Enginar Konservesi Tarifi ve Malzemeleri
11 Temmuz 2024

Enginar Konservesi Tarifi ve Malzemeleri

Enginar Konservesi

Enginar, aslında papatya familyasından gelmektedir. Ortalama bir enginar, 25 kalori ve 3 gram C ve B vitamini içermektedir. Anemi, gut, cilt kaşıntıları ve hazımsızlık gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bununla birlikte, alkol kullanımı sonucunda meydana gelen baş ağrısı, baş dönmesi ve ağız kuruluğuna da iyi gelmektedir. Organları temizleyen, zihinsel kapasiteyi artıran enginar, antioksidan özellikte olup, toksin maddelerin atılmasını ve yaşlanmayı geciktirmeyi sağlamaktadır. Bu bakımdan, evlerimizde kolayca yapabileceğimiz enginar konservesi, daima mutfağımızda bulunması gereken bir sebze konservesidir. Bu nedenle, faydaları çok fazla bilinmeyen enginar konservesi, tüketilmesi gereken bir konserve türüdür.

Enginar Konservesi Malzemeleri

  • 1 kavanoz enginar konservesi
  • 4 adet soyulmuş enginar çanağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu ve yarım limon

Enginar Konservesi Nasıl Yapılır?

Orta boy bir tencereye, yarısını iki parmak geçecek şekilde su ilave edip, ocağın üstünde suyu kaynatın. Daha sonra yarım limon suyunu kaynamakta olan suya ilave edin. 3-5 dakika geçtikten sonra ocağın altını kapatıp, enginarları süzgece çıkarın. Artık diğer işlemlere geçebilirsiniz.

Konserve yapımında, orta büyüklükte daha önce hiç kullanılmamış sıkı kapaklı bir kavanoz kullanarak, az miktarda haşlanmış enginarları üst üste yerleştirin. Aralarına bir miktar tuz ve limon tuzu serpiştirerek devam edin. En son aşamada ise kalan tuzu ve limon tuzunu ilave edip, kaynar durumdaki suyu doldurun ama tam olarak değil; kapakla arasına iki parmak boşluk kalacak şekilde suyu doldurun. Kapağı çok sıkı bir şekilde kapatıp, kavanozu ters çevirerek yarısına gelene kadar kaynar su ilave edin. Suyun içinde ateşin üstüne yerleştirip, 1 saat pişmesini bekleyin. Daha sonra ateşin altını kapatıp, kavanozu tekrardan ters çevirerek soğumasını bekleyin. Daha sonra serin bir yerde güneş görmeyecek şekilde uzun süre muhafaza edin.

Görüldüğü gibi yapılışı oldukça kolay olan enginar konservesini evlerimizde yapmak, çok kolay ve zaman almayan bir işlemdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Enginar Çiğ Yenir mi?

Enginar Çiğ Yenir mi?

Enginar Nasıl Pişer?

Enginar Nasıl Pişer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Enginar Nasıl Haşlanır?

Enginar Nasıl Haşlanır?

Enginar Sapı Özellikleri

Enginar Sapı Özellikleri

Enginar Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Enginar Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Enginar Hapı Faydaları Nelerdir?

Enginar Hapı Faydaları Nelerdir?

Enginar Yaprağı Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Enginar Yaprağı Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?