor. 

  Fırında Enginar Dolması İçin Gerekli Malzemeler
  • 3-4 adet taze enginar
  • Zeytinyağı
  • 1 adet küçük boy kuru soğan
  • 1 kase garnitür (isteğe göre kendinizde hazırlayabilirsiniz)
  • Limon suyu
  • Yeterli oranda tuz
  • Bir miktar toz şeker
  • Göz kararı su (enginarları haşlamak için)
  • Kaşar rendesi
  Zeytinyağlı Enginar Dolması Hazırlanışı, öncelikle enginarları yapraklarından güzelce temizleyin ve ardından küçük bir tencerenin içerisine dizelim. Daha sonra üzerini geçecek kadar su ve limon suyunu ilave edelim, tencerenin kapağını kapatıp ocağın altını yakalım. Tenceredeki su kaynadıktan sonra ocağın altını kısalım ve enginarları pişmesi için bırakalım. Enginarlara haşlanırken arada sırada çatalla kontrol edelim ki, enginarlar fazla haşlanıp dağılmasın. Kuru soğanı yemeklik olacak şekilde küp şeklinde doğrayalım, tavanın içine 2 yemek kaşığı zeytinyağını ilave dip kuru soğanları kavurmaya başlayalım. Kuru soğan haşlandıktan sonra tavaya garnitürü ekleyelim ve 2 dakika kadar kavuralım. Haşlanmış olan enginarları fırın tepsisine alalım, ardından hazırladığımız garnitürü enginarın içine dolduralım. Üzerine gezdirmek için limon suyu, zeytinyağı, tuz ve toz şekeri ilave edip sosu çırptıktan sonra enginar dolmasının üzerine gezdirelim. Bu arada kaşar peynirini rendeleyip enginar dolmasının  üzerine serpelim. Fırını 180 dereceye ayarlayıp ısıttıktan sonra kaşar peyniri eriyinceye kadar fırında enginar dolmasını pişirelim. Daha sonra pişen fırında enginar dolmasını servis tabağına alalım ve dereotu ile süsleyelim. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Yapraklı Enginar Dolması https://www.enginar.gen.tr/yaprakli-enginar-dolmasi.html Mon, 12 Nov 2018 23:03:54 +0000 Yapraklı enginar dolması, zeytinyağlı yemekler içerisinde yer alır. Özellikle Ege yöresinde sıklıkla yapılan yemek olması bakımından besleyici özelliğinden yararlanılır. Sakız enginarı ile yapılan yapraklı enginar dolm Yapraklı enginar dolması, zeytinyağlı yemekler içerisinde yer alır. Özellikle Ege yöresinde sıklıkla yapılan yemek olması bakımından besleyici özelliğinden yararlanılır. Sakız enginarı ile yapılan yapraklı enginar dolması oldukça lezzetlidir. Ayrıca Bayrampaşa cinsi enginardan da yapılması tavsiye edilirken; sakız cinsi enginardan yapılması lezzetinin daha güzel olmasını sağlar. Meşakkatli olmasının yanı sıra özel misafirlere veya hafta sonlarında çocuklara yapılarak tüketildiği görülür. Çocuklarla yapılarak birlikte güzel vakit geçirilmesi de sağlanır. Enginarın tüketilerek vücudun gerekli besin ihtiyacının karşılanması için içeriğindeki maddelerden fayda sağlanır. Enginarın içerdiği bileşenler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanırken; çocukların daha sağlıklı büyümesine fayda sağlar. Şimdiye yapraklı enginar dolması yapımını sizlerle paylaşalım.

  Yapraklı enginar dolması için gerekli malzemeler
  • 8 adet yapraklı sakız enginar 
  • Bir çay bardağı zeytinyağı 
  • 2 su bardağı pirinç 
  • 4 adet kuru soğan 
  • Bir bağ dereotu 
  • Bir tatlı kaşığı tuz 
  • 1 yemek kaşığı şeker 
  • Gerekli miktarda sıcak su
  • Bir tatlı kaşığı karabiber
  Yapraklı enginar dolması yapılışı

  Öncelikli olarak enginarın sap kısmı kesilerek yaprağının kenarında bulunan ölü yapraklar kesilerek temizleme işlemi gerçekleştirilir. Kenarındaki otsu yaprakları temizlendikten sonra enginarların bol su ile yıkanmasının sonrasında yaprakların daha rahat açılması için tezgaha yavaş yavaş vurularak yaprakların kolay açılması sağlanır. Ayrıca enginarın üstünde bulunan tepesinin kesilmesiyle kenara konur. 

  Diğer taraftan bir kabın içerisine limon sıkılarak içerisine 2 su bardağı sıcak su ve tuz konularak kesilen sapları içerisine konulur. Böylece kararması önlenir. Enginarın alt kısmı kesilerek düzgün olacak şekilde kesilmesi gerekir. Sonra yaprakların tepesinden düz olacak şekilde kesilme işlemi uygulanır. Sonrasında enginarların limonlu suyun içerisine konulması ile beklemesi gerekir. Bir saat kadar limonlu suda bekletilmesinin ardından doldurma işlemi için enginarlar hazır olur. 

  Diğer taraftan iç harcın hazırlanması için pirincin bol su ile yıkanması ile suyunun süzülmesi için bekletilir. Diğer taraftan soğan soyularak ince ince doğranıp bir kabın içerisine konur. Ardından pirinç içerisine ilave edilir. Dereotu bol suda yıkandıktan sonra doğranarak iç harcın içerisine ilave edilir. İçerisinde bir miktar zeytinyağı, şeker, tuz ve karabiber ilave edilerek iyice karıştırılması gerekir. Böylece iç harcı da hazırlanır. 

  Bekleyen enginar sudan çıkartılarak orta kısmında bulunan tüylü kısmı kabak oyacağı ile kesilerek çıkartılır. Ancak enginarın alt kısmında bulunan etli kısmına zarar vermeden tüylü alanın çıkartılması gerekir. Böylece temizlenmiş olan enginarların yapraklarının arası doldurularak yapraklı enginar dolması hazırlanır. Bütün enginarların yapraklarının arasında bir çay kaşığı kadar pirinç konularak doldurulması sağlanır. Tencerenin içerisine doldurulan enginar konularak pişirmek için hazırlanır. Limonlu suyun içerisinde bekletilen saplarında üzerine konulması gerekir.  Üzerine biraz limon suyu ve kalan zeytinyağı dökülerek üstüne çıkacak kadar sıcak su ilave edilir. Kaynamaya başladığı zaman tencerenin kapağı kapatılarak ocağın altı kısılarak, kısık ateşte yavaş yavaş pişmesi sağlanır. Enginar yaprakları yumuşadığı zaman pişip pişmediğini kontrol etmek için pirinçlerin kontrol edilmesi gerekir. Pirinçler pişmiş ise ocağın altı kapatılarak soğuması için bekletilir. Zeytinyağlı enginarlı dolma yemeği soğuk tüketilen yemekler içerisinde yer alır. Bu sebepten dolayı soğuması önemlidir. Soğuduktan sonra servis tabağına alınarak servise hazır edilir. Yapraklı enginar dolması servise hazırdır.
  ]]>
  Etli Enginar https://www.enginar.gen.tr/etli-enginar.html Tue, 13 Nov 2018 00:09:38 +0000 Etli Enginar, Son derece besleyici çocuklarınızın ve sizin beslenme düzenine ekstra bir değer katacak kadar kıymetli bir yemek olma özelliğini taşıyor. Sağlıklı beslenme düzenine dikkat ediyorsanız etli enginarı mut Etli Enginar, Son derece besleyici çocuklarınızın ve sizin beslenme düzenine ekstra bir değer katacak kadar kıymetli bir yemek olma özelliğini taşıyor. Sağlıklı beslenme düzenine dikkat ediyorsanız etli enginarı mutlaka yemek listelerinize eklemelisiniz. Kanı temizleyen, kalp adalelerini güçlendiren, mide ve bağırsakları dezenfekte ederek sindirim sistemini düzenleyen, guersetin ve rutin antioksidanları ile kansere karşı koruyucu özelliği olan etli enginar muhteşem bir yemek olmanın yanı sıra adeta sağlık deposu olma özelliği taşıyor. Yapımı ise sizi hiç uğraştırmayacak kadar basit. Püf noktası ise etli enginarı mutlaka kuzu eti ile yapmanızdan geçiyor.

  Etli enginar için gereken malzemeler;

  • 4 adet soyulmuş ve temizlenmiş enginar 
  • 300 gram kuşbaşı doğranmış kuzu eti
  • 1 adet orta boy yemeklik kuru soğan
  • 1.5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 adet sıkılmış limon suyu
  • 1.5 yemek kaşığı un
  • Yarım demet dere otu
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 su bardağı soğuk su

  Etli enginarın yapılışı;

  Öncelikle enginarları biraz iri dilimli küp şeklinde doğrayın ve limon suyu ilave edilmiş suda bekletin. Etli enginar pişireceğiniz tencereye ilk olarak kuzu kuşbaşı etlerinizi alın ve tencerenin ağzını kapatarak 5 dakika kadar pişirin. Daha sonra zeytin yağı ve tereyağını ekleyip bir kaç kez çevirin. Yemeklik doğranmış soğanları da ekledikten sonra soğanlar pembeleşene kadar kavurun. Bu işlemler ile yemeğimizin harcını hazırlamış oluyoruz.

  2. aşamada ise iyice süzülmüş olan doğranmış enginarları ve unu tencereye ilave ederek güzelce karıştırın. Artık toz şeker ve tuzunu da ilave edebilirsiniz. Yemeğinizin suyunu da ilave ettikten sonra mümkün olduğunca en kısık ateşte pişirmeye alın. Etli enginarın pişmesine 5 dakika kala ince kıyılmış dere otunu da tencereye ekleyin. Ve altını kapatın. Yemeğiniz dinlendikten sonra keyifle servis edebilirsiniz.

  Afiyet olsun.  


     

  ]]>
  Enginar Yemeği https://www.enginar.gen.tr/enginar-yemegi.html Tue, 13 Nov 2018 06:59:17 +0000 Enginar yemeği; denildiğinde herkesin aklına farklı tarifler gelebilir. Aslında bu oldukça normal karşılanması gereken bir durumdur. Enginar hem görüntüsü hem de tadı itibariyle diğer sebzelerden ayrı özel bir sebzedir. D Enginar yemeği; denildiğinde herkesin aklına farklı tarifler gelebilir. Aslında bu oldukça normal karşılanması gereken bir durumdur. Enginar hem görüntüsü hem de tadı itibariyle diğer sebzelerden ayrı özel bir sebzedir. Diğer sebzelerin pek çoğu bir parça olarak kullanılırken enginarın her kısmından ayrı ayrı yemek ve meze çeşitleri hazırlanabilir. Hatta aynı kısmından bile hazırlanabilecek bir çok çeşit bulunmaktadır. Enginar yemeğinden bazıları pirinçli enginar dolması, değişik malzemeyle yapılan enginar çanağı dolması, enginar kalbi salatası ve yemeğidir. Kalp ve ciğer dostu olarak bilinen enginarı çok fazla tüketmek bu açıdan çok kolaydır. Taze enginarı pişirilecek aşamaya getirmek biraz zordur. Bu nedenle çoğu kime bu sebzeyi pişirmekten korkar. Oysaki bir kaç denemeden sonra eliniz alıştığında işiniz hiç de o kadar zor olmayacaktır. Ayrıca enginarın bazı kısımları piyasada hazır halde de satıldığından buradan temin edip kolaylıkla istediğiniz lezzetleri hazırlayabilirsiniz. Bu sebzeyle hazırlanan yemekler nadiren kıymalı olarak yapılabilse de asıl lezzeti zeytinyağlı olarak yapıldığında ortaya çıkar. Sağlıklı bir yaşamı alışkanlık haline getirmek isteyenler için enginarla hazırlanan yemekler iyi bir alternatif olabilir. Özellikle kalp hastaları gibi hayatını diyetle geçirmek zorunda kalanların enginar yemeğini öğünlerine eklemesi gerektiği uzmanlar tarafından da tavsiye edilir. Enginarın her kısmı ayrı bir öneme sahip olsa da en kolay yemek enginar çanağı olarak adlandırılan kültür mantarına benzeyen kısmından yapılır. Bu kısım hazır olarak satıldığı için mutfakta bize düşen görev enginarı doğramaktır. Tabi her yemeğin kendisine ait bazı önemli hususiyetleri ve püf noktaları bulunur. Güzel ve bembeyaz bir enginar pişirmek için enginarın kararmaması gerekir. Bunun için limonlu sudan istifade edilebilir. 

