Enginar Nasıl Ayıklanır?
07 Temmuz 2024

Enginar Nasıl Ayıklanır?

Enginar Nasıl Ayıklanır

Enginar, özellikle bir çiçeğin tomurcuğudur. Enginarın sebze şeklinde tüketilen kısmı, çiçek tablası gibi etli kısmı ve brakte ismindeki yapraklarından meydana gelen baş kısmıdır. Çiçek daha olgunlaşmadan, yani çiçek tablasının üzerinde tüyler ortaya çıkınca enginar hasat edilip tüketilmektedir. Enginar tamamen olgunlaştığı zaman mor-mavi renkte mükemmel çiçekler açmaktadır. Eğer enginar çiçek açmışsa sebze şeklinde kesinlikle tüketilemez. Oldukça estetik bir bitki olan enginar, dünyadaki en sağlıklı ve en lezzetli sebzelerden biridir. Özellikle ilkbahar aylarında çıkan enginar, neredeyse bütün dertlere deva olan bir sebzedir.

Enginarın Besin Değeri ve Faydaları

Enginar, besin değeri oldukça yüksek olan bir sebzedir. Lifli bir besin maddesi olan enginar, A ve C vitaminleri ile B1, B2 ve B6 vitaminlerini içerir. Ayrıca mineral bakımından da zengin olup, çinko, sodyum, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor barındırır. Enginar, sağlığa olan faydalarıyla bilinir ve özellikle karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca sindirim sistemini düzenler ve antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirir.

Enginar Ayıklama Yöntemi

Genellikle pazarlardan aldığımız enginarlar soyulmuş ve ayıklanmış olarak satılmaktadır. Enginarların kararmaması için ayıklama işlemi sonrasında genellikle limon tuzu atılmış suyun içinde bekletilirler. Kendi arzunuza göre, pazardan enginarı ayıkladıktan sonra eve geldiğinizde hemen limonlu suya koyabilirsiniz. Aslında enginarı ayıklamak hiç de zor değildir. Ufak püf noktaları sayesinde pazar ya da marketten aldığınız enginarı evde kolaylıkla ayıklayabilirsiniz.

  • Enginarı sağlıklı bir şekilde pişirmek istiyorsanız, etrafındaki kaba olan yaprakları temizledikten sonra etli yapraklarını pişirmelisiniz. Çünkü enginarın faydalı olan kısmı etli yapraklarıdır. Sakız enginarının yaprakları oldukça lezzetli ve çok sağlıklıdır.
  • Ancak, enginarı bütünüyle ayıklamak isterseniz, ellerinizin kararmaması için eldiven kullanmanız gerekmektedir. Bayrampaşa enginarının yalnızca çanak olan kısmı kalacak şekilde ayıklanmalıdır.

Enginarı kesme tahtasının üstüne alın ve ardından keskin bir bıçak yardımı ile üst kısımdan iki parmak aşağı olacak şekilde kesin. Enginarın kenarlarında olan kart yapraklarını eliniz ile kopartın. Daha sonra enginarı kendi ekseninde çevirerek bıçak ile kenarlarını düzeltin. Enginarın iç kısmında bulunan tüylü bölgeyi bir kaşık ile kazıyarak çıkarabilirsiniz. Kararmaması için ayıklanmış olan enginarın iç tarafını limon ile ovun ve limonlu suyun içinde bekletin.

Ekstra Bilgiler

Enginarı daha lezzetli hale getirmek için pişirme sırasında içerisine dereotu ve iç bakla ilave edebilirsiniz. Ayrıca, enginarın farklı yemek tariflerinde kullanılması da mümkündür. Enginar dolması, zeytinyağlı enginar ve enginar çorbası gibi lezzetli tarifler deneyebilirsiniz. Enginarın sağlığa olan faydaları ve içerdiği zengin besin değerleri, bu sebzeyi mutfaklarınızda daha sık kullanmanız için önemli bir nedendir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Enginar Çiğ Yenir mi?

Enginar Çiğ Yenir mi?

Haber Bülteni

Güncel

Düdüklüde Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Düdüklüde Enginar Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Enginar Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Enginar Sirkesi Faydaları Nelerdir?