Enginar Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Enginar Faydaları Nelerdir?

Enginarın Faydaları

Günlük hayatta pek sık tüketmediğimiz ancak pek çok rahatsızlığa şifa olan enginar, bitkinin çiçeklenmeden önceki tomurcuklarından oluşan bir sebzedir. Milattan önce 8. yüzyıla kadar geçmişi olan enginar, o zamanlar süs bitkisi olarak kullanılırken, sonradan yenildiği ve birçok faydasının olduğu ortaya çıkmıştır. Enginar ilk olarak Akdeniz bölgesinde bulunmuş ve buradan dünyaya yayılmıştır. Türkiye'de ise Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Enginarın Besin Değerleri

Enginar, düşük miktarda kolesterol ve yağ içermektedir. Çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengin olan enginar, lif açısından da oldukça zengin bir besindir. C vitamini, folat, B12 ve B6 vitamini, D vitamini, K vitamini, A vitamini ve E vitamini içermektedir. Aynı zamanda enginar demir, kalsiyum, çinko, fosfor, sodyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

  • Kalp Sağlığı: Kalp sağlığını destekleyen ve koruyan enginar, kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür. Arterlerin yapısını koruyan yağ içerir. Enginar, kan akışını düzenleyerek tansiyonu dengeler ve ölümcül kalp krizine yol açan kötü kolesterol seviyesini düşürür.
  • Karaciğere Faydaları: Enginar çok etkili bir antioksidandır ve bu özelliği sayesinde vücudun hayati önem taşıyan bütün organlarını korur. Enginarın yapısında bulunan antioksidanlar, karaciğere yerleşmiş toksin maddeleri dezenfekte eder. Yani karaciğerin ağır yükünü hafifletir ve karaciğerin sağlığını korur. Aynı zamanda enginar karaciğeri temizler, karaciğer hücrelerini yeniden onarır ve tekrar üretilmesini sağlar.
  • Mide Ekşimesi: Enginarın yaprağı, göğüste ağrılı yanma hissine neden olan reflüyü büyük oranda azaltır. Enginar safra akışını artırarak bağırsak spazmlarını da azaltır ve mide ekşimesi sorununu önler. Bunun yanında şişkinlik, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi sindirime bağlı birçok soruna iyi gelmektedir.
  • Kanseri Önler: Enginar bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki serbest radikallerle mücadele eder. Enginar, kanser hastalığının yavaşlamasını sağlar ve kanser hücrelerinin gelişmesini durdurmaya yardımcı olur. Enginarın yapısında önemli miktarda bulunan ve antioksidan özelliğine sahip olan C vitamini, fibrozis ve mukozit etkisi göstererek meme kanseri riskini düşürmektedir. Yani, enginar bu özellikleri sayesinde prostat kanseri, lösemi gibi kanser türlerinin ve kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlar.
  • Tansiyonu Düzenler: Potasyum gibi bazı özel mineraller bakımından zengin olan enginar, tansiyonu düzenleyerek yüksek tansiyonu önler. Özellikle de yüksek tansiyon ilaçlarının yapısında bulunan enginar, yüksek potasyum mineralli bileşenleri sayesinde tansiyon ve ona bağlı olarak gelişen tüm sağlık problemleriyle mücadele eder.
  • Sindirim Sistemini Düzenler: Lif bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olan enginar, sindirim sistemi organlarını koruyarak sağlıklarını destekler. Lifli gıdalar tüketmek bağırsak hareketlerini ve fonksiyonlarını düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Yapısında yüksek lif içeriği sayesinde çeşitli karın bölgesi ağrıları, kabızlık, midede gaz ve şişkinlik gibi birçok sağlık problemiyle mücadele eder.
  • Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir: Beyin sağlığı açısından oldukça yararlı bir sebze olan enginar, beyne daha çok oksijen gitmesini sağlar. Aynı zamanda enginar, beyin fonksiyonlarını da güçlendirir. Bileşenindeki fosfor minerali sayesinde, beyindeki bilişsel faaliyetleri hızlandırarak hafızanın güçlenmesini sağlar.
  • İdrar Söktürücü: Enginar yaprağı, vücuda fazla gelen suyun dışarı atılmasını sağlar. İdrar söktürücü özelliği vardır. Yapraklarının içindeki bileşenler mesaneyi uyararak, idrar yolu ile sıvının vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Eğer idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, enginar yemeniz sağlığınız açısından iyi olmayacaktır. Çünkü enginar yaprağı ile kullanıldığında vücudun susuz kalmasına neden olacaktır ve bu da fazla su kaybetmenize yol açacağı için önerilmez.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Garnitürlü Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Garnitürlü Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Etli Enginar Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Etli Enginar Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Suyu Zayıflatır mı?

Enginar Suyu Zayıflatır mı?

Enginar Yaprağı Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yaprağı Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Enginar Nasıl Pişer?

Enginar Nasıl Pişer?

Güncel

Enginar Yaprağı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Yaprağı Yemeği Tarifi ve Malzemeleri