  Enginar yemeğinin yapımı için gerekli olan malzemeler:  
  • 5 adet çanak enginar,
  • 1 adet limonun suyu,
  • 5 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 2 adet kuru soğan,
  • 1 adet orta boy patates,
  • 2 yemek kaşığı haşlanmış bezelye,
  • 1 adet küçük boy havuç,
  • 1 miktar dere otu,
  • 1 fiske karabiber,
  • Yeteri kadar tuz,
  • Toz şeker,
  • Sıcak su,
  Enginar yemeğinin hazırlanışı: 

  Enginar çabuk kararan bir sebze olduğu için yemeği pişirmeye başlamadan önceki aşama çok önemlidir. Yemeğin içindeki enginarın beyaz görünümde kalması için yaklaşık enginarı birkaç saat öncesinden limonlu ılık suda bekletilmesi gerekir. Bunun için enginarı arzu edilen büyüklükte doğrayarak bu işlemem başlayabilirsiniz. Öngörülen süre dolduktan sonra yemeğin pişirilmesi aşamasına geçebilirsiniz. Öncelikle kuru soğanı yemeklik olarak doğrayın ve zeytinyağıyla birlikte biraz tuz ekleyerek kısık ateşte sotelemeye başlayın. Diğer taraftan daha önce limonlu suda bekletilen enginarı birkaç su yıkayıp süzün. Patatesi de yemeklik doğrayıp her iki sebzeyi soğanlar ölmeye başladığında üzerine ilave edip bir süre daha kavurun. En son olarak halka halka doğranan havucu ekleyip yemeğin suyunu ilave ederek kısık ateşte pişirmeye devam edin. Yemeğin pişme aşaması çok uzun sürmeyecektir. Enginar yemeğinin haşlanmış bezelyesi, tuzu, toz şekeri ve karabiberini de ilave edip pişinceye kadar kaynatın. Yemek piştiğinde ocağın altını kapatın ve daha önceden doğradığınız dereotunu ilave edip yemeği dinlendirin. Zeytin yağlı olarak yapılan bu yemeği ılık veya soğuk olarak tüketebilirsiniz. Yemeğin yanında sunabileceğiniz en iyi şey bir kase yoğurttur. Enginar yemeğini arzu ederseniz kıymalı olarak ya da tavuk göğsü kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Fakat daha hafif beslenmeyi sevenler için zeytinyağlı olarak pişirilmesi tavsiye edilir. Şimdiden herkese afiyet olsun...   
  ]]>
  Sulu Enginar Yemeği https://www.enginar.gen.tr/sulu-enginar-yemegi.html Wed, 14 Nov 2018 02:09:41 +0000 Sulu Enginar Yemeği, aslında enginar pek çok kişi tarafından tüketilmeyen, fakat sağlık için oldukça yararlı olan sebze çeşididir. Özellikle mevsiminde iken mutlaka enginar tüketmeye, hatta çocuklarımıza yedirmeye özen göst Sulu Enginar Yemeği, aslında enginar pek çok kişi tarafından tüketilmeyen, fakat sağlık için oldukça yararlı olan sebze çeşididir. Özellikle mevsiminde iken mutlaka enginar tüketmeye, hatta çocuklarımıza yedirmeye özen göstermeliyiz. Sulu enginar yemeği hem lezzet açısından hem de görsellik bakımından oldukça şifalı olan bir yemektir. Kalori düzeyi düşük olan bu sağlıklı yemeği kilo kontrolü isteyenler, diyet yapanlar ve sağlığını düşünen herkes tarafından tüketilmesi önem taşımaktadır. 

  Sulu Enginar Yemeği İçin Gerekli Malzemeler
  • 6 adet temizlenmiş taze enginar
  • 2 adet orta boy havuç
  • 2 adet orta boy patates
  • 1 su bardağı haşlanmış ya da konserve bezelye
  • 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • 1 adet limon suyu
  • Damak lezzetinize göre tuz
  • Dereotu
  Sulu Enginar Yemeği Hazırlanışı, ilk önce enginarları temizleyelim ve ardından önce ortadan daha sonra iki parçayı dörde bölelim. Daha sonra enginarların kararması için su dolu kabın içine limon suyu ilave edip bir süre bekletelim. Bu arada kuru soğanın kabuklarını soyalım ve yemeklik küp küp doğrayalım. Ardından patateslerin ve havuçların kabuklarını soyalım, ardından parmak kalınlığında kesip küp gibi doğrayalım. Tencerenin içine zeytinyağını ekleyelim ve kuru soğanı ilave edip kavurmaya başlayalım. Soğanlar pembeleştikten sonra üzerine havuçları ve patatesleri ilave edip kavurma işlemine devam edelim. Sudan çıkardığımız enginarları tencereye ekleyelim ve suyunu ilave edelim. Bezelyeleri haşladıysanız enginar yemeği pişmeye yakınken ekleyebilirsiniz. Enginar yemeğini ocağa koyduktan 15 dakika sonra tuzunu ve bezelyeyi ilave edelim. Eğer gerek görürseniz bir miktar sıcak su takviyesi yapabilirsiniz. Bezelyeyi ilave ettikten sonra takriben 10-15 dakika arasında yemek hazır olacaktır. Sulu enginar yemeğinin içindeki bütün malzemeler piştikten sonra altını kapatın. Sulu enginar yemeğini piştikten sonra servis tabağına alalım, üzerine limon suyu dökelim ve dereotu ile süsledikten sonra servis yapalım. Afiyet olsun.
  ]]>
  Enginar Yaprağı Çorbası https://www.enginar.gen.tr/enginar-yapragi-corbasi.html Wed, 14 Nov 2018 04:38:02 +0000 Enginar yaprağı çorbası, sağlıklı olması açısından bol bol tüketilmesi gerekir. Özellikle Ege bölgesinde yapıldığı görülür. Çocukların da severek tüketmesi açısından onların bağışıklık sisteminin güçlenmesine Enginar yaprağı çorbası, sağlıklı olması açısından bol bol tüketilmesi gerekir. Özellikle Ege bölgesinde yapıldığı görülür. Çocukların da severek tüketmesi açısından onların bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar. Mevsiminde yapılarak tüketilmesi ile besleyici özelliğinden istifade edilir. Ayrıca dondurucuda saklanmış halinin de kullanılarak yapılması mümkündür. Ancak mevsiminde yapılması daha lezzetli olmasını sağlar. Enginar yaprağı çorbası tüketilmesi halinde vücudun gerekli vitamini ihtiyaçlarının karşılanması sağlanır. Özellikle potasyum, magnezyum, fosfor, E, B, A vitamini gibi içerdiği besleyici özellikler sayesinde bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Birçok hastalığın giderilmesinde etkili olarak kullanılan enginarın özellikle solunum yolları şikayetlerinde yapılarak çorbasının tüketilmesi bu problemlerin giderilmesinde fayda sağlar. Şifa özelliği bulunan yapraklı enginar çorbasının haftada en az bir kere yapılarak tüketilmesi gerekir. Şimdi yapraklı enginar çorbasının yapılış tarifini sizlerle paylaşalım.

  Enginar yaprağı çorbası gerekli malzemeler
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 4 adet taze enginar 
  • Bir adet kuru soğan 
  • 3 diş sarımsak 
  • Bir tatlı kaşığı zencefil 
  • 2 yemek kaşığı un
  • 100 ml krema
  • Yeterli miktarda sıcak su 
  • Bir tutam tuz 
  • Bir çay kaşığı karabiber 
  • 1 kase ceviz.
  Enginar yaprağı çorbası yapılışı

  Öncelikle olarak pazardan taze olarak satılan enginarların dışında bulunan otsu yapraklarının temizlenmesi gerekir. Sonrasında ortasında bulunan ince yapraklara kadar temizlenmesinin ardından, enginarın dört parçaya bölünerek orta kısmında bulunan tüylü bölümünün temizlenerek çıkartılması gerekir. Bu süre içerisinde tencerenin içerisine zeytinyağı ilave edilerek sarımsağın ve soğanın ince doğranmasının sonrasında kavrulması için ocağın altı yakılır. Bir dakika kavrulduktan sonra enginarın yaprakları ile birlikte büyük parçaları tencereye ilave edilerek, zencefil konulup soteleme işlemine devam edilir. Bu süreç içerisinde karıştırılarak yavaş yavaş un ilave edilip, kavurma işlemine devam edilir. Sonrasında sıcak su konularak kaynaması için beklenir. 

  Kaynadıktan sonra on dakikaya kadar kaynamaya devam ederek içerisinde bulunan enginarların pişmesi sağlanır. Sonrasında ocağın altı kapatılarak enginarların ezilmesi için blendırdan geçirilir. İçerisinde hiçbir tortu kalmayana kadar işleme devam edilir. İsteğe bağlı sonrasında süzgeç ile süzülmesi sağlanır. Ancak iyice blendırla ezme işlemi yapılmış ise süzülmesine gerek yoktur. Sonra ocağın altı yıkılarak tekrar kaynaması sağlanır. Kaynadıktan sonra karıştıra karıştıra krema ilave edilerek pişmesi sağlanır. Enginar yaprağı çorbası için gerekli tuz, karabiber ilave edilerek 2 dakika daha kaynadıktan sonra ocaktan alınarak servise hazır edilir. Diğer taraftan cevizler merdane yardımı ile küçük parçalara ayrılır. Enginar yaprağı çorbası servis tabağına konularak üzerine ceviz serpilerek, servisi hazır edilir. İsteğe bağlı olarak yanında ekmek kızartması ile sunum gerçekleştirilir. Böylece enginar yaprağı çorbası servise hazırdır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Pirinçli Enginar https://www.enginar.gen.tr/pirincli-enginar.html Wed, 14 Nov 2018 07:02:06 +0000 Pirinçli Enginar, mucizevi besin olarak adlandırılan enginar bu sıfatı sonuna kadar hak eden bir besin olma özelliği taşıyor. Çünkü enginar ne şekilde tüketilirse tüketilsin, içeriğindeki siyanik asit ile kötü k Pirinçli Enginar, mucizevi besin olarak adlandırılan enginar bu sıfatı sonuna kadar hak eden bir besin olma özelliği taşıyor. Çünkü enginar ne şekilde tüketilirse tüketilsin, içeriğindeki siyanik asit ile kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükselten bir sebzedir. Ayrıca tansiyon hastası olanlar mutlaka diyetlerinin bir parçası olarak enginar tüketimine özen göstermelidir. Çünkü enginar sodyum ve potasyum içeriği ile tansiyonu dengeleyen inanılmaz bir besin. Pirinçli enginar, öğle veya akşam yemeklerinde keyifle tüketilebilecek, mideyi rahatlatan, tok tutan ve guersetin içeriği ile vücudunuzda antioksidan özelliği yaratan bir yemek tarifidir. Ayrıca hiç uğraşamadan kolaylıkla yapabileceğiniz pirinçli enginar övgü dolu sözler almanızı da sağlayacak.

  Pirinçli enginar için gereken malzemeler

  • 6-7 adet temizlenmiş ve soyulmuş enginar
  • 1 kahve fincanı pirinç
  • 1 adet orta boy yemeklik kuru soğan
  • 2 diş soyulmuş sarımsak
  • 1 kahve fincanı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Yarım demet dere otu
  • Tercihinize göre tuz
  • 1.5 yemek kaşığı un
  • 2 adet kesme şeker
  • Yarım limon suyu

  Pirinçli enginar yapılışı

  Pirinçli enginar için ilk olarak enginarları limon suyu sıkılmış su dolu bir kabın içerisine alın ki yemeğin harcı hazır olana kadar enginarlarınız kararmasın.

  Tencereye yemeklik doğranmış kuru soğan, ince kıyılmış sarımsaklar ve sıvı yağ ilave edildikten sonra soğanlar pembeleşen kadar kavurun. Bu aşamada tereyağı ve unu da ilave edip unun kokusu çıkana kadar bir kaç kez çevirin. Daha sonra süzdürmüş olduğunuz enginarları tencereye ilave edin. Ve bir kaç kez çevirdikten sonra başka hiç bir şey eklemeden 5 dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte pişirin. Daha sonra 2 adet kesme şekeri ve damak tadınıza göre tuzunu ilave ettikten sonra suyunu ve yarım limon suyunu ekleyin.

