Enginar Bitkisi Türleri ve Özellikleri
20 Haziran 2024

Enginar Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Enginar bitkisi, doğada yer alan ve papatyagiller familyasından olan çok yıllık bir bitkidir. Enginar bitkisinin sağlık açısından birçok faydası bulunur. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılır. Enginar bitkisi ılıman iklimleri seven bir bitkidir ve özellikle kışları ılık geçen yerlerde yetiştirilir. Soğuğa karşı dayanıklı olmadığından, toprak üstünde bulunan kısmının donması sonucu ölebilir.

Türkiye'de iki çeşit enginar bitkisi yetiştirilir: Bayrampaşa enginarı ve sakız enginarı. Bu çeşitler İzmir, Karaburun, Çeşme ve Bayrampaşa bölgelerinde yetiştirilir. Enginar bitkisi mutfaklarımızda kullandığımız sebzeler arasında bulunur. Son yıllarda popüler olmasına rağmen, önceki dönemlerde mutfakta tüketimi fazla değildi. Ancak yapılan araştırmalar ve tanıtımlar sayesinde son zamanlarda tüketimi artmıştır. Enginar bitkisinin yaprağı ve iç kısmında bulunan etli kısmı tüketilir. Oldukça faydalıdır ve içerdiği vitaminlerden dolayı sağlık açısından önemlidir.

Enginar Bitkisinin İçeriği

Alternatif tıpta enginar bitkisinin yapraklarının ve etli kısmının tüketilmesi birçok hastalığa şifa sağlar. En sağlıklı kısmı yaprağıdır. Yaprak kısmında "sinarin" adı verilen yararlı bir madde bulunur. Yüksek oranda sinarin içerdiği için birçok hastalığın giderilmesinde faydalıdır. Enginarın sapı, yaprakları ve üzerindeki çiçek kısmı bitkisel tedavide kullanılır. Ayrıca enginarın haşlanarak elde edilen suyunun da birçok faydası vardır. Lifli bir bitki olmasının yanı sıra içerdiği E vitamini, B1, B2, B6, C ve A vitaminleri açısından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan yüksek mineraller, kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, demir, potasyum ve çinko bakımından da zengindir. Enginar bitkisinin içeriğinde yer alan kuersetin, gallik asit ve rutin sayesinde birçok hastalığı giderir. Yüksek oranda antioksidan içerir.

Enginar Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Enginar bitkisi kalp hastalıkları, kolesterol seviyesi ve kanser hastalıklarının giderilmesinde fayda sağlar. Tüketilmesiyle bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunur. Ayrıca karaciğerde bulunan yağlanmanın giderilmesinde son derece etkilidir. Enginar bitkisi kullanımıyla sinarin sayesinde karaciğerin temizlenmesi sağlanırken; bu süreç içerisinde karaciğer hasarını giderir. Enginar bitkisinin kan şekerini düşürme etkisi vardır. Ayrıca vücut içerisinde bulunan hücrelerin yenileyici özelliğini artırır. Bu sebepten dolayı sindirim sistemine büyük katkısı vardır. Enginar bitkisi kullanılarak diyet yapılır. Özellikle içerdiği düşük kalorili sebebiyle yağ yakma özelliği bulunur. Ayrıca detoks etkisi yaratır. Özellikle vücutta yer alan zararlı toksinlerin vücuttan atılarak idrar yolu ile dışarı çıkarılmasına fayda eder.

Enginar Bitkisi Tüketimi

Enginar bitkisi çiçek açmadan önce yaprakları kapandığı zaman hasat edilir. Yapraklarının fazla olgunlaşmadan hasat edilmesi önemlidir. Enginar ayıklanmış olarak veya kapalı şekilde satılır. Bu süreçte açık olan enginarın limon suyunda bekletilmesi gerekir; aksi halde kararma yapar. Bu sebepten dolayı kapalı enginarın alınarak tüketilmesi daha sağlıklıdır. Tüketilmeden önce kabukları soyularak pişirilmesi gerekir. Enginarın iç kısmında etli bir bölüm bulunur. Çok lezzetli ve sağlıklı olması sebebiyle uygun pişirme tekniği ile tüketilerek faydalanılır. Enginar bitkisinin buharda pişirilmesi halinde içerdiği vitaminleri koruduğu açıklanmıştır. Haşlanması halinde vitaminlerinde azalma olur. Bu sebepten dolayı haşlanmış suyunun da tüketilmesi fayda sağlar. Zeytinyağlı olarak pişirilmesi önerilir. Yapraklarının salata olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Etli kısmının ise fırında, haşlama veya salatalar içerisinde tüketilmesi önerilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Enginar Kaç Kalori?dir?

Enginar Kaç Kalori?dir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tavuklu Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Tavuklu Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Terbiyeli Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Konservesi Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Konservesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Enginar Dolması Nasıl Yapılır?

Enginar Dolması Nasıl Yapılır?

Güncel

Kıymalı Enginar Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Kıymalı Enginar Dolması Tarifi ve Malzemeleri