Enginar Tohumu Nasıl Tüketilir?
19 Temmuz 2024

Enginar Tohumu Nasıl Tüketilir?

Enginar tohumu, diğer bitki tohumlarına göre daha iri fakat hafif bir tohum türüdür. İlk olarak Etiyopya'da rastlanmış ve ardından göçler, alışverişler ve diğer aracılıklar yoluyla Avrupa'ya yayılmıştır. Bir bitkinin tohumunun taşınması, o bitkinin üretiminin de taşındığı bölgede başlaması anlamına gelir. Bu sebeple, enginar üretimi de Avrupa'da bu şekilde başlamıştır.

Enginar Tohumunun Çimlendirilmesi

Enginar tohumunu besin olarak tüketmek yerine yetiştirmek için kullanacaksanız, önce çimlendirilmesi gereklidir. Bu işlem karanlık bir ortamda ılık suyun içinde bekleterek gerçekleştirilir. Tohumlar oda sıcaklığında tutulmalıdır. Yaklaşık 24 saat bu şartlar altında çimlenmeye bırakılan enginar tohumu, bir günün sonunda ekilmeye hazır hale gelir. Ekim bardaklarının içerisine yaklaşık 2-3 cm derine ekilen tohumlar, filizleri toprak yüzeyine çıkıp gözle görülene kadar güneş alan bir ortamda bırakılır. Boyları ortalama 25-30 cm olunca, fideler artık dikilmeye hazırdır ve bardaktan çıkarılarak toprağa dikilirler.

Enginar Tohumunun Besin Değeri ve Kullanımı

Besin değeri oldukça yüksek olan enginar bitkisinin yaprağının dahi kullanılmasının üzerine tohumu da uzun zamandır kullanılmaya başlamış ve kullanılmaya devam etmektedir. Enginar tohumunun faydaları ve kullanımı, enginar yaprağıyla neredeyse aynıdır. Üstelik kalori oranı çok düşük olduğu için diyet yapan insanların da gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir besindir.

Enginar Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  • Enfeksiyona karşı korur, bağışıklık sistemine olumlu etkileri vardır.
  • Cilt güzelliğine faydalıdır çünkü antioksidan özellik taşır.
  • Özellikle tip 1 diyabet olmak üzere, kandaki şeker miktarını düşürdüğü için diyabet hastalığına iyi gelir.
  • Karaciğer sağlığını korumada etkilidir.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Kabızlık sorunu olan kişilerde boşaltım sistemini düzene sokar.
  • Kolesterol dengesini sağlar.
  • Kalbin günlük temposu sebebiyle yorulma oranını en aza indirir, kalp sağlığını korur.

Kullanımı enginar yaprağıyla neredeyse aynıdır. Hazırlanan enginar yaprağı çayının içerisine serpiştirilerek tüketilebilir. Yapılan bir enginar yemeğini süslemek amacıyla kullanıp aynı zamanda besin değerini de artırabilirsiniz. Yakışabileceğini düşündüğünüz herhangi bir yemeğin içinde hem lezzet vermek hem de yemeğin besin kalitesini yükseltmek amacıyla kullanılabilir.

Ek Bilgiler

Enginar tohumu ayrıca, geleneksel tıpta karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. İçerdiği silimarin maddesi, karaciğer hücrelerini yenileme ve koruma özelliğine sahiptir. Enginar tohumunun düzenli tüketimi, safra kesesi fonksiyonlarını destekler ve sindirim problemlerini hafifletir. Ayrıca, yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığını destekler ve kolon kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Taze

19 Temmuz 2024 Cuma

Enginar tohumu çimlendirme işlemi gerçekten karanlık ve ılık bir ortamda mı yapılmalı? 24 saat bekledikten sonra tohumların ekim için hazır hale gelmesi normal mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Taze,

Evet, enginar tohumunu çimlendirme işlemi genellikle karanlık ve ılık bir ortamda yapılmalıdır. Bu ortam, tohumların hızlı bir şekilde çimlenmesini teşvik eder. 24 saat bekledikten sonra tohumların ekim için hazır hale gelmesi gayet normaldir. Bu süre zarfında tohumlar suyu emer ve çimlenme süreci başlar. Ancak, tohumların tamamen çimlenmesi birkaç gün veya hafta sürebilir. Başarılar dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Enginar Kavurması Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Kavurması Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Enginar Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Enginar Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Güncel

Enginar Faydaları Nelerdir?

Enginar Faydaları Nelerdir?