  Enginarları bu şekilde kısık ateşte pişirin. Pişme süresine 7-8 dakika kala yıkanmış ve süzülmüş pirinç ve ince kıyılmış dere oyunu ilave edin. Ve pirinçli enginar yemeğinizi dinlendirdikten sonra servis edin. Afiyet olsun.

  ]]>
  Zeytinyağlı Garnitürlü Enginar https://www.enginar.gen.tr/zeytinyagli-garniturlu-enginar.html Wed, 14 Nov 2018 20:50:22 +0000 Zeytinyağlı Garnitürlü Enginar, Enginar günümüzde en sağlıklı lezzetli ve sağlıklı bir sebze olup ılıman iklimde yetişmektedir. Genellikle hangi bölgede yetiştiği çok net olarak bilinmese de Akdeniz bölgesinde yetiştirilm Zeytinyağlı Garnitürlü Enginar, Enginar günümüzde en sağlıklı lezzetli ve sağlıklı bir sebze olup ılıman iklimde yetişmektedir. Genellikle hangi bölgede yetiştiği çok net olarak bilinmese de Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Ancak kış aylarında ise sıcak geçen bölgelerde yetişmektedir. Çünkü kışın havanın soğuk olması toprağı etkilediği için sebzenin yetişmesini engellememektedir. Enginar sebzesinin oldukça farklı yemekleri yapılmaktadır. En çok sevileni ise zeytinyağlı garnitürlü enginar yemeği olmaktadır. Bu yemeğim yapılışı her ne kadar zor görünse de oldukça zevkli, pratik ve kolay olmaktadır. Hemen hemen her bayanın yapabileceği bir yemek türüdür.

  Zeytinyağlı garnitürlü enginar için gerekli malzemeler, 
  • 4 adet büyükçe enginar
  • 1 yemek kaşığı kadar un
  • 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
  • 1 yada iki adet limon suyu
  • Tuz
  • 2 çay kaşığı şeker
  • Üzerini geçecek miktarda su
  Garnitürü için,
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 adet küçük havuç
  • 1 adet küçük patates
  • 1 çay bardağı bezelye
  • Tuz
  Üzeri için,
  • Dereotu
  • 1-2 limonun suyu
  Zeytinyağlı Garnitürlü Enginar Hazırlanışı,

  Enginarlar pişirene kadar kararmaması için mutlaka limonlu suyun içerisinde bekletilmelidir. Ayrıca enginar alırken kılçıksız olanları tercih edilmelidir. İlk olarak enginarları pişirmek için bir tencereye koyalım daha sonra ayrı bir kabın içinde un, şeker, tuz, zeytinyağı, limon suyu ve suyu karıştırarak tencereye koyulan enginarların üstüne eklenir. İlk önce orta ateşte kaynadıktan sonra kişilik ateşe alarak pişirmeye bırakalım. Bu şekilde enginarlar yumuşayana kadar kaynatalım. Enginar pişerken ayrı bir kaba zeytin yağında yemeklik olarak doğradığımız soğanı ve sarımsağı kavurmaya başlayalım. Kavurduğumuz soğan ve sarımsağa küp küp doğranan patatesi, havucu, bezelyeyi ve tuzunu ekleyelim. Bunların da kapağını kapatıp pişmesini bekleyelim. Oldukça pişen enginarın üstüne hazırlamış olduğumuz garnitürü ekleyelim ve enginarın suyunu birer kaşık hepsinin üzerinde gezdirelim. Enginarın suyu üzerine çıkmaması eğer fazla ise suyunu biraz alalım. Yarım limon suyunu enginarın üstüne gezdirelim ve bu şekilde 10 dakika daha pişirerek ocaktan alalım. Fakat ocaktan aldıktan sonra kapak açılmamalı ve o şekilde soğumaya alınmalıdır. Son olarak servis yapmadan önce üstüne ince ince doğranır kan dereotu serpilerek soğuk şekilde ikram edilmelidir.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Enginar Yaprağı Yemeği https://www.enginar.gen.tr/enginar-yapragi-yemegi.html Wed, 14 Nov 2018 21:12:59 +0000 Enginar Yaprağı Yemeği: Baş kısımlarını kullandığınızı enginar sebzesini yapraklarını ve saplarına kesinlikle atmayın. Çünkü size enginarın bu kısımlarını DA değerlendirebileceğiniz şahane bir yemek tarifim var. Bi Enginar Yaprağı Yemeği: Baş kısımlarını kullandığınızı enginar sebzesini yapraklarını ve saplarına kesinlikle atmayın. Çünkü size enginarın bu kısımlarını DA değerlendirebileceğiniz şahane bir yemek tarifim var. Bilindiği gibi enginar oldukça şifalı bir bitkidir ve içerisinde bir çok faydalı vitamin ile beraber aynı zamanda değerli bir besin içeriğine sahiptir. Enginar sebzesi kadar yapraklarında da bulunan faydalı bileşikler ve en az enginar kadar leziz bir tada sahip olan enginar yaprağı ile yapacağınız enginar yaprağı yemeği oldukça farklı bir tariftir. Bugün akşam yemeği düşünen bayanlar için iyi bir alternatif olacak enginar yaprağı yemeği sağlıklı olması bakımından çocuklarınız için de oldukça iyi bir seçenek olacak.
   
  Enginar yaprağı yemeği malzemeleri: 
  • 1 bağ yaklaşık 500 gr enginar yaprağı 
  • 1 adet havuç 
  • 1 adet ufak patates 
  • 2 adet yeşil biber 
  • 2 adet domates 
  • 1 adet kuru soğan 
  • Yarım çay bardağı pirinç 
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı 
  • Yarım çay kaşığı toz şeker 
  • 1 tatlı kaşığı tuz 
  • 1 adet limon 
  Enginar yaprağı yemeği yapılışı:

  Bu tarifi hazırlamak için enginarları yaprakları ile beraber alabileceğiniz gibi aynı zamanda marketlerde bağ olarak satılan enginar yapraklarını almayı da tercih edebilirsiniz seçim tamamen size kalmış. Enginar yaprağı yemeğini hazırlamak için enginar yapraklarının ayıkladıktan sonra bol su ile iyice yıkayıp süzülmeye bırakın. Daha sonra kesme tahtasının üzerinde pırasa doğrar gibi bir parmak genişliğinde enginarları doğrayıp içine su doldurup limon sıktığınız bir kabın içerisinde alın. Doğradığınız enginar yaprakları limonlu su içerisinde beklerken bu arada kuru soğanı yemeklik doğrayıp bir tencerenin içerisinde zeytinyağı ile beraber kavurduktan sonra içerisine doğranmış yeşil biber, küp doğranmış patates ve havuçları da ilave edip bir miktar kavurun. Ardından küp doğradığınız domatesleri de ilave edip ocağın altını kısın. Daha sonra tencerenin içerisine yemeğinizin suyunu ve yıkamış olduğunuz pirinçleri ve tuzu da ilave edip karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte yaklaşık 20 dakika kadar pişirin. Enginar yaprağı yemeğiniz pişmek üzereyken içerisinde toz şekeri de ilave edip bu şekilde 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Enginar yaprağı yemeğini 5-10 dakika dinlendirdikten sonra servis yapın. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kuzu Etli Enginar https://www.enginar.gen.tr/kuzu-etli-enginar.html Thu, 15 Nov 2018 13:26:41 +0000 Kuzu etli enginar, enginar tarifleri arasında özel bir yere sahiptir. Zeytinyağlı tariflerinden, etli tariflere kadar, salatasından, yemeğine, dolmasına kadar pek çok enginar tarifi vardır. Ancak içlerinde kuzu etli enginar be Kuzu etli enginar, enginar tarifleri arasında özel bir yere sahiptir. Zeytinyağlı tariflerinden, etli tariflere kadar, salatasından, yemeğine, dolmasına kadar pek çok enginar tarifi vardır. Ancak içlerinde kuzu etli enginar belki de en lezzetli olanıdır. Çünkü enginar ve kuzu etinin uyumu bir harikadır. Bu tarifi taze enginarla yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak enginar her yöremizde yetişmiyor. Bu yüzden konservesi, dondurulmuş olanı bazı yörelerde mecburen kullanılıyor. Bir de enginarın mevsimi fazla uzun sürmez. Özellikle taze ve kılçıksız enginarı sıcaklar basmadan yemeliyiz. Bu nedenle enginarı sevenler zamanı geçmeden derin dondurucuya atarlar. Vereceğimiz bu tarifi biz taze enginarla hazırladık. Sizlerde bulabilirseniz tazesine öncelik verin deriz. Olmazsa diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Hazırsak kuzu etli enginar yemeğini pişirmeye başlayalım.

  Kuzu etli enginar için gerekli malzemeler
  • 5 baş saplı enginar
  • 350-400 gram kemiksiz kuzu eti (Tercihen kuzu but eti)
  • 1 adet limon
  • 3/4 çay bardağı sızma zeytinyağı
  • Yeteri kadar tuz
  • 1 adet havuç
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 adet iri kuru soğan
  • Yarım demet dereotu
  Kuzu etli enginar yapılışı

  Gerçek enginar severler enginarı alırken ayıklanmış olanını tercih etmez. Çünkü taze olan saplarını, yapraklarını bile değerlendirirler. Sizlerde enginarı ayıklatmadan aldıysanız önce bunları ayıklayalım. İlk olarak enginarın dışındaki en kart dediğimiz yapraklarını koparalım. Daha sonra sapını dibinden keserek, başın orta kısmındaki tüylerini bir kaşık yardımıyla temizleyelim. Sonra enginarın en uç kısımlarını bıçakla keselim. Burası yapraklarının nispeten sert olduğu yerlerdir. Bıçakla enginarı dörde bölelim. Ardından bir kabın içine hazırladığımız limonlu ve unlu suyun içine bunları kararmaması için atalım. Diğer enginarları da aynı şekilde ayıklayalım. Enginarın kestiğimiz saplarının kabuklarını soyalım. Bunların baş kısmına yakın olan taze yerlerini de yaklaşık 2 cm kalınlığında doğrayarak enginarların yanına atalım. Artık enginarlar hazır yemeğimizi pişirmeye başlayabiliriz.

  Yemeği yapacağımız tencerenin içine kuru soğanı yemeklik doğrayarak, havucu halka şeklinde doğrayarak zeytinyağı ile sotelemeye başlayalım. Buna kuşbaşı kuzu etini de ilave ederek kavurma işlemine devam edelim. Et biraz pişince enginarları süzerek tencerenin içine alalım. Buna tuzu da ilave ederek biraz karıştıralım. Taze enginar kullandığımız için yaprakların taze kısımlarından da faydalanmış oluyoruz.. Kuzu etli enginar yemeği böyle daha lezzetli olur. Bazı yörelerde bu yemeği domatesli yapsalar da, böyle beyaz daha lezzetli oluyor. Bu konuda tercih size kalmış. Yemeğin içine üzerini geçmeyecek kadar sıcak su ilave edin. Yarım kaşık kadar da un ilave ederek, kısık ateşte pişirin. Kuzu etli enginar pişince ocağı kapatarak, üzerine ince kıyılmış dereotunu serpin. Daha sonra yemeğinizi servis edebilirsiniz.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Enginar Mezesi https://www.enginar.gen.tr/enginar-mezesi.html Fri, 16 Nov 2018 13:25:50 +0000 Enginar Mezesi, Yapımı çok basit olan enginar mezesi için hiç malzeme aramanıza gerek kalmadan bir kaç malzeme kullanarak sizde kolaylıkla evinizde yaparak akşam aileniz ile birlikte bu nefis lezzeti paylaşabilirsiniz. Özellikle ka Enginar Mezesi, Yapımı çok basit olan enginar mezesi için hiç malzeme aramanıza gerek kalmadan bir kaç malzeme kullanarak sizde kolaylıkla evinizde yaparak akşam aileniz ile birlikte bu nefis lezzeti paylaşabilirsiniz. Özellikle karaciğer dostu olan enginarı çocuklarımıza yedirmeye özen göstermeliyiz. 

  Enginar Mezesi İçin Malzemeler
  • 5 adet taze ya da konserve enginar
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • 1 adet kesme şeker
  • 1 çay bardağı sıcak kaynamış su
  • 1 çay bardağı hakiki zeytinyağı
  • 3-4 dal taze yeşil soğan
  • Tuz
  • Dereotu
  Enginar Mezesi Yapılışı

  Enginar mezesi için ihtiyaç duyulan bütün malzemeleri iyice yıkayalım. Ardından enginarlar kararmasın diye kabın içine su ve limon suyunu ilave ettikten sonra bir süre enginarları bekletin. İçine ekleyeceğimiz taze yeşil soğanı ve kuru soğanı mümkünse robotta çekelim, daha iyi oluyor. Fakat evinizde mutfak robotunuz yok ise, çok ince doğrayabilirsiniz. Ardından ocağın altını açalım ve tencerenin içine zeytin yağını ilave edelim, ısındıktan sonra kuru soğanı ve yeşil soğanı ekleyerek kavurmaya başlayalım. Soğanlar hafif pembeleştikten sonra tuzunu, kesme şekerini ve limon suyunu ilave ediyoruz. En üste suda beklettiğimiz enginarları diziyoruz. Enginarlar tamamen suyunu çekinceye kadar altı kısık bir şekilde pişiriyoruz. Ardından bir çay bardağı daha sıcak su ekleyip biraz daha pişiriyoruz. Enginarlar tamamen yumuşadıktan sonra tencereyi ocaktan alalım ve soğuması için 10 dakika bekleyelim. Enginar mezesini servis tabağına alalım ve buzdolabında en az 6-7 saat dinlendirelim. Ardından servis yapabiliriz. 

  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Portakallı Enginar https://www.enginar.gen.tr/portakalli-enginar.html Fri, 16 Nov 2018 15:59:01 +0000 Portakallı enginar; denildiğinde şaşırdığınız duyar gibi oluyorum. Hatta portakallı ördek ve kerevizi duydum da enginarı bilmiyordum bile diyebilirsiniz. Oysaki zeytinyağlı yemekler özellikle limon veya portakal suyuyla as Portakallı enginar; denildiğinde şaşırdığınız duyar gibi oluyorum. Hatta portakallı ördek ve kerevizi duydum da enginarı bilmiyordum bile diyebilirsiniz. Oysaki zeytinyağlı yemekler özellikle limon veya portakal suyuyla asıl lezzetine ulaşır. Enginar sebzesi de limon suyu ya da onun yerine portakal suyuyla çok daha güzel olur. Tabi enginarın güzel olmasının tek sırrı elbetteki sadece portakal suyunda gizli değildir. Eğer portakal suyu kullanarak pişirmek istiyorsanız yemekte et kullanmamanız ve yemeği mutlaka zeytin yağlı olarak pişirmeniz gerekir. Portakal suyu kullanarak pişireceğiniz enginar yemeğini de tıpkı diğer enginar yemekleri gibi çeşitlendirebilirsiniz. Yani enginar çanağına garnitür doldurarak ya da normal bir sulu enginar yemeği olarak pişirebilirsiniz. Ben sizlerle basit ve lezzetli bir portakallı enginar yemeği paylaşmak istiyorum. Eğer tadı damak zevkinize hitap ederse yemeği farklı şekillerde de deneyebilirsiniz. Narenciyenin hoş kokusu enginarla birleştiğinde eminim sizinde damak zevkinize hitap edecektir. Tarifi deneyecek herkese şimdiden kolay gelsin.

  Portakallı enginar için gerekli malzemeler:
  • 4 adet temizlenmiş enginar,
  • Yarım limonun suyu,
  • 8-10 adet arpacık soğanı,
  • 3 yemek kaşığı portakal suyu, 
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 adet büyük boy havuç,
  • 4 yemek kaşığı çiğ bezelye,
  • 2 adet patates,
  • 1/2 bağ dereotu,
  • Yarım çay kaşığı toz şeker,
  • Tuz,
  • Su
  Hazırlanışı: Pişmeye hazır halde alınan enginarı iri küp şeklinde doğrayın. Yıkadıktan sonra bir kabın içine limon suyunu koyup üzerini suyla doldurun. Doğranan enginarı limonlu suyun içinde bir süre bekletin. Bu arada patatesi soyun. Havuç ve patatesi enginardan daha küçük şekilde doğrayın. Daha sonra bir tencerenin içerisine zeytinyağının 1 yemek kaşığını koyun. Arpacık soğanı, patates ve havucu kısık ateşte 10 dakika boyunca soteleyin. Sebzeler biraz yumuşadığında portakal suyunu, enginarı, tuzu, toz şekeri ve ılık suyu ilave edip kısık ateşte pişirmeye devam edin. Enginar ve patatesin pişme süresi birbirine çok yakındır. Enginar yemeği piştikten sonra üzerine kalan zeytin yağını ve bezelyeyi ekleyip 5 dakika daha kaynatıp yemeği ocaktan alın. Üzerine doğranmış dere otunu ekleyerek yemeği bir süre dinlendirin. Portakallı enginar yemeği hazır. Şimdiden herkese afiyet olsun.
  ]]>
  Etli Enginar Yemeği https://www.enginar.gen.tr/etli-enginar-yemegi.html Sat, 17 Nov 2018 04:47:47 +0000 Etli Enginar Yemeği, Enginar papatyalar familyasına ait bitkidir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Enginar bitkisinin sağlık açısından birçok faydası bulu Etli Enginar Yemeği, Enginar papatyalar familyasına ait bitkidir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Enginar bitkisinin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Kalp hastalığı, kolesterol seviyesi ve kanser hastalarının giderilmesinde oldukça fayda sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunur. Karaciğer yağlanmanın giderilmesinde son derecede etkilidir. Ayrıca hücrelerini yenileyici özelliği sayesinde sindirim sistemine de büyük katkısı vardır. O nedenle küçük çocukları yeme alışkanlığının mutlaka kazandırılması gerekir. 

  Enginar her türlü yemekte kullanılır. İster zeytinyağlısı ister salatası, çorbası ve dolması yapılabilir. Et severler için etli enginar yemeği de tercih edilir.. Hazırlaması ve yapımı oldukça kolaydır. Enginarlar marketlerde ve manavlarda soyulmuş şekilde satılmaktadır. Hazır şekilde satılan enginarlara çanak enginar adı verilir. Vakti olmayanlar hazır enginar da tercih edebilir. Akşam yemekleri için oldukça idealdir. 

  Etli enginar yemeği için gerekli malzemeler

  • 10 adet enginar çanağı
  • Yarım limonun suyu
  • 1 litre soğuk su
  • 300 gram kuşbaşı dana eti 
  • 2 adet kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet havuç
  • 2 adet patates
  • 1 su bardağı bezelye
  • Yarım demet dereotu
  • Tuz 
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Zeytinyağı 

  Etli enginar yemeği yapılışı

  Etli enginar yemeği yapımı için öncelikli olarak derin bir kaba limon suyu ve soğuk su konularak enginarlar bir müddet bekletilir. Diğer bir yandan kuşbaşı doğranmış dana eti derin bir tencerede 2 çay bardağı zeytinyağı ile birlikte sotelenir.  Diğer bir yandan soğanlar ve sarımsaklar yemeklik doğranır. Kuşbaşı etler saldığı suyu çekince içerisinde soğanlar ve sarımsaklar ilave edilir. Patates ve havuçların kabukları soyularak küp şeklinde doğranır. Soğanlar pembeleşince tencereye ilave edilir. Bezelye ister taze ister konserve olarak tercih edilebilir. Patates ve havuçlar yaklaşık 5-6 dakika kadar sotelendikten sonra bezelyeler de tencereye ilave edilir. Damak zevkine göre yemeğe salça da ilave edilir. Ancak enginar yemeklerinde çok fazla salça tercih edilmediğini de hatırlatmak gerekir. Tuz karabiber, pul biber ilave edilir. Daha sonra 3 bardak sıcak su ilave edilerek tüm sebzeler yaklaşık 20-25 dakika kadar pişmeye bırakılır. Bu süre sonunda enginarların suyu süzülerek iri küpler şeklide doğranır. Dereotu saplarından ayıklanarak ince ince kıyılır. Tenceredeki sebzelerin üzerine önce enginarlar daha sonra da dereotu ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılır. Tencere kalan su durumuna göre 1 bardak daha su ilave edilebilir. Etli enginar yemeği 15-20 dakika kadar daha pişmeye bırakılır. Pişen etli enginar yemeği servis tabağına alınarak sunum yapılır. 

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Zeytinyağlı Enginar https://www.enginar.gen.tr/zeytinyagli-enginar.html Sat, 17 Nov 2018 10:39:03 +0000 Zeytinyağlı Enginar, Sağlıklı bir birey olmak için enginar yiyebilirsiniz. Çünkü vücuda oldukça faydalıdır. Zeytinyağlı enginar genellikle Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır. Yetiştiği bölgeye gidip oradan alı Zeytinyağlı Enginar, Sağlıklı bir birey olmak için enginar yiyebilirsiniz. Çünkü vücuda oldukça faydalıdır. Zeytinyağlı enginar genellikle Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır. Yetiştiği bölgeye gidip oradan alıp yerseniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır. Taze ve doğal katkısız ele geçmektedir. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise enginar tüketebilirsiniz. Hastalıkların tedavisinde olumlu sonuç alabilir. Ayrıca mineral, protein ve vitamin bakımından fazlasıyla zengin bir sebzedir. Zeytinyağlı enginarı sevmeyen insanlar da vardır. Ama bu tercih onların olduğu için hiçbir şey söyleyemeyiz. Bu sebzeden yemedikleri için sık sık grip, nezle ve çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Doktorlarında diyet yapan kişilere önerdiği bilinmektedir. Aynı zamanda metabolizmayı ve kalp atışlarını düzenleme etkisi vardır. Mide ağrılarına da iyi gelmektedir. Karın şişliğine ve mide bulantısına da iyi gelmektedir. Vücuttaki ölü hücrelerin yenilenmesini sağlar. Hasta olan çocuklar da ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca bu yemeğin çeşitleri de vardır. Bunlar. 

  Zeytinyağlı Enginar Haşlama 

  Bu tarifi de kullandığınızda damak tadınıza uygun olduğunu göreceksiniz. Kullanmazsanız pişmanlık bile duyabilirsiniz. Enginarı ilk önce kabukları ile birlikte iyice yıkayın temiz olana kadar. Enginarın ilk iki sırasını ayıklayın. Daha sonra eğer daha temiz olmasını istiyorsanız bir kaba sirkeli su koyun ve enginarı birkaç dakika beklemelisiniz. İsteyen enginarın sapını kesebilirsiniz. Daha sonra enginarı ortadan ikiye bölmelisiniz. Dikenli kısmı alınmalıdır. Yoksa sizin sağlığınıza zararlı olabilir. Bir tencereye enginarları koyun ve enginarın üzerini geçene kadar su ekleyin. Enginar yumuşayana kadar haşlanmalıdır. Artık haşlandığını anladığınız zaman servis tabağına koyarak yiyebilirsiniz. 

  Zeytinyağlı Enginar Kızartma 

  Enginar sevmeyen çocuklar için alternatif bir yemek tarifi bu. Aldığınız enginarları küçük bir şekilde doğramanız lazım. Daha sonra enginarları suyun içine koyun ve yumuşamasını bekleyin. Haşladığınız enginarların soğumasını beklemelisiniz. Doğradığınız enginarları una bulayın ve bir kızartma tavası içine atarak enginarları kızartınız. Son olarak kızaran enginarları çocuğunuza rahatsızlıkla yedirebilirsiniz. Herkesin damak zevkine uyacağını bildiğim için bu enginarı kızartma şekilde yemenizi tavsiye ederim. Ayrıca kızartma yapıldıktan sonra üzerine değişik tatlarda sos yapabilirsiniz. Örneğin yoğurt sosu yapılarak enginarları daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Ve bu da sizin damak zevkiniz iyice arttırmak sizin elinizde. Servis edilerek yemeye başlayabilirsiniz. 

