Enginar Kapsülü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Enginar Kapsülü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Enginar kapsülü; İçeriğinde birtakım yararlı bileşenler ile oldukça faydalı vitaminler bulunduran enginar bitkisi, sağlık açısından olan avantajları bakımından oldukça değerli sebzeler arasındadır. Özellikle de karaciğer gibi vücut için oldukça önemli bir organa olan katkılarından dolayı oldukça ön plana çıkan bu sebzenin birçok sağlık alanına sağlayacağı olumlu etkilerinden yararlanabilmek için kapsülleri üretilmiştir. Enginarkapsülleri ekonomik açıdan oldukça uygun olarak piyasada bulunmaktadır. Eczanelerde ve internetten sipariş edip temin edebileceğiniz enginar kapsüllerinin içerisinde bulunan cynarin olarak adlandırılan madde sayesinde birçok organının fonksiyonları desteklenir ve bu sayede şifa bulunmuş olur. İlk olarak Almanya da kullanılan enginar kapsülü, son yıllarda bütün dünyada oldukça yaygın kullanılır duruma gelmiştir.

Enginar kapsülü nasıl kullanılır, enginar kapsülülünün bir adedi 320 miligramdır. Rahatsızlığa göre günde 2 ya da 3 kapsül olmak üzere yemekler ile veya yemeklerden sonra bir miktar su ile kullanılması önerilir.


Enginar kapsülü faydaları nelerdir?

 • Özellikle karaciğer üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmış olan enginar kapsülü, safra kesesine görevlerini yerine getirmesinde destek olur.
 • Karaciğeri zararlı maddelerden arındırmakla beraber özellikle de alkol kullanan kişilere tavsiye edilir.
 • Antioksidan özelliğe sahip olması sayesinde karaciğer etrafında yer alan hücrelerin yıpranmasının önüne geçer ve bu sayede karaciğerden kaynaklanacak birçok hastalığın riskini engellemiş olur.
 • İçerisinde bulunan luteolin maddesinden dolayı kötü kolesterol seviyesini düşürmekle beraber iyi kolesterol seviyesini yükseltir. Kolesterol üzerinde denge kurması sayesinde de kalp sağlığının korunmasını sağlar.
 • Enginar kapsülü içerisinde bulunan insülin maddesi sayesinde kan şekerinin dengede tutulmasını yardımcı olmakla beraber diyabet hastalığı ile savaşır.
 • Sindirim sistemi açısından da oldukça faydalı olan enginar kapsülü sindirim sistemini düzenler ve mide ağrılarına iyi gelir.
 • Hassas bağırsak sendromu rahatsızlığından dolayı ortaya çıkacak şikâyetlerinin azalmasını sağlar.
 • Dokuların korunmasına katkı sağlayan enginar kapsülü aynı zamanda iltihap giderici özelliğe sahiptir.
 • Bedensel ve zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Vücuda dinçlik kazandırır
 • Karaciğerde safra salgısını arttırma etkisine sahip olmakla beraber safranın ince bağırsakta salgılanmasını artırır.
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde idrar yolları enfeksiyonuna karşı oldukça etkilidir.
 • Böbrek fonksiyonlarının desteklenmesine yardımcı olur.
 • Magnezyum açısından zengin olması bakımından aynı zamanda beyin sağlığın korunmasına yardımcı olur.
 • Başta meme kanseri olmak üzere prostat ve rahim kanseri riskini büyük bir oranda azaltan enginar kapsülü hücre yenileyici özelliği sayesinde yaşlanmadan kaynaklanacak belirtilerinin azalmasını sağlar.
 • Romatizma ağrılarına karşı iyi gelir.
 • İshal kesici özelliği olan enginar kapsülünün aynı zamanda ateş düşürücü, ter kokusunu giderici ve iştah açıcı özelliği vardır.

Enginar kapsülü yan etkisi var mıdır?


Safra kesesi problemi olan kişilerin bu kapsülü kullanmadan önce doktoruna danışmasında fayda vardır. Aynı zamanda enginar kapsülü papatya alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Enginar Kapsülü Yorumları

soru

Gül Dönmez

07 Eylül 2018 Cuma

Karaciğerde kist rahatsızlığı yaşayan ve bağırsak sindirim sistemi problemi yaşayan biriyim. Uzun süre doktora gitmeme rağmen ilaçlar hiç bir fayda etmedi. Bitkisel yöntemlerle sağlığıma kavuşmak için sık sık çevremdeki insanların fikirlerine başvuruda bulunuyorum. Bir arkadaşım enginar kapsülü kullanmam sonrasında sağlığıma kavuşacağımı söyledi. Enginar kapsülü hastalıklarımın geçmesinde faydalı olur mu?

Cevap yaz
cevap

Serap Okay

21 Kasım 2018 Çarşamba

Ben de de karaciger büyümesi var eczaneden sifahome markalı enginar yaprağı kapsülü aldım sabah akşam kullanmam gerekiyor bir ay sonrasında kontrole gittiğimde bakalım ne kadar ise yaramış ne kadar küçülme yapmış ogrenirsem bunu tavsiye ederim

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Enginar Kaç Kalori?dir?

Enginar Kaç Kalori?dir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuzu Etli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Kuzu Etli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Mantarlı Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Mantarlı Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Çanak Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Çanak Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yaprağı Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yaprağı Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çanağı Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çanağı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Enginar Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Enginar Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Enginar Nasıl Haşlanır?

Enginar Nasıl Haşlanır?

Güncel

Pirinçli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Enginar çorbası, enginarsebzesinin ne kadar faydalı olduğunu hemen hemen herkes bilir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan enginarın birçok türde yemek seçeneği v[...]

Enginar Hapı Faydaları Nelerdir?

Enginar Hapı Faydaları Nelerdir?

Enginar Hapı, Enginar tableti papatyagiller türünden mavi ve mor renkli çiçekler açar ve çok asırlık otsu bir bitki çeşididir. Enginar cynarin içerdiğinden dolayı kar[...]

Patatesli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli enginar, sofraların ez lezzetli sebzelerinden biri olan enginar sağlıklı olduğu kadar bol vitamin içerir. Enginar lezzet bakımından oldukça zengin bir sebzedir a[...]

Enginarın Karaciğere Faydaları Nelerdir?

Enginarın Karaciğere Faydaları Nelerdir?

Enginarın Karaciğere Faydaları, Geçmiş dönemlerden itibaren faydalı bir bitki olması sayesinde tüketilen enginar, besin değeri oldukça yüksek olan şifalı bir sebzedir[...]

Enginar Yaprağı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yaprağı Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Enginar yaprağı çorbası, sağlıklı olması açısından bol bol tüketilmesi gerekir. Özellikle Ege bölgesinde yapıldığı görülür. Çocukların da severek tüketmesi [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6