Enginar Kürü Tarifi ve Malzemeleri
19 Haziran 2024

Enginar Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Enginar kürü, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir bitkisel yöntemdir. İçerisinde A vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum, demir ve manganez bulunan enginar, mineral bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. İnsan vücudunda birçok organ ve hücreye faydalı olan bu besinin tüketimine önem verilmelidir. Enginar, yumuşak ve nemli iklimi sevdiği ve yetişebildiği için Akdeniz ülkelerinde yetişen bir sebze türü diyebiliriz. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilebildiği için ilkbahar aylarında olmaya başlayıp sonbahar ayına kadar devam etmektedir. Bu aylar arasında enginar bitkisi körpe ve taze olduğundan dolayı sert yapraklarından arındırıldıktan sonra isteğe bağlı olarak çiğ de tüketilebilmektedir. Enginar sebzesinin başlıca faydaları arasında kolesterolü dengede tutması gelmektedir. Bunun yanı sıra karaciğer dostu olarak bilinmekte ve karaciğer hastalığı olanların bol bol tüketmesi halinde, karaciğeri iyileşmesinde katkı sağlar. Ayrıca kanı temizleyerek vücuda direnç katmaktadır. Enginar organlara ve hücrelere direnç kazandırdığı için cinsel yaşama olumlu etkisi olduğu da bilinmektedir. Enginardan elde edilen kürler ise birçok rahatsızlığa karşı kullanılmaktadır.

Enginar Kürü Faydaları Nelerdir?
  • Kalp ve damar hastalıklarına karşı mükemmel bir koruma sağlamaktadır.
  • Hücrenin yaşlanmasını engelleyen bu kür ayrıca hücrenin yıpranmasına da engel olmaktadır.
  • Sarılık hastalığı olan kişiler için mükemmel bir bitkisel tedavi ilacıdır.
  • Bunun yanı sıra ishal ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına fayda sağlamaktadır. Sindirim ve boşaltım sistemi için oldukça faydalı bir yapıya sahip olan enginar kürü ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır.
  • Uzmanlar tarafından bu kürün iştah açıcı bir özelliği olduğu da söylenmektedir.
  • Kalp dostu olan bu enginar kürü, kalpte meydana gelebilecek rahatsızlıklara karşı da etkili bir uygulamadır. Bunun yanı sıra kalbe pompalanan kan miktarının dengede kalmasına fayda sağladığı gibi kalbin dinlenmesine de çok büyük bir etkisi bulunmaktadır.
  • Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Sindirim sisteminde meydana gelebilecek her türlü rahatsızlığa karşı fayda sağlayan bu kür, ishal ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına da fayda sağlamaktadır.
  • Hepatit türü hastalıklar karaciğerden meydana gelen iltihaplanmalardan dolayı oluşmaktadır. Enginarın içerisinde bulunan güçlü maddeler, karaciğerde meydana gelmiş olan rahatsızlıkların hızlı bir şekilde tedavisine yardımcı olmaktadır. İltihabın vücutta atılmasına fayda sağlayan enginar ve enginar kürü, hepatit türü hastalıklara karşı da oldukça faydalı bir yöntemdir.
Enginar Kürü Nasıl Yapılır?
  • Altı adet enginar yaprağı
  • Bir bardak su
Enginar Kürü Hazırlama ve Kullanım Talimatları

Öncelikle elimizde bulunan suyun bir çaydanlık içerisine konularak kaynatılması gerekmektedir. Su kaynama başlayınca elimizde bulunan enginar yapraklarını çaydanlığın içine atarak yedi ile on dakika arası beklenilmelidir. Enginar yaprakları suyun içerisine atıldıktan sonra kısık ateşte bu işlem gerçekleştirilmelidir. Enginar yaprakları yumuşadıktan sonra ve suya rengini verdikten sonra ateş üzerinden alınarak şeker atılmadan tüketilmesi gerekmektedir. Bu kürün günde üç defa içilmesi karaciğere büyük bir fayda sağlayacaktır.

Ekstra Bilgiler

Enginar kürü, sadece karaciğer sağlığı için değil, aynı zamanda böbreklerin temizlenmesine, cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olur. Ayrıca, enginarın içerisindeki antioksidanlar vücudu serbest radikallerden korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enginar kürünü düzenli olarak tüketmek, genel sağlık durumunu iyileştirir ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bezelyeli Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Bezelyeli Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kuzu Etli Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kuzu Etli Enginar Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Kuzu Etli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Kuzu Etli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Temizleme Nasıl Yapılır?

Enginar Temizleme Nasıl Yapılır?

Pirinçli Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Pirinçli Enginar Tarifi ve Malzemeleri