  Zeytinyağlı Enginar Salata 

  İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde sağlık açısından oldukça önemlidir. Hatta çok faydalı bir sebze türüdür. Birkaç tane enginarı ayıklayın ve salatanın içerisine koyulan sebzeleri salatanın içine koyabilirsiniz. Yani havuç, patates ve bezelye gibi ek sebzeleri de kullanmakta fayda vardır. Daha sonra enginarları küp şeklinde doğrayın ve bir salata kabının içine diğer malzemeleri de ekleyin ve bütün malzemeleri birbirine karıştırın. Artık yemeğe hazır. Herkese afiyet olsun. 
  ]]>
  Pirinçli Enginar Dolması https://www.enginar.gen.tr/pirincli-enginar-dolmasi.html Sun, 18 Nov 2018 10:10:15 +0000 Pirinçli enginar dolması; zeytinyağlı ya da etli olarak yapılabilir. Fakat diğer enginar yemekleriyle kıyaslandığında pirinçle yapılan enginar dolmasının kıymayla yapılanı daha lezzetli olur. Enginar sebzesi diğer sebzel Pirinçli enginar dolması; zeytinyağlı ya da etli olarak yapılabilir. Fakat diğer enginar yemekleriyle kıyaslandığında pirinçle yapılan enginar dolmasının kıymayla yapılanı daha lezzetli olur. Enginar sebzesi diğer sebzelere göre daha pahalı ve zor bulunan bir sebzedir. Enginar dış görünüşü itibariyle ananasa benzer. Sert ve yeşil bir kabuğa sahiptir. Enginarı sebzesini doldurabilmek için yaprakların iç kısmın biraz açarak genişletmek ve ortada kalan kısmını da tamamen çıkartmak gerekir.

  Pirinçli enginar dolması yapımı için gerekli olan malzemeler:
  • 3 adet taze enginar,
  • 1 çay bardağı pirinç,
  • 1 adet limon.
  • 250 gr. yağlı dana kıyma,
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ,
  • 1 tutam dereotu,
  • 1 adet kuru soğan,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • Yarım çay kaşığı pul biber,
  • 5 su bardağı kaynar su,
  • 1 fiske nane.
  Pirinçli enginar dolmasının hazırlanışı: 

  Enginarın sapını kesin ve geriye kalan enginarın dış kabukların bir kat soyun. Enginarın sivri kısmından itibaren iki parmak ölçüp bu kısmı enginardan ayırın. Kalan şişman gövdenin orta kısmında bulunan mor yaprakları tamamen çıkartın. Ortaya çıkan tüylü kısmıysa kaşık yardımıyla ayıklayabilirsiniz. Enginarda hiç tüy kalmadığında içini limonla kararmaması için ovun. Daha sonra limonlu suda bir süre bekletin. Kuru soğanı yemeklik doğrayıp kıymayla birlikte kısık ateşte biraz kavurun. Daha sonra üzerine pirinç ve baharatları ekleyip yaklaşık 5 dakika boyunca pişirin. En son olarak dere otunu ekleyip ocaktan indirin. Enginarı limonlu sudan çıkartıp yıkayın. İç harcını içine doldurun. Geniş ve derin bir tencereye pirinçli enginar dolmasını dizin. Üzerine sıcak suyu ekleyip yaklaşık 50 dakika boyunca pişirin. Enginar dolmasını yemek zordur. Özellikle dış kabuğundan başlayarak bu kısımları elle yiyebilirsiniz. 

  Şimdiden herkese afiyet olsun...
  ]]>
  Garnitürlü Enginar Dolması https://www.enginar.gen.tr/garniturlu-enginar-dolmasi.html Mon, 19 Nov 2018 02:51:13 +0000 Garnitürlü enginar dolması, Enginar ve garnitürden hazırlanan bu dolma sebze ağırlıklı beslenenlerin sevip vazgeçemeyeceği yemeklerden biri olmaya adaydır. Garnitürlü enginar dolması lezzeti ile birçok kişinin beğeneceği ye Garnitürlü enginar dolması, Enginar ve garnitürden hazırlanan bu dolma sebze ağırlıklı beslenenlerin sevip vazgeçemeyeceği yemeklerden biri olmaya adaydır. Garnitürlü enginar dolması lezzeti ile birçok kişinin beğeneceği yemeklerden biridir. Her ne kadar sofralarda pek sık yer almasa da sağlıklı yaşama önem veren kişilerin ilgisini çekebilecek bu yemek kalorisi düşük besin değeri ise oldukça yüksek olan bir besindir. Sizde sofralarınızda farklı bir tada ihtiyaç duyuyorsanız ve farklı bir yemek arayışı içindeyseniz garnitürlü enginar dolmasını denemenizi tavsiye ederiz. Şimdi sizler için bu ayrıcalıklı yemeğin tarifini paylaşıyoruz. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

  Garnitürlü enginar dolması için gerekli malzemeler:
  • 4 tane enginar
  • 1 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Yarım limon
  • Enginarların üzerini geçecek kadar su
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam şeker
  Garnitür için 
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tane kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tane havuç
  • 1 tane patates
  • 1 su bardağı bezelye
  • 1 tutam tuz
  Üzeri için 
  • Yarım demet dereotu
  • Yarım limon
  Garnitürlü enginar dolması yapılışı: Öncelikle enginarları iyice temizleyin. Temizlenen enginarları kararmamaları için bir kaba alın ve üzerine biraz su ilave edin. Su içerisine ise bolca limon sıkın. Enginarlar limonlu suda bekletilirken sizde ayrı bir kap içerisine unu alın. Un üzerine, hafif şeker, tuz, zeytinyağı ve limon suyunu ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra üzerine bir miktar su ilave edin. Enginarları bir tencere içerisine alın. Ocağın altını açın ve hazırlanan kap içerisindeki sudan enginarların yüzeyini geçene kadar ekleyin. Enginarlar yumuşayana kadar kaynatmaya devam edin. Enginarlar pişerken sizde garnitürü hazırlamaya başlayın. Öncelikle soğanı soyarak yemeklik doğrayın. Ardından sarımsağı soyarak soğan içerisine çok küçük doğrayın. Daha sonra patatesi soyarak yıkayın. 

  Patatesleri nohut büyüklüğünde doğrayın. Havucu da patatese uyum sağlayacak şekilde küçük küçük doğrayın. Bezelye ve tuzu da ilave ederek bu karışımı bir tencere içerisine alın. Ocağın altını açın çok az bir su ilave edin ve sebzeler pişene kadar kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı olarak pişirin. Enginarlar pişince ocağın altını kapatın ve enginarları çıkarın. Garnitürler de pişince enginarların içini garnitürle doldurun. Enginarlar garnitürlerle doldurulduktan sonra enginar dolmaları üzerine enginarı pişirdiğiniz sudan bir kaç kaşık gezdirerek dökün. Enginarların yarısına gelene kadar enginarı pişirdiğiniz sudan tencereye ilave edin. Enginar dolmaları üzerine yarım limonu dilimler halinde paylaştırın ve ocağı tekrar açıp yaklaşık 15 dakika daha pişirin. Enginar dolmaları pişerken sizde dereotunu ayıklayıp çok küçük bir şekilde doğrayın. Doğranan dereotu üzerine hafif limon sıkabilirsiniz. Enginar dolmasının süresi dolunca ocağın altını kapatıp yemek dinlendikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Ardanın Mutfağı Enginar https://www.enginar.gen.tr/ardanin-mutfagi-enginar.html Mon, 19 Nov 2018 08:17:54 +0000 Ardanın mutfağı enginar, Devedikeni ailesinden olan enginar daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen bir sebzedir. İçerisinde çok yüksek derecede C ve K vitamini bulundurur. Son zamanlarda tüketimi oldukça artmış ve kişilerin yöne Ardanın mutfağı enginar, Devedikeni ailesinden olan enginar daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen bir sebzedir. İçerisinde çok yüksek derecede C ve K vitamini bulundurur. Son zamanlarda tüketimi oldukça artmış ve kişilerin yönelmesi de çoğalmıştır. Enginarın tüketimi kişideki günlük magnezyum ve demir gibi ihtiyaçların tamamını karşılayabilmektedir. Mutfakta değişik lezzetleri ve sunumları seven aşçılar farklı şekillerde enginar yemekleri hazırlamaktadır. Ardanın mutfağı enginar yemek çeşitleri oldukça fazladır. Bunlardan en lezzetli olan enginar dolması tarifini sizlerle paylaşalım.

  Ardanın mutfağı enginar için gerekli malzemeler,
  • 2 adet soğan
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 300 gram dana kıyma
  • 6 adet enginar
  • 1/2 bağ dereotu
  • Tuz
  • Karabiber
  • 3/4 su bardağı zeytinyağı
  • 1,5 su bardağı su
  Ardanın mutfağı enginar yapılışı,

  İlk olarak tereyağı eritilir. Ardından yıkanıp soyulan soğan eriyen tereyağının içine atılır ve kavrulur. Soğanlar kavrulmaya yakın kıymada içine atılarak hepsi bir arada kavrulmaya devam edilir. Kıyma kavrulduktan sonra tuz ve karabiber ilave edilir. Karabiberin bolca eklenmesinde bir sakınca yoktur. Tavayı ocaktan almadan önce dereotu ince ince kıyılır ve tavanın içerisine eklenir. Dereotu eklendikten sonra tava ocaktan alınır ve dolmanın içi hazır olur. Ayrı bir tencerede enginarlar dizilir ve hazırlanan kıyma tek tek enginarların üzerine doldurulur. Kıymalar paylaştırıldıktan sonra üzerine su ve zeytinyağı eklenerek tencerenin kapağı kapatılır. 30 dk kısık ateşte pişmesi yeterlidir. Piştikten sonra dinlendirilir ve sonra servis yapılır. Ardanın mutfağı enginar dolması servise hazırlanırken dereotu serpilerek sunum yapılır.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Enginar Ekstresi https://www.enginar.gen.tr/enginar-ekstresi.html Tue, 20 Nov 2018 06:09:42 +0000 Enginar Ekstresi: Oldukça değerli olan enginar yapraklarının özel sistemlerden geçirilmesi ile elde edilen enginar ekstresi içerisinde bulunan inülün ve cynarin gibi etken maddelere sahip olması bakımından en başta karaciğer dos Enginar Ekstresi: Oldukça değerli olan enginar yapraklarının özel sistemlerden geçirilmesi ile elde edilen enginar ekstresi içerisinde bulunan inülün ve cynarin gibi etken maddelere sahip olması bakımından en başta karaciğer dostu olarak bilinirken aynı zamanda birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Enginar ekstresi içerisinde bulunan polifenol bileşikler sağlık açısından oldukça faydalı olmasını sağlar. Henüz daha olgunluğa ermemiş enginarların yapraklarından elde edilen enginar ekstresi içerisinde A, C vitaminleri ile beraber aynı zamanda demir, kalsiyum, potasyum, fosfor ve manganez gibi mineralleri bulundurması bakımından gıda takviyesi olarak kullanılmakla beraber, birçok rahatsızlığa olumlu etkileri içinde kullanılabilir.

  Enginar ekstresi nasıl kullanılır, eczanelerden temin edebileceğiniz enginar ekstresini sabah ve akşam 1'er ölçek olmak üzere günde 2 ölçek kullanabilirsiniz. Bir ölçek 5 milim enginar ekstresi almaktadır. Enginar ekstresinin yemeklerden önce 1 bardak su ile alınması daha doğru olur.

