Kuzu Etli Enginar Tarifi ve Malzemeleri
13 Temmuz 2024

Kuzu Etli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Kuzu Etli Enginar

Enginar tarifleri arasında kuzu etli enginar, özel bir yere sahiptir. Zeytinyağlı tariflerden etli tariflere, salatasından yemeğine ve dolmasına kadar pek çok enginar tarifi bulunmaktadır. Ancak içlerinde belki de en lezzetlisi kuzu etli enginardır. Enginar ve kuzu etinin uyumu bir harikadır. Bu tarifi taze enginarla yapmanızı tavsiye ederiz. Ancak enginar her yöremizde yetişmiyor ve mevsimi de fazla uzun sürmüyor. Bu yüzden konservesi veya dondurulmuş olanı da kullanılabilir. Özellikle taze ve kılçıksız enginarı yaz sıcakları başlamadan tüketmek gerekir. Enginarı sevenler, zamanı geçmeden derin dondurucuya atarlar. Bu tarifte biz taze enginar kullandık; siz de bulabilirseniz tazesine öncelik verin. Olmazsa diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Kuzu etli enginar yemeğini pişirmeye başlayalım.

Kuzu Etli Enginar İçin Gerekli Malzemeler

  • 5 baş saplı enginar
  • 350-400 gram kemiksiz kuzu eti (tercihen kuzu but eti)
  • 1 adet limon
  • 3/4 çay bardağı sızma zeytinyağı
  • Yeteri kadar tuz
  • 1 adet havuç
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 adet iri kuru soğan
  • Yarım demet dereotu

Kuzu Etli Enginar Nasıl Yapılır?

Gerçek enginar severler, enginarı alırken ayıklanmış olanını tercih etmezler. Taze olan saplarını ve yapraklarını bile değerlendirirler. Siz de enginarı ayıklatmadan aldıysanız önce bunları ayıklayalım. İlk olarak enginarın dışındaki en kart yapraklarını koparalım. Daha sonra sapını dibinden keserek, başın orta kısmındaki tüylerini bir kaşık yardımıyla temizleyelim. Sonra enginarın en uç kısımlarını bıçakla keselim. Burası yapraklarının nispeten sert olduğu yerlerdir. Bıçakla enginarı dörde bölelim. Ardından bir kabın içine hazırladığımız limonlu ve unlu suyun içine kararmaması için atalım. Diğer enginarları da aynı şekilde ayıklayalım. Enginarın kestiğimiz saplarının kabuklarını soyalım. Bunların baş kısmına yakın olan taze yerlerini de yaklaşık 2 cm kalınlığında doğrayarak enginarların yanına atalım. Artık enginarlar hazır, yemeğimizi pişirmeye başlayabiliriz.

Tencerenin içine kuru soğanı yemeklik doğrayarak, havucu halka şeklinde doğrayarak zeytinyağı ile sotelemeye başlayalım. Buna kuşbaşı kuzu etini de ilave ederek kavurma işlemine devam edelim. Et biraz pişince enginarları süzerek tencerenin içine alalım. Buna tuzu da ilave ederek biraz karıştıralım. Taze enginar kullandığımız için yaprakların taze kısımlarından da faydalanmış oluyoruz. Kuzu etli enginar yemeği böyle daha lezzetli olur. Bazı yörelerde bu yemeği domatesli yapsalar da bu şekilde beyaz daha lezzetli oluyor. Bu konuda tercih size kalmış. Yemeğin içine üzerini geçmeyecek kadar sıcak su ilave edin. Yarım kaşık kadar da un ilave ederek, kısık ateşte pişirin. Kuzu etli enginar pişince ocağı kapatarak, üzerine ince kıyılmış dereotunu serpin. Daha sonra yemeğinizi servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Enginar Çeşitleri Nelerdir?

Enginar Çeşitleri Nelerdir?

Enginar Nasıl Pişer?

Enginar Nasıl Pişer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Düdüklüde Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Düdüklüde Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yaprağı Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yaprağı Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yemek Çeşitleri Nelerdir?

Enginar Yemek Çeşitleri Nelerdir?

Patatesli Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri