Bezelyeli Enginar Dolması Tarifi ve Malzemeleri
19 Temmuz 2024

Bezelyeli Enginar Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Bezelyeli Enginar Dolması

Bezelyeli enginar dolması, zeytinyağlı olarak hazırlanabilecek en lezzetli ve sağlıklı yemeklerden biridir. Enginar, kalp dostu olarak bilinir ve özellikle "enginar kalbi" olarak adlandırılan çiçeğe benzer kısmı, enginarın en faydalı yeridir. Bu hafif ekşi bölüm, salata olarak hazırlanabileceği gibi konserve olarak da yapılabilir. Enginar, özellikle zeytinyağlı olarak pişirilen bir sebzedir. Zeytinyağlı olarak hazırlanan enginarın içi genellikle çeşitli garnitürlerle doldurulur. Ancak bazı yörelerde kıyma kullanarak da enginar yemeği hazırlanır. Bu sağlıklı bitkiden en iyi şekilde faydalanabilmek için, evde hazırladığınız bezelyeli garnitürden yararlanmanızı tavsiye ederim.

Bezelyeli Enginar Dolması İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 6 adet ayıklanmış enginar
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 adet limon
  • 1 adet havuç
  • 1 adet patates
  • 1 çay bardağı çiğ bezelye
  • 1 tutam dereotu
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • Yeteri kadar tuz

Bezelyeli Enginar Dolması Nasıl Yapılır?

Bezelyeli enginar dolması için öncelikle ayıklanan enginarları iyice yıkayın ve suyunu süzün. Daha sonra yayvan bir tencereye dizin. Üzerine zeytinyağının yarısını ve bir çay bardağı ılık su ilave ederek kısık ateşte pişirmeye başlayın. Enginarların kolay pişmesi için tencerenin kapağının kapalı olması gerekmektedir. Diğer taraftan garnitürü hazırlamaya başlayın. Havuç ve patatesi küp küp doğrayın. Bir tencereye alın ve üzerine bezelye ile ılık su ilave ederek haşlayın. Ocaktan indirmeden önce tuzunu da ekleyin.

Enginarlar çatalla yenilebilecek yumuşaklığa ulaştığında ocaktan indirin. Üzerine hazırlanan garnitürü doldurun ve limon dilimiyle süsleyin. Tuz, şeker, dereotu ve kalan zeytinyağını da ekleyip biraz suyla birlikte lezzetlerin karışması için kısa bir süre kaynatın. Bezelyeli enginar dolması artık servise hazırdır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Rağıb

19 Temmuz 2024 Cuma

Bezelyeli enginar dolması yaparken enginarların tam olarak yumuşadığını nasıl anlayabilirim? Garnitürün tam kararında pişmesi için hangi önerileri dikkate almalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rağıb, enginarların tam olarak yumuşadığını anlamak için bir bıçak ya da çatal kullanarak kontrol edebilirsin. Bıçak ya da çatal enginarın taban kısmına kolayca girebiliyorsa, enginarlar yeterince yumuşamış demektir. Garnitürün tam kararında pişmesi için şu önerileri dikkate alabilirsin:

1. İlk olarak bezelyeleri ve havuçları ön pişirme yaparak biraz haşlamanı tavsiye ederim, böylece enginarlarla birlikte piştiğinde tam kararında olacaklardır.

2. Enginarların üzerine limon suyu sıkmak, hem kararmalarını önler hem de daha lezzetli olmalarını sağlar.

3. Dolma harcını hazırlarken, malzemeleri eşit şekilde karıştırarak ve tuz, karabiber gibi baharatlarla tatlandırarak dengeli bir lezzet elde edebilirsin.

Böylece enginar dolmanın hem enginar kısmı hem de garnitürü tam kararında pişmiş olur. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Enginar Konservesi Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Konservesi Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yaprağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yaprağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çayı Faydaları Nelerdir?

Enginar Çayı Faydaları Nelerdir?

Enginar Nasıl Ayıklanır?

Enginar Nasıl Ayıklanır?

Pirinçli Enginar Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Enginar Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Enginar Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Enginar Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Güncel

Dondurulmuş Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Dondurulmuş Enginar Tarifi ve Malzemeleri