  Enginar ekstresi faydaları, 
  • Karaciğer dostu olarak bilinen enginar ekstresinin en çok karaciğer ve kalp üzerinde olumlu etkileri vardır. Karaciğerin işlevlerini yerine getirmesine büyük bir oranda yardımcı olan enginar ekstresi kalp rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. 
  • Yorgunluğu giderici etkiye sahip olmakla beraber sakinlik verir. 
  • Kanı temizleyerek damar sertleşmesinin önüne geçer. 
  • Enginar ekstresi kolesterol düzeyinin dengelenmesine yardımcı olur. Kandaki üre oranını düşürür.
  • Böbrek fonksiyonlarına destek olmakla beraber taşı ve kum oluşumunun atılmasına yardımcı olur.
  • Romatizma hastalıklarına karşı oldukça faydalıdır.
  • İçerisinde insülin benzeri madde bulunduran enginar ekstresi şeker hastalığına iyi gelir. 
  • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. 
  • Mide ve bağırsakların temizlenmesini sağlar.
  • İshal kesici etkiye sahiptir.
  • Baş ağrısını önleyen enginar ekstresi ateş düşürücü etkiye sahiptir. 
  • İştah açıcı özelliği sayesinde kilo alamama problemi olan kişiler kullanabilir. 
  • Cinsel istek artması konusunda da faydalı olan enginar ekstresi vücudun güçlenmesini sağlar. 
  • Kemik yapısını kuvvetlenmesini sağlayarak kemik hastalıklarının önüne geçer. 
  • Ter kokusu problemi olan kişilerin tarafından kullanılabilir. 
  • İçerisinde bulunan yüksek miktarda demir sayesinde annemi tedavisinde oldukça etkilidir. 
  • Karaciğeri desteklemesi bakımından hepatit hastalıkları riskini engeller. 
  • Anne sütünü artırıcı etkisi vardır. 
  • Enginar ekstresinin faydaları arasında aynı zamanda göz sağlığına iyi gelmesi de sayılabilir.
  ]]>
  Enginar Yaprağı Nasıl Pişirilir https://www.enginar.gen.tr/enginar-yapragi-nasil-pisirilir.html Wed, 21 Nov 2018 05:49:40 +0000 Enginar Yaprağı Nasıl Pişirilir, pazara gittiğiniz zaman eminim ki sizin de dikkatinizi çekmiştir. Enginar satıcıları enginarları soyar ve limonlu su dolu bir kabın içerisine atarlar. Enginar yaprakları ise yerde ç Enginar Yaprağı Nasıl Pişirilir, pazara gittiğiniz zaman eminim ki sizin de dikkatinizi çekmiştir. Enginar satıcıları enginarları soyar ve limonlu su dolu bir kabın içerisine atarlar. Enginar yaprakları ise yerde çöp vaziyetinde bekler. Oysa ki enginarın en kıymetli yeri yaprağı. Bunu pek çok kimse bilmediğinden dolayı da enginar yaprağı maalesef hak ettiği yerde değil. Hiç bir sebze yada meyve enginar yaprağında ki kadar mineral içermez. Karaciğeri koruyan flavonidler içeren enginar yaprağı, aynı zamanda anti kansorejen bir madde olma özelliği taşıyor. Enginarın yapraklarında sebzesinden daha çok sinarin maddesi bulunur. Sinarin safra üretimini uyaran ve yağların sindirilmesini sağlayan bir maddedir. Sakın şaşırmayın ve hiç denemediyseniz bir kere enginar yaprağı pişirin ve bu güne kadar neler kaçırdığınızı bir görün. Enginar yaprağı nasıl pişirilir, sorusunun cevabı işte burada. Herkese kolay gelsin.

  Enginar yaprağı pişirmek için gereken malzemeler;

  • 8-9 adet saplı enginar yaprağı
  • 150 gram dana kuşbaşı et
  • 1 adet orta boy yemeklik kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet olgun domates
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 kahve fincanı kalın bulgur
  • Yarım kahve fincanı sıvıyağ
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 adet sıkılmış limon suyu
  • 1.5 su bardağı soğuk su
  • Damak tadınıza göre tuz

  Enginar yaprağı nasıl pişirilir

  İşin en bilinmeyen ve zor kısmı gibi görünse de enginar yapraklarını temizlemek çok kolay. Enginarın yapraklarının bulunduğu sap kısmında sert ve lifli bir tabaka bulunur. Nasıl pırasanın en dış katmanını soyuyorsak enginar yaprağının da lifli ve sert kısmı bıçak ile çıkarılır. Enginar yapraklarının iç kısmı dokunduğunuzda yumuşak halde olan pişireceğiniz kısmıdır. Bu kısımları doğrayarak içine limon suyu eklenmiş su dolu bir kaba alın.

  Kuşbaşı etleri suyunu salıp çekene kadar tencerede çevirin. Yemeklik doğranmış kuru soğanları ve ince kıyılmış sarımsağı, sıvıyağ ve tereyağı ile bir tencereye alıp soğanlar ve sarımsaklar pembeleşene kadar çevirin. Daha sonra kabuğu soyulmuş ve küp şeklinde doğanmış domatesleri yumuşayana kadar pişirin ve salçasını ilave edin. Enginar yapraklarını da tencereye aldıktan sonra bir kaç kez soteleyin, ve tuzunu ilave edin. Suyunu da  ekledikten sonra kısık ateşte pişirin. Enginar yaprakları yumuşamaya başlayınca yıkanmış bulguru da ilave edin. Bulgurla birlikte pişme süresi tamamlanınca altını kapatın.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Tavuklu Enginar Yemeği https://www.enginar.gen.tr/tavuklu-enginar-yemegi.html Wed, 21 Nov 2018 19:58:04 +0000 Tavuklu Enginar Yemeği, genellikle zeytinyağlısı yapılan enginar yemeğine güzel bir alternatiftir. Enginar, çoğu zaman değişik lezzeti sebebi ile tercih edilmese de aslında yararları çok fazla olan bir sebzedir. Karaciğeri temiz Tavuklu Enginar Yemeği, genellikle zeytinyağlısı yapılan enginar yemeğine güzel bir alternatiftir. Enginar, çoğu zaman değişik lezzeti sebebi ile tercih edilmese de aslında yararları çok fazla olan bir sebzedir. Karaciğeri temizleyen enginar, mevsiminde mutlaka tüketilmelidir. Tavuk eti ile hazırlandığı zaman hem doyurucu, hem de çok besleyici bir yemek olarak sofralarınızı süsleyebilir.

  Tavuklu Enginar Yemeği Tarifi  (6 kişilik)
  Malzemeler
  • 6 adet enginar 
  • 1 adet limon 
  • 1 çay kaşığı şeker
  • Yeteri kadar tuz
  • Sıcak su 
  • Zeytinyağ 
  İç Dolgu Malzemesi 
  • 1 adet havuç
  • 2 adet tavuk göğüs fileto 
  • 1 adet orta boy patates 
  • 1 adet orta boy soğan 
  • Zeytinyağ 
  • Tuz 
  • Karabiber 
  • Kırmızı pul biber (arzuya göre)
  Hazırlanışı 
  Tavuklu enginar yemeği iki aşamalı olarak hazırlaması gereken bir yemektir. Tavuklu enginar yemeğini hazırlarken öncelikle ayıklanmış ve temizlenmiş enginarlar tencereye dizilir. Enginarların üzerine limon suyu gezdirilir. Bu işlem enginarların kararmasını önlediği gibi, diğer taraftan da enginarların lezzetini arttırmaktadır. Limon suyunun ardından tuz ve şekerde tencereye eklenir ve zeytinyağ ile sıcak su konulduktan sonra pişirilmeye başlanır. Diğer tarafta enginarları doldurmak için tavuk göğüs eti küp küp doğranır. Tavaya zeytinyağ konulur ve tavuklar kavrulmaya başlanır. Tavuklar kavrulurken soğan, havuç ve patates küp küp doğranır. Kavrulan tavuk etine soğan eklenir ve 2 dakika daha kavrulduktan sonra sırası ile havuç ve patates eklenir. Tuz, karabiber ve arzuya göre pul biber eklendikten sonra enginarın suyundan 5 kaşık eklenerek pişirilmeye bırakılır. Tenceredeki enginarların pişmesine yakın tavuklu dolgu malzemesi enginar çanaklarının üzerine eşit olarak konularak, lezzetlerin iyice birbirine karışarak pişmesi sağlanır. Pişen tavuklu enginar yemeği servis tabağına alınır ve üzerine yemeğin suyundan gezdirilir. Tavuklu enginar yemeğini hazırlarken dolgu malzemesine bezelye de ekleyerek lezzeti arttırabilirsiniz.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Enginar Sapı https://www.enginar.gen.tr/enginar-sapi.html Thu, 22 Nov 2018 15:45:29 +0000 Enginar Sapı, Kıymetli bir besin olan enginarın kendisi, yaprakları ve sapı dahil olmak üzere her tarafından ayrı ayrı faydalar sağlanır. Her ne kadar enginarın sadece sebze kısmı önemliymiş gibi görünse de asıl Enginar Sapı, Kıymetli bir besin olan enginarın kendisi, yaprakları ve sapı dahil olmak üzere her tarafından ayrı ayrı faydalar sağlanır. Her ne kadar enginarın sadece sebze kısmı önemliymiş gibi görünse de asıl şifanın enginar sapı olduğunu pek çok kimse bilmez. Enginar sapı, kafeilkinik asit ve türevlerini içeren bir bitkidir. Bu asitler sinarin, kafeik asit, klorojenik asit, neoklorojenik asit, kriptoklorojenik asit gibi maddelerdir. Enginar sapı ve kendisi safra taşı olan kişiler ile enginara alerjisi olan kişiler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Enginar sapı nedir, özellikleri nelerdir

  Enginar sapı vücuda faydalı ve değerli flavonidler içerir. Bu flavonidlerin en önemlileri, luteolin ve rutin flavonidleridir.  Ayrıca seskiterpen laktonlar olan sinaropikrin, dehidrosinaropikrin, grosheimin, sinaratriol gibi önemli bileşenler enginar sapında fazla miktarda bulunmaktadır.

  Enginar sapı ve yapraklarından oluşan çay, idrar ve safra söktüren iştah açan bir özelliğe sahiptir. Enginar sapında bulunan yaprak ekstreleri, karaciğer ve safra kesesi ile ilgili hastalıklarda güvenle kullanılmaktadır.

  Almanyalı bilim adamları enginar sapının hazımsızlık sıkıntısındaki olumlu koleretik etkisini onaylamışlardır. Kan lipitlerini de fazlası ile düşürdüğü tespit edilmiştir.

  Enginar sapının diğer ilaçlar ile etkileşimine rastlanmamıştır.  Enginar sapı belli miktarlarda tüketilmelidir. Günlük doz 6 gram enginar sapı ve yaprağından oluşmaktadır.

  Enginar sapından en iyi faydayı sağlamak için enginar sapı belli boyutlarda olmalıdır. En iyi enginar sapı 8 cm civarlarında olmalıdır. Posa yönünden son derece zengin olan enginar sapı yemek ve çorba olarak da tüketilebilmektedir. Enginarda en fazla sodyum ve potasyum içeren kısım sap ve yaprakların bulunduğu kısımdır.

  Enginar sapı, sinarin maddesini en fazla içeren kısım olduğundan böbrek, bağırsak, karaciğer ve safra temizliğini en etkili şekilde yapmaktadır. Bundan dolayı asla ziyan edilmemesi gereken bir kısımdır.

  Ayrıca enginar sapı antioksidan içeriği ile idrarda ve kanda bulunan toksin içeren maddelerin ter ve idrar ile dışarı atılmasını kolaylaştırır.

  ]]>
  Enginar Suyu https://www.enginar.gen.tr/enginar-suyu.html Fri, 23 Nov 2018 11:40:24 +0000 Enginar Suyu; Enginar kış sebzelerinde arasında yer alan, sağlıklı bir bitkidir. Her besini olduğu gibi enginarı da mevsiminde, taze tüketmek en uygun olanıdır. Genel olarak ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişir. Dünya'da ise ilk Enginar Suyu; Enginar kış sebzelerinde arasında yer alan, sağlıklı bir bitkidir. Her besini olduğu gibi enginarı da mevsiminde, taze tüketmek en uygun olanıdır. Genel olarak ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişir. Dünya'da ise ilk olarak Etiyopya' yetiştirilen bir bitkidir. Daha sonra oradan yayılma göstermiş. Enginar; vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin bir sebzedir. Enginar besleyiciliği bakımından eksiksiz denilebilecek bir sebzedir. Kalori ve yağ bakımından düşük olması nedeni ile kilo almak istemeyenler ve diyet yapıp kilo vermek isteyenlerin de tercih ettiği besinlerin başında yer alır. Enginar doğal bir detoks ürünüdür. Vücuttaki organların normal çalışma fonksiyonlarını değiştiren, zararlı toksinlerin vücuttan atılımını sağlayan bir bitkidir. Roma ve Antin Yunan İmparatorluklarında enginar yaprakları sindirime destek olması için tüketilmiş. Bunun dışından enginar yaprakları; böbreklere faydalı, idrar söktürmede yardımcı, safra akışını uyarıcı olarak da kullanılır. 

  Enginar Suyu Nasıl Hazırlanır

  Enginar suyu, enginarın yapraklarından hazırlanır. Enginar temizlenir, yaprakları ayrılır. Ayıklanan enginar yaprakları orta büyüklükte bir tencerede haşlanır ve sonra soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra yaprakları sıkılır, ayrılır. 1 su bardağının dörtte biri kadarını enginar suyu ile doldurun kalan kısmını ise içme suyu ile doldurun. Bir günde 3 bardak tüketilebilir. Vücuda herhangi bir yan etkisi yoktur.

  Enginar Suyunun Faydaları

  Kan şekerini düşürür; Enginarın yapısında yer alan inülin maddesi, vücutta sindirimi yavaş olan bir karbonhidrattır, şekerin enerjiye dönüşümünde kolaylık sağlar. Ayrıca inülin maddesi insülin seviyesini düzenlemeye yardım eder ve diyabet hastalığına şifa kaynağıdır.

  Kolesterol seviyesini dengeler; Enginarın yapısında bol miktarda C vitamini, fitosterol ve yüksek lif vardır. Bu sayede olumsuz kolesterol seviyesini azaltır, olumlu kolesterole destek olur. 

  Yağların sindirimine yardımcı olur; Enginar cinarina adlı bir madde yapısında bulundurur. Bu madde sayesinde yağ sindirime destek olur ve yağın vücutta birikimini önler.

  İltihapları kurutur; Enginarın yapısındaki flavonoidler ile iltihaplar ile mücadele eder ve kardiyovasiküler hastalıkların riskini azaltır.

  Sindirime yardım eder; Enginar suyu yapısındaki yüksek lif ve su ile sindirimi geliştirici niteliktedir. Besin emilimini güçlendirir, pH dengesindeki sorunlara karşı tedavi edicidir. Kabızlık ile mücadele eder. 

  Karaciğer sağlığına olumlu etki yapar; Enginar suyu tüketimi karaciğerin optimal seviyede tekrar çalışabilmesi için gerekli olan besinleri karşılar. 

  Bunların dışında enginar suyu; 
  • Ürik asidin azalmasına destek olur.
  • Karaciğer ve böbrek yetmezliğinde tedavi edicidir.
  • Safra kesesi rahatsızlıklarının tedavisinde sıklıkla tercih edilir. 
  • Anne sütünü artırdığından özellikle loğusa kadınların tüketmesi tavsiye edilir. 
  • Sarılık ve hepatit hastalıklarında olumlu etki yapar.
  • Vücuda kuvvet verir, direnci artırır.
  • Güçlü bir idrar söktürücüdür.
  • Kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.
  • Damar tıkanıklıklarını giderir.
  • Bağışıklık sistemine güç verir.
  • Cilt sağlığına olumlu etki yapar. 
  • Vücuttaki gazı azaltır.
  • Şişkinliğe engel olur.
  ]]>
  Enginar Çiçeği https://www.enginar.gen.tr/enginar-cicegi.html Fri, 23 Nov 2018 18:22:39 +0000 Enginar Çiçeği, insanoğluna eski dönemlerden beri fayda sağlamış olan enginar içerisinde bulunan güçlü maddeler sayesinden meydana gelmiş olan rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Tam bir mineral deposu olan eng Enginar Çiçeği, insanoğluna eski dönemlerden beri fayda sağlamış olan enginar içerisinde bulunan güçlü maddeler sayesinden meydana gelmiş olan rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Tam bir mineral deposu olan enginar çeşitli yemeklerde kullanılarak tüketilmektedir. Ana vatanı Akdeniz havzası ve Kıbrıs adası olan bu sebze bileşik çiçekliler familyasına aittir. Kuvvetli bir köke sahip olan enginar ağacı çok yıllık bir bitkidir. 

  Enginar çiçeği faydaları

  • Karaciğerde meydana gelebilecek rahatsızlıklar için oldukça faydalı olan bu sebze çiçeği böbrek yetmezliğine karşı da kullanılmaktadır. Özellikler karaciğerde meydana gelen iltihaplanmaların önüne geçerek iltihabın hızlı bir şekilde tedavisi yapmaktadır. 
  • Sarılık ve hepatit türü hastalıklara karşı oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra aşırı şişmanlık gibi durumlarda da zayıflamak için kullanılmaktadır. 
  • Eklem ve eklem bölgelerinde meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı oldukça faydalı bir yapısı bulunan bu bitki çiçeğinin romatizmaya karşı iyi geldiği de uzmanlar tarafından onaylanmıştır. 
  • Bunun yanı sıra enginar çiçeği kalp dostu olarak bilinmektedir. Kalpte meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı büyük bir faydası bulunmaktadır. 
  • Kan dolaşımının düzenli bir şekilde olmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kalbi dinlenmesine yardımcı olma özelliği bulunmaktadır. Kan dolaşımının yanı sıra kanda bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasına da fayda sağlamaktadır. Ayrıca vücutta bulunan zehirli maddeleri dışarı atarak vücudun zinde kalmasına yardımcı olur. 
  • Enginar çiçeğinin bir diğer özelliği ise egzama hastalıklarına karşı faydalı bir yapısının bulunmasıdır. Bunun yanı sıra toksinlerin vücuttan atılmasına fayda sağlamaktadır. 
  • Mide bölgesinde meydana gelen rahatsızlıkların tedavisi hızlı bir şekilde yapar. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecine yardımcı olur. 
  • Vücut kaslarının sağlıklı ve güçlü bir yapıya sahip olabilmesi için enginar çiçeği tüketimi gereklidir. Bunun yanı sıra kas yırtıklarının iyileşmesi yardımcı olur ve dokuların hasar görmesini engeller. Vücudun enerji seviyesini düzelten enginar çiçeğinin vücudun genel dengesini sağlamasına da fayda sağlar.
  • Felç riskinin oluşmasını en aza indirme bakımından da oldukça faydalıdır.  Homosistein ismi verilen unsurun vücutta ki fazlalığı kalp için oldukça zararlıdır. Bu unsurun vücutta meydana getirebileceği olumsuz etkileri ortadan kaldırarak vücutta bulunan homosistein maddesini azaltır. Bu rahatsızlık metabolizmada meydana gelen bir takım sorunlardan dolayı meydana gelmektedir. Kan damarı hasarına ve kan pıhtılaşmasının artmasına neden olur.
  • Enginar çiçeği faydaları arasında saç ve cilde karşı vermiş olduğu sağlıklı bir yapıda bulunmaktadır. Vücudun büyümesi için içerisinde gerekli olan vitaminleri taşıyan bu sebze çiçeğinin düzenli ve bol miktarda tüketilmesi oldukça önemlidir. Düzenli olarak alınan enginar çiçeği saçların sağlıklı ve gür bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra saç dökülmesine ve deri dökülmesine karşı da koruma sağlayacaktır. Ayrıca ciltte meydana gelebilecek akne gibi durumların oluşmasına da engel olmaktadır.

  Enginar çiçeği ile kürler ve çaylar elde edilmektedir. Bunun yanı sıra yemeklerde de sıklıkla kullanılan bu sebzenin enfes bir tadı bulunmaktadır. Pişmeden de yenilebilen enginarın bir çok hastalık ve rahatsızlığa karşı fayda sağladığı bilinmektedir. Bu bitki yaprağından elde edilmekte olan kürler ve çayların vücuda bir faydası bulunduğundan enginar çiçeği ve enginar bitkisinin bol bol tüketilmesinde fayda vardır. 

  ]]>
  Enginar Nasıl Temizlenir https://www.enginar.gen.tr/enginar-nasil-temizlenir.html Sat, 24 Nov 2018 00:42:31 +0000 Enginar Nasıl Temizlenir, enginar genellikle pazarlarda ve marketlerde hazır temizlenmiş olarak satılmaktadır. Ancak pazardan almış olduğunuz enginarları isterseniz sizlerde evinizde kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Dışında sert bi Enginar Nasıl Temizlenir, enginar genellikle pazarlarda ve marketlerde hazır temizlenmiş olarak satılmaktadır. Ancak pazardan almış olduğunuz enginarları isterseniz sizlerde evinizde kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Dışında sert bir kabuğu olan enginarın doğru temizleme tekniği ile sizde zorlanmadan evde temizleyebilirsiniz. Enginarın dışındaki kaba olan yapraklarını temizledikten sonra en sağlıklı pişirme yöntemi kesmeden bütünü ile pişirmektir. Aslında enginarın sağlık için en yararlı olan kısmı pişen yapraklarının iç tarafında bulunan etli kısmıdır. Ayrıca sakız enginarın yaprakları hem çok lezzetli hem de oldukça sağlıklıdır. Eğer enginarın tüm yapraklarını soymanız gerekiyorsa bu işlemi mutlaka pişirmeden önce yapmalısınız. Bu sayede enginarın hem besin değerini hem de lezzetini korumuş olursunuz. 

  Enginar Nasıl Temizlenir, Püf Noktaları Nelerdir

  Enginarı soyarken ellerinize eldiven giyerseniz dış kabuğunun rengi elinize geçmemiş olur. Bu arada enginarın taze olup olmadığını anlamak için sap kısmından tutarak sağa sola sallayın, eğer elastik olarak enginar sallanıyorsa taze olduğunu gösterir. Ancak hanımlar enginarı seçerken mutlaka yapraklarının çok açılmamış, yarası beresi olmamasına, sıkı olmasına ve ağır olmasına dikkat etmelisiniz. 

  Sakız Enginar Nasıl Temizlenir, sakız enginar Bayrampaşa enginarı'na göre biraz daha farklı temizlenir. Özellikle sakız enginarın körpe yaprakları pişirilirken de kullanılır. sakız enginarı temizlenirken sadece alt kısmında kalan 2 sıra yaprağı kopartılır ve tepesindeki yapraklar keskin olan bir bıçak yardımı ile kapak şeklinde kesilerek temizlenir. Enginarın üst kısmında yaprakların kalması gerekmektedir. Daha sora kaşık ile göbek kısmında bulunan tüyleri kolayca çıkarabilirsiniz. Sakız enginarının sap kısmı kesildikten sonra salatalarda, cacık da, yemekte ve çorbada kullanmak için ayırırız. Enginarı temizleme işlemi bittikten sonra kararmasın diye limonlu suyun içerisinde bekletebiliriz. 

  Bayrampaşa Enginarı Nasıl Temizlenir, özellikle çanak kısmı kalacak şekilde Bayrampaşa enginarı temizlenmelidir. Öncelikle enginarı kesme tahtasının üzerine yan yatıralım ve üst kısmından iki parmak kadar keskin olan bir bıçak yardımı ile keserek çıkaralım. Ardından en dış kısımda kalan sert yaprakları elimiz ile teker teker kopartalım. Daha sonra enginarı çevirerek kalan yaprak kalıntılarını keskin bıçak ile düzeltin. Enginarın iç kısımında bulunan tüylü bölgeyi kaşık ile oyarak çıkarabilirsiniz. Göbeğin iç kısmını kararmaması için mutlaka yarım limon ile ovduktan sonra limonlu suyun içinde bekletmelisiniz. 
  ]]>
  Enginar Üretimi https://www.enginar.gen.tr/enginar-uretimi.html Sat, 24 Nov 2018 16:15:23 +0000 Enginar Üretimi, Kaliteli enginar yetiştirmek amacıyla ekilecek ürünün senelik mahsullerden dikilmesi gerekir. Enginar üretimi genel olarak bitki yetiştiriciliği olarak kaliteli verim oluşturmaktadır. Bitkisel olarak yetiştirilen v Enginar Üretimi, Kaliteli enginar yetiştirmek amacıyla ekilecek ürünün senelik mahsullerden dikilmesi gerekir. Enginar üretimi genel olarak bitki yetiştiriciliği olarak kaliteli verim oluşturmaktadır. Bitkisel olarak yetiştirilen ve daha sonra dikilen enginar 1. kalite hasat oluşturacaktır. Fakat son zamanlarda gerçekleştirilen enginar tohumundan üretim enginarın 2. kalite hasat vermesine neden olmaktadır. Enginar filizlerinin iyi kalitede olası için dikilen enginar üretimi bitkisel üretim olmalıdır. Fakat yapılan araştırmalara göre tüketicilerin talebi ve uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda tohum üretimi enginarın görünüm itibariyle ve tat olarak daha iyi olduğu belirtilmiştir. Bu sayede yetiştirilecek olan enginarın mahsulün uzun süreli yer kaplamadığı için senelik olarak üretimi tarım alanlarının yeterli olmadığı yerlerde olanak sağlamıştır. 

  Enginar Üretiminde Enginar Tohumu 

  Enginar çiçeklerinin tozlanması ve döllenme işlemi tamamlandığında hem yaprakları hemde taç oluşturan yapraklar beyazlar. Enginar üretiminde bitki erkek ve dişi organının meydana getirdiği tüylü olan kısım kurur ve tabla kısmında tohumlar meydana getirir. Enginar tohumları mor, siyah renginde ve kırçıllı bir yapıdadır. Çimlenme ömrünü 4 ile 6 yıl aralığında korumaktadır.

