Çiğ Enginar Yemenin Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Çiğ Enginar Yemenin Faydaları Nelerdir?

Çiğ Enginar Yemek:

Enginar, papatyagiller ailesinden gelen ve mavi-mor renkli çiçeklere sahip, 50 ile 150 santimetre kadar uzanabilen çok yıllık otsu bir bitkidir. Genellikle Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Vücuda pek çok yararı olan enginarın, özellikle karaciğer ve kalp sağlığına faydaları bulunmaktadır. Çiğ enginar yemek, enginarın bu yararlarını daha da artıracaktır.


Nisan ayından başlayarak, yaz sonuna kadar yetişebilen enginarın en önemli faydası karaciğeri temizlemesi ve safranın akışını kolaylaştırmasıdır. Ayrıca yorgunluğu giderme, vücuda dinçlik verme, kanı temizleme ve karaciğeri besleme gibi pek çok yararı vardır. Ek olarak, enginar:

  • Kanda bulunan yağ ve kolesterol seviyelerini düşürür.
  • Böbreklerin çalışmasını düzenler ve vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.
  • Güçlü bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
  • Kandaki kolesterol düzeyinin ayarlanmasına yardımcı olur.
  • Kan şeker seviyesini düşürür.

Enginar Nasıl Yenir?

Enginar sebzesinin yenen kısmı, yapraklarının altında yer alan etli çiçek kısmıdır. Çiçek tablasının kartlaşması beklenmeden taze olarak yenilmesi gerekmektedir, çünkü sonradan ipliksi tabaka oluşur ve bu durumda çiğ enginar yemek zor hale gelir. Bu bitkinin yeni sürgünleri, yani çiçek sapları da körpe olarak soyulduktan sonra çiğ olarak yenebilir. İlkbaharda baş bağlayan enginar, ülkemiz mutfağında dolma, bezelye veya bakla ile hazırlanan enfes zeytinyağlı yemekler şeklinde de tüketilir. Pişmiş ya da çiğ enginar yemenin yanında, körpe çiçek sapları ve yaprağının kaynatılarak ortaya çıkan suyunun içilmesi de önerilmektedir.

Enginarın bütün bu faydalarını görmek için, konservesinden ziyade mevsiminde tazesinin bol miktarda yenilmesi önerilir. Zengin mineral unsurlar taşıması nedeniyle özellikle mevsiminde çiğ enginar yemek, haşlayarak salatalara eklemek veya zeytinyağlı ya da pirinç-bulgur harcıyla içini doldurup dolma yapmak, yapraklarından da faydalanarak tüketmek vücut için oldukça yararlıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Enginar Sapı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Sapı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

İç Baklalı Enginar Tarifi ve Malzemeleri

İç Baklalı Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Enginar Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Salatası Tarifi ve Malzemeleri