  Enginar Üretimi Nasıl Yapılır
  • Enginar üretiminde gerekli olan toprak: Enginar üretimi sağlıklı yapılması ve iyi hasat alınması için toprak oldukça önemlidir. Enginarın çok yıllık bir bitki olmasından dolayı toprağın derin, humuslu yapıya sahip topraklardan iyi üretim yapılır. Enginar kum olan ve yapı itibariyle zayıf toprakları sevmez. Enginar kumlu toprakta yetiştirildiği vakit enginar hasat zamanı kısalır fakat hasat edilen enginar kafası küçük olur, verim azalır yani bu husus avantaj sağlamaz. Yine de kumlu topraklarda üretim yapılacaksa sulama iyi yapılmalıdır. Aşırı derecede humus olan topraklarda ise enginar kökleri çürüyeceği için uygun toprak seçimi yapılmalıdır. Enginar üretiminde toprak pH derecesi 5 ile 6 olmalıdır. Organik madde miktarı ise yüzde 2 oranını geçmemelidir. Güney kısımlarda enginar üretimi yapılmalıdır.
  • Enginar üretimi için uygun olan hava: Enginar üretiminde uygun hava koşulları gündüz vakitlerinde 24 derece sıcaklıkta gece ise 12 derece olarak yetişme alanını uygun gören bir bitkidir. Enginar üretiminde iyi verim alınması için en uygun hava derecesi 8 derece ile 28 derece arasıdır. Bu sıcaklık değerlerinde sene boyunca enginar üretimi yapılabilir.
  Enginar Üretimi İçin Gerekli Görülen Bakım 

  Enginar üretimi yapılacak toprak iyi seçildiği taktirde üretim iyi olacaktır. Enginar üretiminde gerekli görülen bitkisel yetiştirme yada çekirdek yetiştirme sonrasında enginar bitkisi sulamasına, uygun hava koşullarında üretimi yapılmasına, gübrelemeye, çapa yapmaya ve enginar temizliğine dikkat edilirse hasat oldukça iyi olacaktır.
  ]]>
  Enginar Nasıl Pişer https://www.enginar.gen.tr/enginar-nasil-piser.html Sun, 25 Nov 2018 07:12:04 +0000 Enginar nasıl pişer, enginarı pişirmek pek çok hanım için zor olabilir. Ancak sanıldığı kadar zor pişen bir sebze değildir. Enginarın en zor tarafı ayıklama kısmıdır. Ama buna bile çare bulundu. Pazarlarda, manavlarda bile Enginar nasıl pişer, enginarı pişirmek pek çok hanım için zor olabilir. Ancak sanıldığı kadar zor pişen bir sebze değildir. Enginarın en zor tarafı ayıklama kısmıdır. Ama buna bile çare bulundu. Pazarlarda, manavlarda bile ayıklanmış enginar bulmak çokta zor değil. Enginarı hazır ayıklanmış şekilde alarak, kolayca pişirebilirsiniz. Aslında enginar ayıklamanın birkaç püf noktası dışında çok zor olmadığını da söylememiz gerekir. Sizlere vereceğimiz enginar tarifiyle enginarın nasıl kolay ayıklandığını, nasıl kolay piştiğini göreceksiniz. Enginar tariflerinin bir kısmı zeytinyağlı hazırlanır, bir kısmı da etli olarak pişirilir. Hepsi de birbirinden lezzetli olur. Zeytinyağlı pişen enginara bazıları baklayı taze olarak kabuklu şekilde, bazen iç bakla ilavesiyle pişirir. Bu şekilde de harika olur. Birde enginar yemeklerinin en yakışan malzemesi dereotudur. Dereotu kullanmadan enginar pişirmeyin. Dolmasına da, yemeğine de, salatasına da pek yakışır. Sizlere enginar nasıl pişer, nasıl hazırlanır bunun için vereceğimiz tarifte hepsini açıklayacağız.

  Enginar nasıl pişer, malzemeler nelerdir
  • 4-5 tane enginar
  • 1 çay bardağı bezelye
  • 400 gram kemiksiz tavuk but eti
  • 2 adet havuç
  • 1 adet patates
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 adet limon
  • Yarım demet maydanoz
  • Damak tadınıza göre tuz
  • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı un
  Enginar nasıl pişer

  Enginarı bugün tavuklu olarak pişireceğiz. İlk önce enginarları ayıklamamız gerekiyor. Bir kenarda derin bir kasenin içine su koyarak içine limonu sıkalım. Bunu ayıkladığımız enginarlar kararmasın diye hazırlıyoruz. Önce enginarların sapların dibinden keselim. Dışındaki yaprakların sert olanları tek tek koparalım. Elimizde taze yapraklı baş enginarlar kalsın. Bunların yapraklarını aralayarak orta kısmını açalım. İçinde bulunan tüyleri bir kaşık yardımıyla temizleyelim. Enginarın tepesinden uç tarafından yaprakların uç kısmını düz şekilde keselim. Yaprakların dip tarafları en taze olan yerleridir. Sonra enginarı dört parçaya bölelim. Kararmaması içinde hemen hazırladığımız limonlu suyun içine koyalım. Diğer enginarları da aynı şekilde hazırlayalım. Saplarını da unutmayalım. Dış kabuklarını soyarak taze olan kısımlarını bölerek limonlu suya atalım. Enginarları hazırladık. Şimdi enginar nasıl pişer neler yapmamız gerekiyor bunlara göz atalım.

  Unutmadan enginarı hazır ayıklanmış alırsanız, muhtemelen çanak şeklinde satılır. Bununla da yemeğinizi pişirebilirsiniz. Tek kaybınız taze yapraklarının lezzetinden mahrum kalacaksınız. Şimdi tavuk etini kuşbaşı doğrayın. Kuru soğanı da havuçla birlikte yemeklik doğrayarak tencerede zeytinyağı ile birlikte kavurun. Buna tavuk etlerini de ilave ederek kavurmaya devam edin. Bezelyeyi ister konserve olarak, isterseniz taze olarak kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz taze kullanmanızın daha iyi olacağı şeklindedir. Tencereye limonlu suyun içindeki enginarları atın. Bezelyeleri ve doğranmış patatesi de koyun. Birkaç defa karıştırın ve yemeğin tuzunu da ilave edin. İçine unu koyarak, enginarları geçmeyecek şekilde sıcak su ilave edin. Ocağın altını kısığa ayarlayın ve enginarın pişmesini bekleyin. Enginar pişince ocağı kapatarak, üzerine kıydığınız dereotunu koyun. Artık enginar yemeği servise hazır. Enginar nasıl pişer gördük, sıra lezzetini tatmaya geldi.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Bezelyeli Enginar Yemeği https://www.enginar.gen.tr/bezelyeli-enginar-yemegi.html Sun, 25 Nov 2018 14:21:25 +0000 Bezelyeli enginar yemeği, Bol bezelyeden hazırlanan bu yemek birçok kişinin severek yediği yemeklerden biridir. Sıkça sofralarda yer alan bezelyeli enginar yemeği genellikle sofralarda ana yemek olarak yer almaktadır. Sağlıkl Bezelyeli enginar yemeği, Bol bezelyeden hazırlanan bu yemek birçok kişinin severek yediği yemeklerden biridir. Sıkça sofralarda yer alan bezelyeli enginar yemeği genellikle sofralarda ana yemek olarak yer almaktadır. Sağlıklı beslenmeye önem verenlerin sıkça sofralarında bulundurduğu bezelyeli enginar yemeği besin değeri yüksek, kalorisi ise düşük olan bir besindir. Sizde sofralarınızda bezelyeli enginar yemeğini görmek istiyorsanız işte tarifi. Herkese tavsiye ederiz. 

  Bezelyeli enginar yemeği için gerekli malzemeler:
  • 5-6 tane taze enginar
  • 2 su bardağı bezelye
  • 1 tane büyük kuru soğan
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 tutam tuz
  • Yarım çay bardağı limon suyu
  Süslemek için:
  • 1 tutam dereotu
  • 1 tutam maydanoz
  Bezelyeli enginar yemeği yapılışı: Öncelikle enginarları iyice ayıklayın. bol su ile yıkanan enginarları kararmaması için bir kab içerisine alıp üzerine su ilave edin. Daha sonra bu su içerisine limon suyu ekleyip karıştırın ve bekletin. Kab içindeki enginarları 5-6 parçaya bir bıçak yardımı ile bölün. Daha sonra kuru soğanı çok küçük bir şekilde doğrayın. Bir tencere içerisine doğranan kuru soğanı alarak içerisine yağı ilave edip ocağın altını açın. Kısık ateşte soğanı kavurmaya başlayın. Ara ara karıştırarak kavurduğunuz soğanların içine taze bezelyeleri ilave edin. Eğer taze bezelye mevsiminde değilseniz veya evde yoksa konserve bezelyede kullanabilirsiniz. Ardından zaman geçmeden enginarları kavrulan soğan ve bezelye içerisine ilave edin. Pişerken hafif sulanan sebzeler biraz kavrulduktan sonra üzerine bir miktar su ilave ederek iyice pişmeye bırakın. Ortalama 40 dakika kısık ateşte pişirilen bezelyeli enginar yemeğinin süresi dolunca suyunu biraz çekecektir. Bezelyeli enginar yemeği pişince ocağın altını kapatıp yemeği 5-10 dakika dinlenmeye bırakabilirsiniz. Daha sonra tabaklara alıp sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Tabakların üzerine dereotu ve maydanoz serpiştirerek servisinize görsellik kazandırabilirsiniz. Artık bezelyeli enginar yemeği hazır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Düdüklüde Enginar https://www.enginar.gen.tr/duduklude-enginar.html Mon, 26 Nov 2018 01:36:21 +0000 Düdüklüde enginar, yapımı hem çok kolay hem de çok lezzetli bir tariftir. Özellikle zeytinyağlı yapılması lezzetini muhteşem yapmaktadır. Damakta bıraktığı o lezzetli sayesinde zeytinyağlıların vazgeçilmezleri arası Düdüklüde enginar, yapımı hem çok kolay hem de çok lezzetli bir tariftir. Özellikle zeytinyağlı yapılması lezzetini muhteşem yapmaktadır. Damakta bıraktığı o lezzetli sayesinde zeytinyağlıların vazgeçilmezleri arasındadır. Ayrıca şık sunumu ile zeytinyağlı enginar sayesinde misafirlerinize çok güzel sofralar hazırlayabilirsiniz. 

  Enginar üzerinde yapılan en son araştırmalar ile bir sebze olmasının yanında içindeki vitamin ve mineraller sayesinde, zehir atıcı özelliği ile bazı hastalıkların tedavisine yardımcı olmaktadır. Özellikle enginar yaprakları, dünyanın her yerinde ve ülkemizde doktor tedavisinin yanında alternatif olarak halk arasında bazı rahatsızlıklarda kullanılması için tavsiye edilmektedir. Özellikle iştah açmada, kalp rahatsızlıklarında, mide rahatsızlıklarında, idrar söktürücü, şeker hastalıklarında ve kan temizleyici olarak sık tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda içeriğinde kolesterol olmadığı gibi kolesterol düşürücü özelliği bulunmaktadır. 

  Düdüklüde enginar tarifi için gerekli malzemeler;
  • 4 veya 5 adet enginar
  • Yarım su bardağı zeytinyağı
  • 2 adet orta boy soğan
  • 2 adet orta boy patates
  • 2 adet havuç
  • 1 su bardağı bezelye içi
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 adet kesme şeker
  • Yarım limonun suyu
  • İsteğe bağlı olarak dere otu
  Düdüklüde Enginar tarifi hazırlanışı

  İlk önce zeytinyağı, düdüklü tencereye koyarak kızdırın ve üzerine yemeklik olarak doğranmış soğanları ilave ederek bir veya iki dakika güzelce kavurun. Daha sonra tuz ve şekeri ekleyin. Hemen arkasından küp küp doğranmış havuç, bezelyeler ve patatesi ekleyin ve bir miktar beraber pişirin. Pişirdikten sonra enginarları garnitürlerin üzerine güzelce ters olarak yerleştirin. Limon suyunu ve 1 bardak suyu üzerine ilave edin. İlave ettiğiniz su garnitürlerin üzerine çıkacak fakat enginarları geçmeyecek şekilde olmalıdır. Daha sonra düdüklü tencerenin kapağı kapatılarak sebze pişirme kademesine ayarlanarak buhar çıktıktan sonra 15 dakika pişirilir. Nefis ve harika lezzet olan düdüklüde enginar soğuk olarak servis yapılmaktadır. 

  Afiyet olsun.
  ]]>